Menu
JenProTěhotné.cz
Příznaky těhotenství

Oplodnění den po dni. Co se děje první týden od početí?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

26. 9. 2019

Asi nikdy nás fascinující a nádherný proces početí nepřestane udivovat a naplňovat posvátnou úctou. Jak vypadá první týden od chvíle, kdy dojde ke splynutí spermie s vajíčkem, k oplodnění?

Aby vůbec došlo k oplodnění, musí samozřejmě proběhnout mezi partnery intimní styk v době, kdy žena ovuluje. Ovulace je uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. U každé ženy se objevuje jinak a souvisí s délkou menstruačního cyklu i s délkou menstruace. Obvykle se dostavuje někdy v půlce cyklu.

Když všechno proběhne, jak má, dojde ke spojení spermie s vajíčkem. Tím se započne proces, který trvá asi týden. Pak oplodněné vajíčko doputuje do dělohy a mezi tím se děje spoustu věcí.

1. den – Oplodnění

Vše začíná tehdy, když dojde ke spojení spermie a vajíčka. Vajíčko během svého vývoje postupně roste až dozraje a dostane se do fáze tzv. Grafova folikulu. To je ta chvíle, kdy dojde k ovulaci a vajíčko má volnou cestu ke svobodě (do dutiny břišní a pomocí řas vejcovodu posláno do jeho nitra).

Při pohlavním styku se spermie dostanou skrze cervikální kanál a chemické podněty je vábí přes dělohu až k vytouženému cíli. Jakmile se spermie dostanou k vajíčku, snaží se do něj proniknout. Postupně naťukávají jeho stěnu svými hlavičkami. Pohybují se díky bičíku, který mají umístěný za hlavičkou. Současně uvolňují enzymy, které nahlodávají stěnu, až konečně vznikne malý otvor. Tím se spermie dokáže protáhnout a její obal splyne s obalem vajíčka.

V tu samou chvíli vyšle vajíčko chemicky signál a jeho obal se okamžitě stane nedostupný pro ostatní spermie. Proto není možné, aby jedno vajíčko bylo oplodněné dvěma spermiemi. Kdyby se tak náhodou stalo, obvykle dochází k potratu hned v rané fázi vývoje kvůli těžkým vývojovým vadám. Pokud by se takové dítě narodilo, obvykle zemře během několika dní.

Jakmile dojde k průniku spermie do vajíčka a předání genetické informace od otce, má vajíčko kompletní genetickou informaci. V tuto chvíli už má i svůj název – zygota.

10 příznaků těhotenství ještě před pozitivním testem

2. den – Zygota

Další na řadě je rýhování. To začne přibližně 30 hodin po porodu a jde o proces, kdy se vajíčko rychle dělí na mnoho a mnoho dalších buněk, které se zároveň spojují. Ty se postupně zmenšují. Když už zygotu tvoří 12 až 15 buněk, říká se jí tzv. morula, protože připomíná moruši.

3. den – Morula

Kulovitý tvar tvořený buňkami. Na konci třetího dne doputuje do dělohy.

4. den – Tvorba dutinky

Jakmile se vajíčko (morula) dostane do dělohy, chce se zde co nejdříve usídlit. Pomalu se tvoří malá dutinka, kterou vyplňuje tekutina a odděluje buňky moruly na dvě části. Jedna část s názvem trofoblast se tvoří zvenčí a později se z ní vytvoří placenta, která pak vyživuje miminko až do porodu.

Vnitřní část se nazývá vnitřní buňková hmota. To už je předstupeň embrya. Takto rozdělené vajíčko tvořené vnější a vnitřní hmotou, kterou rozděluje tekutina, se nazývá blastocysta. Všechny buňky jsou nyní stejné a teprve později začnou tvořit různé celky.

5. – Blastocysta

Blastocysta pokračuje ve svém vývoji. Rozděluje se na vnitřní buněčnou masu a trofoblast. Dutinka se také postupně zvětšuje a na konci dne už je docela velká.

6. den – Začíná uhnizďování

Začíná velmi důležitá součást oplodnění – uhnizďování vajíčka neboli chvíle, kdy přiléhá blastocysta na stěnu dělohy. Nejčastěji se to děje v místě, kde se nachází buněčná masa. Trofoblast, který vyživuje embryo, se dělí a pomalu zarůstá do sliznice dělohy. Můžete si představit malé semínko, které zarůstá do země.

Endometrióza: jak ovlivňuje plodnost a těhotenství?

7. den – Uhnízdění vajíčka

Na konci prvního týdne vajíčko ukončí uhnízdění. Trofoblast se dále rozrůstá a produkuje hormon hCG, který udržuje aktivní žluté tělísko ve vaječníku. A jak určitě víte, právě tento hormon je detekován těhotenskými testy. Když jeho hodnota roste, značí to prosperující těhotenství. Když se vajíčko dostane až do této fáze, proběhlo oplodnění úspěšně a žena je těhotná.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Oplodnění den po dni. Co se děje první týden od početí?