Menu
JenProTěhotné.cz
Příznaky těhotenství

Kdy si poprvé udělat těhotenský test?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

19. 10. 2019

Myslíte si, že byste mohla být těhotná nebo v to třeba doufáte? Je už čas udělat si těhotenský test nebo by to bylo ještě zbytečné? Ty nejcitlivější vám dokážou odpověď dokonce už v den očekávané menstruace.

Diagnostikovat včas těhotenství je poměrně důležité kvůli bezpečnosti. Možná jste v jiném stavu, a to chce zodpovědný přístup. Samozřejmě nemusíte hned po pozitivním testu běžet k lékaři, ale je dobré vědět, že se k němu máte v blízké době odebrat.

Jak funguje těhotenský test

Těhotenské testy slouží ke včasnému detekování těhotenství v klidu domova. Je to velmi jednoduché a rychlé. Jednotlivé druhy se liší citlivostí, způsobem použití a cenou. Fungují ale v podstatě všechny stejně. Výsledek je orientační, i když výrobci garantují spolehlivost na 99 %. Jistotu vám dá vždy jen váš lékař.

Testy umí detekovat přítomnost hormonu hCG (lidský choriový gonadotropin) v moči. Ten produkují buňky tvořící budoucí základ placenty. Začne se tvořit ve chvíli, kdy po oplodnění dochází k uhnízdění vajíčka. K tomu dojde asi 12. – 14. den menstruačního cyklu.

Těhotenský test zjišťuje přítomnost hCG z moči. Obsahuje protilátky, které s tímto hormonem reagují a umožňují zbarvení proužku na testu.

Kdy si udělat těhotenský test?

Oplodněné vajíčko (oocyt) se usadí ve sliznici dělohy přibližně v době očekávané menstruace. Nemá tedy smysl provádět test dříve, než máte alespoň den zpoždění. To může hladina hCG v moči dosahovat od 10 do 100 mlU/ml. U vícerčat i víc. Toto rozmezí dost kolísá, takže existují ženy, které mají test pozitivní už pět dní před očekávanou menstruací a jiné klidně až týden po.

Na začátku těhotenství množství hormonu v krvi stoupá velmi rychle a každých 48 hodin se zdvojnásobuje. Z krve se dá odhalit jiný stav již od 2 mlU/ml. Domácí testy mají nejvyšší možnou citlivost 10 mlU/ml, další mohou být 20 mlU/ml, 25 mlU/ml a 40 mlU/ml. Ne všechny testy jsou ale stejně kvalitní a citlivé. Zakoupit si můžete test proužek, testovací destičku, tyčinku do proudu moči i digitální test.

Oplodnění den po dni. Co se děje první týden od početí?

Těhotenský test proužek

Nejčastěji používaný je asi proužek. Stojí pár korun, koupíte ho v lékárně i v drogerii. Na několik sekund se ponoří do vzorku moči a pak se nechá pár minut ve vodorovné poloze. Moč vzlíná podél membrány. V případě pozitivního výsledku se objeví dvě čáky.

Testovací destička

Testovací destička není tak častá. Funguje tak, že se z kelímku s močí odebere pipetou malé množství a několik kapek nakape do testovacího okénka. Zbytek je stejný jako u proužku.

Tyčinka

Po sejmutí ochranného krytu musíte proužek dát do středního proudu moči. Tento test se dá udělat v podstatě kdykoliv a kdekoliv. Nemusíte mít žádný kelímek.

Digitální těhotenský test

Digitální těhotenský test funguje úplně stejně jako klasický proužek. Podle výrobce ukazuje na 99 % přesně. Jeho vyhodnocení se objeví po několika minutách v okénku, a dokonce se ukáže i odhadovaná délka těhotenství.

Jak se těhotenské testy vyhodnocují?

Test můžete vyhodnotit asi po 3 až 5 minutách. Vždy by se měla objevit tzv. kontrolní čárka, která ukazuje, že test je proveden správně. Pokud už se žádná další neobjeví, je test negativní. Pokud se objeví dvě čárky, jste těhotná. Kdyby se vám na testu objevila jen testovací čárka nebo žádná čárka, není test platný.

Oznámení těhotenství. Kdy je ten nejlepší čas?

Falešný výsledek

V některých případech dojde k tomu, že test vyjde falešně pozitivní, nebo falešně negativní. Falešně pozitivní výsledek může vzniknout ve vzácných případech kvůli některým onemocněním (cysty, podávání hormonálních léků pro vyvolání ovulace apod.). Pozitivní výsledek se objevuje i po porodu, potratu či kyretáži, protože hladina hCG ještě nestačila klesnou. A někdy dochází i k tomu, že se objeví pozitivní výsledek a za pár dní je najednou negativní a dostaví se menstruační krvácení. V takovém případě se může jednat o spontánní potrat.

Test byste měla vždy v rozmezí několika dnů zopakovat kvůli potvrzení výsledků. Nejlepší pro testování je první ranní moč, i když se dá test udělat i jindy.

Když jsou i opakované těhotenské testy pozitivní, můžete se objednat ke gynekologovi, který vás prohlédne a ujistí se, že miminko je tam, kde má být. Stejně tak navštivte lékaře i v případě, že vám test vychází negativně, ale vy jste nedostala menstruaci. Může se jednat o falešně negativní výsledek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kdy si poprvé udělat těhotenský test?