Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Jak léčit cukrovku v těhotenství? Důležité je začít co nejdříve

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 10. 2019

Těhotenská cukrovka se u části nastávajících maminek prokáže při testech OGTT. Když se pohlídá, neznamená větší riziko. Je ale velmi důležité začít s léčbou co nejdříve, aby cukrovka neohrozila miminko nebo maminku.

Cílem léčby není těhotnou ženu problému zbavit, protože těhotenská cukrovka po porodu zase postupně zmizí, ale udržet hladinu cukru v optimálních hodnotách. Žena obvykle dochází na diabetologii a drží vhodnou dietu. V některých případech je nutné si píchat i inzulin.

Těhotenská dieta a cukrovka

Pokud má maminka naměřené hodnoty hraniční, doporučí jí lékař držet dietu, aby uhlídala hladinu cukru ve správné výši. Důležité je vyloučení jednoduchých sacharidů (bílý i hnědý cukr, hroznový cukr nebo med). Jednoduché sacharidy se rychle vstřebávají, výrazně zvyšují glykémii a vyžadují hodně inzulinu k tomu, aby je tělo zpracovalo. Přirozeně jsou obsaženy v ovoci a mléku.

Složité sacharidy pak zahrnují škrob a vlákninu. Pro člověka s cukrovkou je nebezpečnější zdroj sacharidů takový, kdy potravina obsahuje příliš mnoho vlákniny a málo cukru a škrobů.

Maminky by také neměly nahrazovat sacharidy umělými sladidly, protože jejich vliv na miminko v bříšku není znám a mohl by být potenciálně rizikový. Také výrobky, jako je kečup, uzeniny, protlak, zavařená zelenina a jiné zpracované potraviny, kde se může nacházet skrytý cukr, nemusí být úplně bezpečné. Polysacharidy (brambory, těstoviny, rýže apod.) se jíst mohou, ale raději v menších dávkách.

Cukrovka v těhotenství se týká stále více žen

Ideální talíř při těhotenské cukrovce

Talíř obsahuje přiměřenou porci bílkovin (maso, vejce, mléčný výrobek), dostatek zeleniny a nějakou porci přílohy. Tu je nutné upravovat podle glykémie. Pokud jako přílohu volíte jen zeleninu, doplňte jí kvalitním tukem. Ten zasytí a snižuje glykemický index celého jídla. Z polévek se hodí masové nebo zeleninové vývary bez zahuštění moukou.

Jaká jídla obsahují minimum sacharidů?

Minimální množství sacharidů obsahují listové saláty, špenát, okurky, cukety, fenykl, zelený chřest, žampiony, maso, ryby, vejce a většina sýrů. Ovoce už obsahuje větší množství jednoduchých cukru, proto je lepší ho jíst v menším množství. Vyšší glykemický index mají banány, mango, kaki, hroznové víno, meloun. Nevhodné jsou kompoty, kandované ovoce, marmelády a cokoliv doslazovaného.

Ze stravy vynechte většinu uzenin, kupujte jen neochucené mléčné výrobky a dávejte přednost kváskovému a celozrnnému pečivu před bílým.

Myslete na pohyb

Mimo diety by se těhotná maminka měla věnovat i nějakému pohybu. Stačí jóga či plavání nebo i delší procházky. Pravidelná fyzická aktivita spaluje cukr a snižuje jeho hladinu v krvi. Hlavně ráno je dobré se hýbat. To nejhorší, co pro sebe můžete udělat, je jít si lehnout po snídani. To samo o sobě dokáže zvýšit glykémii a nemusíte ani udělat žádnou dietní chybu.

Těhotenská cukrovka. Souvisí její vznik s pohlavím dítěte?

Inzulín

Někdy si těhotná maminka musí píchat inzulín a je z toho trochu nešťastná. Nemusíte se toho ale bát. Určitě to zvládnete a po prvních dávkách si řeknete, že to tak zlé není. Nebojte se. Po porodu se této nepříjemné činnosti zase zbavíte. Uvědomte si, že inzulín je tělu přirozená látka. Není to nic cizorodého a žádná škodlivá chemie. Dokonce ani neprostoupí placentou. Jakmile máte opakovaně hodnotu glykémie i přes dodržování diety a všech doporučení nad stanovenou normou, je dalším krokem právě léčba inzulinem.

Ten se aplikuje do podkoží pomocí inzulinového pera. Do něj se vloží zásobník s inzulinem. Ovládání není vůbec složité a aplikace snadná. Pero máte u sebe v praktickém pouzdře. Inzulin se píchá podle potřeby jednou až čtyřikrát denně. Pomocí glukoměru si musíte pravidelně měřit i hladinu cukru.

Častější kontroly miminka

Maminka, u které se těhotenská cukrovka objevila, musí chodit na častější kontroly, jestli není dítě v bříšku příliš velké a roste tak, jak má. Rodička také nesmí přenášet, proto se hlídá i délka jejího těhotenství.

Váha v těhotenství. Kolik je zdravé přibrat?

Těhotenská cukrovka po porodu

Léčba po porodu vlastně není potřeba už žádná. Těhotenská cukrovka končí po porodu, jakmile se odloučí placenta. Cukrovku totiž vyvolávají placentární hormony a ty po narození miminka rychle klesají. S tím mizí i cukrovka. V porodnici nejspíš ještě budete mít jídlo na těhotenskou cukrovku, ale to je v pořádku, protože hormony klesají postupně. Také inzulín se vysazuje postupně. Většinou ale již během prvního dne po porodu.

Nejdéle půl roku po porodu si zajděte za svým praktickým lékařem, který by vás měl poslat ještě na jedno vyšetření OGTT, aby se potvrdilo, že už je cukrovka úplně pryč. V dalším těhotenství ovšem počítejte s tím, že vás cukrovka opět potrápí. Hodně toho ovlivníte pravidelným sportováním a zdravou stravou. Těhotenská cukrovka je také varováním, že v budoucnu vám hrozí větší riziko onemocnění cukrovkou 2. typu. I zde ale dokážete hodně ovlivnit zdravým způsobem života. Právě proto myslete na to, jak žijete, hýbejte se a zbytečně nepřibírejte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak léčit cukrovku v těhotenství? Důležité je začít co nejdříve