Menu
JenProTěhotné.cz

Darování vajíček. Co vše byste měli vědět?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 12. 2019

Darování vajíček je v České republice naprosto legální použitelnou metodou při léčbě neplodnosti. Dárkyně mohou být ženy, které se samy podrobují léčbě pomocí IVF (mimotělního oplodnění) nebo dobrovolné dárkyně. Jak celý proces dárcovství probíhá a pro kdo se může přihlásit?

Problémy s plodností se týkají čím dál více párů. Protože jedním z možných řešení některých problémů je darované vajíčko, byl vytvořen program darovaného oocytu (ED). V něm jsou zařazené všechny pacientky a jejich pořadí určuje datum zapsání. Když žena sežene přímou dárkyni, přeskočí ženy před ní a dostane se na přední místo. Nemůže ovšem dostat vajíčka od té konkrétní dárkyně, ale jiné. Vše totiž musí zůstat naprosto anonymní.

Kdo může být zařazen do programu dárcovství?

Na darovaná vajíčka čekají ženy, kterým jejich vaječníky netvoří vajíčka, ty, které za sebou mají chemoterapii, nemají vaječníky či prodělaly tzv. předčasné ovariální selhání. Důvodem mohou být i některé genetické vady.

Aby se žena mohla stát příjemcem, musí splňovat některé podmínky:

  • věk do 47 let,
  • normální kolposkopický nález,
  • bezproblémový cytologický nález,
  • ženy nad 40 let musí absolvovat mamografické vyšetření,
  • negativní vyšetření pohlavně přenosné choroby (žloutenka B a C, HIV a syfilis),
  • negativní kultivační vyšetření děložního hrdla na kapavku, chlamydie a mycoplasmata.

Manžel či partner musí absolvovat vyšetření spermií.

Inseminace neboli IUI. Co vás všechno čeká?

Jaké další podmínky musí splňovat dárkyně?

Vyšetření žen, které chtějí darovat svá vajíčka, je povinné podle zákona č. 296/2008 Sb., o tkáních a buňkách. Ten stanovuje, že žena musí být zdravá ve věku od 18 do 35 let s normálními výsledky genetického a sérologického vyšetření. Probíhají testy na přítomnost protilátek proti HBV, HCV, HIV1 a HIV2 a syfilidě. Testy se dělají opakovaně a vždy musí vyjít negativní. Dárkyně musí mít v ČR pojištění, její vzhled a inteligence by neměly v negativním smyslu vybočovat z populační normy. Překážkou je i výrazná nadváha. Darovat vajíčka je možné opakovaně, obvykle ne víc než 5x a většina odběrových středisek preferuje ženy, které už nějaké dítě mají.

Jak probíhá darování vajíček?

Proces darování není jednoduchý a ani to není hned. Obvykle od první konzultace až po samotný úkon uběhne řada měsíců. V první fázi přijde žena do vybraného střediska a podstoupí vstupní konzultaci. Pokud projde a lékař ji uzná jako vhodnou, absolvuje krevní odběry a odběry moči. Při krevních testech se zjišťují hladiny hormonů, bezinfekčnost a pohlavně přenosné choroby. Poté následuje gynekologické a genetické vyšetření.

Podstatná je rodinná anamnéza dárkyně, psychický stav ženy. Nesmí docházet k psychologovi, psychiatrovi nebo brát antidepresiva. Dále by neměla o darování vajíček uvažovat žena, která trpí nějakou vážnou psychickou poruchou, je těhotná, kojí, konzumuje pravidelně alkohol nebo jiné drogy a také pokud se u nich v rodině vyskytuje sebevražedné sklony či alkoholismus.

Když proběhne vše dobře, může být žena zařazena do dárcovského programu. Pak zahajuje hormonální stimulaci vaječníků. Po celou dobu ji pečlivě sledují lékaři. Asi 10 až 12 dní dochází k injekční aplikaci hormonů. Ty si může žena aplikovat i sama. Lékař ji pravidelně kontroluje pod ultrazvukem, aby zjistil, který den je nejvhodnější pro odběr vajíček. K tomu dochází na operačním sále pod anestezií. Celý zákrok trvá asi 5-10 minut.

Zmrazené embryo vydrží i několik let. Chcete si pojistit miminko?

Finanční kompenzace

Darování reprodukčních buněk je v České republice dobrovolné, anonymní a bezplatné. Proto dárkyně nemohou dostat odměnu za svá vajíčka. Dostávají ale finanční kompenzaci dle zákona, která jim má zaplatit ušlý zisk a účelně vynaložené náklady. Tato částka se liší podle jednotlivých pracovišť, ale obvykle činní více než 20 000 Kč.

Přenos vajíček k příjemkyni

Tento postup se už liší podle jednotlivých center asistované reprodukce. Buď probíhá stejně s cyklem příjemkyně nebo se všechna embrya mrazí a přenos proběhne v jiném termínu. Tato varianta je obvyklejší.

Jakmile má centrum vajíčka od dárkyně, musí se dostavit partner příjemkyně. Také je ale možné použít spermie zmrazené. Oplodněná embrya se pak zmrazí na 6 měsíců a poté se u nich znovu provede test na HIV. Když je negativní, začne se plánovat přenos.

Hormonální léčba končí vývojem placenty

Žena, která má dostat darovaná vajíčka, musí před přenosem embryí podstoupit hormonální léčbu. Proto bere od druhého dne cyklu hormony na podporu růstu děložní sliznice, která by v době oplodnění měla být vysoká alespoň 8 mm. Ani po přenosu embrya ale hormonální léčba nekončí. Ta probíhá až do doby, než je vytvořena placenta.

Rizika darování vajíček

Darování vajíčka není samozřejmě úplně bez rizika. Přece jenom se jedná o určitý zásah do organismu. Vzácnou, ale poměrně závažnou komplikací je ovariální hyperstimulační syndrom. Jedná se o silnou reakci vaječníků na užívání hormonů, kdy dozrává velký počet folikulů naráz. U jednoho procenta žen je dokonce nutná hospitalizace.

Pro ženu je největším nebezpečím tzv. hyperkoagulační stav, kdy je její krev zahuštěná a mohlo by dojít ke vzniku krevní sraženiny a následně embolie. V dutině břišní se kvůli vyšší propustností cévní stěny hromadí volná tekutina, také v okolí plic a srdce. Problém se projevuje zvětšováním břicha, zvracením, bolestí v podbřišku a dušností. V těžkých případech dochází k selhání jater a ledvin. Pokud dojde jen k lehčím projevům, stačí klid na lůžku. Těžší stupeň OHHS si už vyžaduje hospitalizaci se sledováním a podáváním infuzí, léků ředících krev apod.

Jak probíhá umělé oplodnění krok za krokem

Naděje pro neplodné ženy

Ženy, které nemohou mít vlastní dítě, znamená umělé oplodnění s darovaným vajíčkem jedinou šanci, jak zažít radost z těhotenství. Pokud se pro tento krok rozhodnou, je nutné obrnit se velkou dávkou trpělivosti, protože čekají doby jsou různě dlouhé. Někde budete mít štěstí a vezmou vás hned, ale v průměru se čekají doba pohybuje od 3 do 9 měsíců. Když si najdete vlastní dárkyni, máte velkou výhodu oproti ostatním.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Darování vajíček. Co vše byste měli vědět?