V případě umělého oplodnění většinou nejsou použita všechna embrya, pokud jste těch života schopných neměla příliš málo. Ta zbylá si můžete nechat zmrazit a použít je až za několik let. Přečtěte si, co všechno takový proces obnáší.
Vědci považují možnost zmrazování embryí, takzvanou kryokonzervaci za metodu ideální pro ženy, které chtějí otěhotnět až za pár let, musí podstoupit chemoterapii nebo radioterapii, která může mít za následek i neplodnost. V roce 1984 se narodilo v Austrálii první dítě z takového embrya. U nás to bylo ještě o několik let později, přesně 5. ledna 1993.
Co znamená zmrazení embryí?
Zmrazení embryí se uvádí i pod názvem kryokonzervace. Je to metoda, při které lékaři uchovávají embrya na pozdější přenos. Umístí je do speciálních kontejnerů, které uloží do tekutého dusíku při teplotě -196 °C. Používá se v případě, kdy je počet embryí vyšší, než je možné v daném cyklu přenést do dělohy, pokud se transfer dočasné odkládá nebo pokud si chce nechat žena embrya zamrazit pro pozdější potřebu.
Embrya se uchovávají po dvou až čtyřech kusech ve speciálním roztoku, který je chrání před poškozením. Užívají se dvě základní metody: pomalá kryokonzervace, kdy se snižuje pomalu teplota a řídí se růst ledových krystalků mimo buňku a vitrifikace. U ní se lékaři snaží, aby krystaly ledu vůbec nevznikly. Je to rychlejší a nepoškozují se tkáně embrya.
Jak celý proces probíhá?
Žena podstupuje hormonální léčbu, při které stimuluje vaječníky. Když vše proběhne hladce, dozraje na nich víc vajíček, která jsou odebrána a oplozena spermiemi. Všechna embrya se neuchytí, ale některá se jeví velmi dobře a existuje u nich velká naděje, že by těhotenství mohlo být úspěšné. Pokud nejsou přenesena do dělohy, mohou se pro další případné těhotenství zmrazit. Tím se pozastaví v buňkách veškeré biologické děje na neomezenou dobu. Po rozmrazení se celý proces zase obnoví a embryo může být přeneseno do dělohy matky.
K rozmrazení se přistupuje několik desítek hodin před tím, než dojde k přenosu. Samozřejmě nelze zaručit, že po rozmrazení zůstane růstový potenciál embrya zaručen a transfer se podaří.
Vybírají se jen ta nejlepší embrya
Metoda zmrazení je velice šetrná vůči buňkám, ale ne každé embryo přežije. Udává se, že je možné po rozmrazení přenést asi 60 až 80 % zamrazených embryí. Po rozmrazení se nádoba s embryi zahřeje na pokojovou teplotu a následně se zárodky přenesou do kultivačních boxů. Poté se vyberou jen ta embrya, která se nejlépe vyvíjejí.
Šance, že ze zmrazeného embrya se vám narodí miminko, není o nic menší než šance při vložení embrya hned v cyklu po odběru vajíček.
Zmrazení embryí cena
Úspěšnost otěhotnění po kryoembryotransferu (KET) je podle výzkumů o něco nižší. Přesto je zmrazení embryí v mnoha ohledech výhodné. Žena nemusí znovu procházet hormonální stimulací vaječníků, což má i svá rizika, anestezií, punkcí a má možnost pokusit se ještě několikrát otěhotnět s minimálním rizikem.
Zákrok stojí mnohem méně peněz než celé IVF. Cena za zmrazení embryí stojí různě podle konkrétního pracoviště, obvykle od tří do pěti tisíc korun. K tomu musíte připočítat ještě cenu za skladování. Za první rok se platí kolem dvou tisíc korun a za každý další rok pak obvykle pět set až tisíc korun. Za transfer embryí do dělohy ženy se pak platí asi čtyři až sedm tisíc korun. Zdravotní pojišťovny nic neproplácejí.
Co možná nevíte o zmrazování embryí:
- nejdéle zmrazené embryo, ze kterého se narodilo miminko, bylo uchováváno 24 let,
- není možné použít všechna embrya, která vzniknou, a ne každé přežije,
- z každého vajíčka a spermie nemusí vzniknout embryo,
- kryokonzervace nesnižuje kvalitu zárodku,
- jejich kvalita se hodnotí pohledem, zda má správný počet buněk a dělí se tak, jak má,
- embrya se kultivují pět až šest dní,
- zamrazit můžete i samotná vajíčka a spermie.