Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Císařský řez a další těhotenství. Jak dlouho je vhodné počkat?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 1. 2020

Císařský řez jistě není překážkou dalšího těhotenství, ale rozhodně je důležité myslet na něj jako na operaci a po té tělo potřebuje nějaký čas na regeneraci. V tomto případě delší než po přirozeném porodu.

Ženy, které za sebou císařský řez mají, často dumají nad tím, za jak dlouho se mohou znovu snažit o miminko. Důležité je zbytečně nic neuchvátat a mít jistotu, že se tělo už dalo do pořádku, jizva je správně zahojená a nic nebrání dalšímu těhotenství. Jenže jak dlouhá by ta doba měla být?

Těhotenství po císařském řezu

Minimální časové rozmezí mezi císařským řezem a dalším těhotenstvím by mělo být alespoň jeden rok, někteří lékaři uvádí dokonce 18 až 23 měsíců. Pokud se jizva špatně hojí, raději počkejte ještě déle. Je potřeba myslet na to, že těhotenství je pro tělo náročným procesem, proto mu musíte dát dostatek času na zahojení a načerpání energie.

Možná vám to přijde jako nekonečná doba, ale kromě porodu jste podstoupila velkou operaci a musíte se zotavit a doplnit ztracené živiny. Například můžete trpět nedostatkem železa. Ženy po sekci ztrácí dvakrát tolik krve než ženy při vaginálním porodu.

Studie také ukázaly, že ženám, které otěhotní dříve než šest měsíců po porodu, hrozí větší riziko komplikací, jako je prasklá děloha, předčasný porod nebo nízká porodní hmotnost. Než do vaší rodiny přibude další člen, musíte se také dokonale přizpůsobit současné situaci. Tím, že věnujete dostatek času uzdravení a zvykání si na rodičovství, dáte svému dalšímu dítěti ten nejlepší začátek v životě.

Pokud otěhotníte dříve, než je doporučená doba, nepropadejte panice. Je to jen vodítko důležité pro snížení komplikací, ale existuje mnoho žen, které otěhotní mnohem rychleji a vše proběhne naprosto v pořádku.

Doba čekání je závislá na vašem zdravotním stavu, věku i době, kterou vám trvalo otěhotnění předtím. Není neobvyklé, že ženy starší 35 let mají potíže počít druhé dítě, protože rizika a problémy s plodností se s věkem zvyšují. Nejlepší čas pro opětovný pokus o těhotenství se může u každé ženy lišit.

Jak probíhá císařský řez a rizika, kvůli kterým je lepší se mu vyhnout

Jaké komplikace mohou nastat?

Již bylo zmíněno, že příliš brzké otěhotnění po císařském řezu může být příčinou úmrtí miminka během těhotenství, předčasného porodu, potratu nebo rozestupu jizvy. Mnoho žen zvládne těhotenství brzy po sekci bez komplikací, ale po porodu se najednou objeví problémy. Proto se vyplatí počkat, pokud vás nic nehoní a rizika minimalizovat.

Můžete i po císaři rodit přirozeně?

Porod císařským řezem automaticky neznamená, že další porod musí probíhat stejným způsobem. Stává se to velmi často, že jeden proběhne operací a druhá pak už přirozenou cestou. Každá žena se s „císařem“ a následným hojením vypořádává různě a rozdílnou dobu. Některé se rychleji hojí, a proto mohou otěhotnět dříve než jiné. Kvalitu a pevnost jizvy v děloze dokáže zhodnotit i ultrazvuk, proto můžete svého lékaře pro jistotu požádat o vyšetření.

Anestézie u císařského řezu. Je lepší spinální nebo celková anestézie?

Výhody císařského řezu

  • Při císařském řezu se nemusíte bát porušení vnitřních nebo vnějších rodidel, nehrozí natržení či nástřih hráze.
  • Také takové problémy s inkontinencí jako u vaginálního porodu většinou nevznikají. V těhotenství se uvolňují břišní svaly a svaly pánevního dna. Při porodu je na ně vyvíjen velký tlak a může je poškodit.

Císařský řez má samozřejmě nevýhody

  • Miminko nemá tak velkou imunitu a hůře se adaptuje. Podle některých názorů jsou i náchylnější k alergiím a ekzémům.
  • Ženy, které rodí přirozeně, se mohou o své miminko starat prakticky hned po porodu a odchází dříve domů. Po porodu císařským řezem chvíli trvá, než se žena může o dítě plně starat a domů jde většina maminek až po pěti dnech, někdy i déle. Mají za sebou operaci, a ta si žádá delší rekonvalescenci a pečlivější dohled lékařů.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Císařský řez a další těhotenství. Jak dlouho je vhodné počkat?