Menu
JenProTěhotné.cz
Umělé oplodnění

Sekundární neplodnost aneb když druhé dítě nepřichází

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 11. 2019

První dítě jste počali sotva po měsíci snažení a druhé ne a ne přijít? Pak máte problém, který lékaři nazývají sekundární neplodnost. Její příčinou je často horší zdravotní stav jednoho nebo obou z partnerů, hormonální změny či věk.

Minimálně deset procent párů na celém světě se potýká s neplodností. Další deset až pětadvacet procent párů musí čelit sekundární neplodnosti. Na rozdíl od tzv. primární neplodnosti (absence početí absolutní), se ta sekundární projevuje i přes to, že už rodiče jedno nebo více dětí mají. Protože se objevuje až v průběhu života, označuje se také jako neplodnost získaná.

Principy sekundární neplodnosti u ženy

Seznam možných příčin může být hodně dlouhý. Nejčastěji za problémy s otěhotněním ale mohou následující faktory:

  • Věk: u žen se na plodnosti podílí věk velkou měrou. Spolu s přirozenými fyziologickými změnami může klidně zapříčinit i neplodnost přesto, že se žena cítí v té nejlepší kondici. S postupujícím věkem je stále těžší otěhotnět.
  • Polypy: útvary, které rostou z děložní sliznice vlivem hormonů estrogenů. Když se takto sliznice zvrásní, už se do ní nemůže uhnízdit vajíčko. Většinou se neobjevují u žen mladších 30 let.
  • Životní styl: některé změny životního stylu mají negativní vliv na schopnost otěhotnět. Pokud například žena začala kouřit, více holdovat alkoholu, užívá nějaké léky nebo hodně přibrala – to vše dokáže plodnost ovlivnit.
  • Zdraví: zdravotní stav se také v průběhu života mění a fakt je ten, že s přibývajícím věkem už nemusí být úplně stoprocentní. Takže i u naprosto zdravé ženy může najednou vzniknout nějaká nová zdravotní komplikace, která schopnost otěhotnět negativně ovlivní.
  • Sexuálně přenosné nemoci: tyto infekce (např. chlamydie, kapavka) mohou bránit početí. Často se ani neprojeví žádnými příznaky a žena neví, že nějaký takový problém má.

V některých případech dochází k sekundární neplodnosti v podstatě vinou prvního těhotenství. Po porodu se může objevit zjizvení kolem vejcovodů a posléze vzniknout neprůchodnost. Ke srůstům někdy vedou i nitrobřišní nebo pánevní operace. Také endometrióza nebo poruchy ovulace způsobují neplodnost.

Endometrióza: jak ovlivňuje plodnost a těhotenství?

Sekundární neplodnost se týká i mužů

Problémy s plodností se rozhodně netýkají pouze žen. I u partnera dochází ke změně životního stylu nebo se objeví onemocnění, která ho dříve netrápila. Muži mají často velký stres v práci, špatní spí, méně se hýbou. Také obezita ke zdraví příliš nepřispívá, protože v tukové tkáni se ve větší míře tvoří estrogeny negativně ovlivňující mužskou plodnost. Všechno toto jsou faktory, které působí špatně na spermie. Proto je při hledání problému důležité, aby vyšetření podstoupili oba partneři.

Redukujte stres i svou váhu

Problém s početím druhého dítěte hodně ovlivňuje to, jak žijete. To už víte. Pokud se již delší dobu o početí snažíte, měli byste jako první začít s úpravou životní stylu, pokud tedy zdravě už nežijete a problém není zcela určitě někde jinde.

Udržte si přiměřenou tělesnou hmotnost a získejte správný poměr svalů a tukové hmoty. Zejména u žen je příliš mnoho tuku v těle velkým problém. Když ho vyřeší, ustálí se jí i hladina hormonů v těle. Myslete tedy na svůj jídelníček a pravidelný pohyb.

Snažte se oba s partnerem vyhýbat nadměrnému a dlouhodobému stresu, nekuřte a jen omezeně konzumujte alkohol. Zkusit můžete i nějaká podpůrná opatření, jako cvičení podle Ludmily Mojžíšové, hormonální jógu, různé vitamínové přípravky apod.

Muži by se měli vyhýbat upnutým kalhotám a těsnému spodnímu prádlu, nedopřávat si vařící koupele nebo pracovat s notebookem na klíně.

Syndrom polycystických ovárií jako častá příčina neplodnosti. Jak se projevuje a dá se léčit?

Léčba sekundární neplodnosti

Sekundární neplodnost vzniká z mnoha důvodů. Klidně se mohlo také stát, že jste problémy s plodností měli i předtím a miminko se povedlo vlastně s velkou dávkou štěstí a náhodou. Pokud se vám další dítě nedaří a už to trvá hodně dlouho, vyhledejte lékaře, který může pomoci odhalit problém a navrhnout vhodné řešení. Pokud se jedná o hormonální nerovnováhu, léčí se pomocí hormonálních léků. V případě většího problému je možné zkusit i umělé oplodnění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sekundární neplodnost aneb když druhé dítě nepřichází