Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Cenné rady, jak vybrat nejlepší porodnici?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 1. 2020

Jakou porodnici si vyberete je na vás. Klidně to může být i na druhé straně republiky, pokud tam bude místo. Nevolte ale jen podle internetových stránek nebo z pár reakcí na internetu. Zajeďte se tam podívat osobně s připravenými otázkami.

Kde se narodí vaše miminko a stráví první hodiny života? Mělo by to být příjemné prostředí, kde se cítíte dobře a odpovídá vašim představám. Nerodíte přece každý den, a ne vždy je porod úplně jednoduchý. Co všechno hraje při výběru roli?

Podle čeho vybrat porodnici?

Internetové stránky jsou první volbou a zdroj informací, když hledáte. Pamatujte, že by ale neměly být tím jediným, na co se díváte. Napsat se tam totiž dá kde co, ale realita může být někde úplně jinde. Často hlásají vstřícnost, přirozený porod, podporu kojení, nadstandardní pokoje apod. A pak dostanete vynadáno za to, že chodíte, když to nemáte dovolené a ležíte, když máte chodit. Při kojení vás naučí jednu polohu a dost a o přirozeném porodu si můžete nechat jen zdát. Určitě se podívejte, zjistěte základní informace, ale konečné rozhodnutí ještě nedělejte.

Názory kamarádek nebo recenze na internetu

S výběrem vám výrazně pomohou názory a zkušenosti kamarádek, které už v porodnici rodily anebo zkušenosti žen, které se o ně podělily na internetu v různých recenzích apod. Takto se dozvíte informace, na jaké byste jinak nenarazila.

Návštěva porodnického zařízení

Nejdůležitější ze všeho ale stále zůstává návštěva porodnice, která vás zaujala. Nelitujte případných najetých kilometrů. Uvidíte, že nebudete litovat. Poznáte, zda jsou na oddělení šestinedělí sprchy na pokojích, kolik je tam na jednom pokoji maminek, jak vypadá porodní sál a přilehlé pokoje, jaký komfort vám mohou nabídnout a co je tam navíc.

Hlavně se ale můžete zeptat na všechno, co vás může zajímat. Otázky si sepište klidně na papír a vezměte s sebou. Alespoň na nic nezapomenete.

  • Jak je to s miminkem po porodu?
  • Podporuje porodnice přirozený porod?
  • Akceptují porodní plán?
  • Podporují kojení?
  • Může být otec s maminkou na pokoji?
  • Umožňuje podání epidurální anestesie nebo jiných prostředků utěšujících bolest?
  • Může být u porodu porodní asistentka nebo dula?
  • Kolik osob může být u porodu jako doprovod?
  • Kdy vyrazit do porodnice?

Porodní asistentka. Kdo to je a proč pro vás může být užitečná?

Vezměte s sebou partnera

Na prohlídku porodnice s sebou vezměte partnera. Ať také vyjádří svůj názor a třeba i položí nějakou otázku. Většina otců vůbec neví, kdy a jak mohou během porodu ženě pomoci a při prohlídce se ledacos dozví a možná i trošku uklidní.

Čekáte příliš velké dítě. Jaké komplikace mohou nastat?

Hlídejte si svojí porodnici

Porodnici možná máte vybranou prakticky od začátku, stihla jste se i zaregistrovat k porodu, ale to nic nemění na tom, že se různé věci mohou změnit. S blížícím se porodem nezapomeňte sledovat aktuální stav. Možná odešel váš lékař nebo lékařka, vámi vybraná porodní asistentka apod. Někde začnou s rekonstrukcí, kterou ne a ne dodělat nebo se dokonce porodnice zavře. Vy rodíte a nevíte kam jet.

Pokud to máte daleko, raději si vždy zavolejte, než jet spoustu kilometrů a zbytečně. Nejen, že ztratíte hodně času přejezdy, ale také je to nebezpečné.

Vybrat tu nejlepší porodnici není často vůbec lehké. Obvykle ženy chtějí hlavně klid, soukromí a přátelskou atmosféru. Platí, že ve velkých porodnicích bývá lepší vybavení, ale víc neosobní přístup. Porodů tu mají ohromné množství. V menších porodnicích nemají takové vybavení a často ani komfort, ale zase tam panuje přátelská atmosféra s takřka rodinným prostředím.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cenné rady, jak vybrat nejlepší porodnici?