Menu
JenProTěhotné.cz
Příprava na miminko

7 tipů, jak připravit pejska na příchod miminka

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 9. 2019

Psí mazlíček je součástí mnoha rodin a v drtivé většině případu je brán za právoplatného člena rodiny. Aby takové soužití fungovalo i poté, co se vám narodí miminko, je dobré znát některé zásady, abyste předešli některým nepříjemným, vyhroceným a až nebezpečným situacím. I ten nejmilejší pejsek na světě je pořád myslící bytost a jako takovou ji musíte brát. Jak připravit pejska na nové miminko?

S přípravou pejska začněte raději co nejdříve. Ať máte na některé změny dostatek času. Pokud je pes zvyklý spát s vámi v posteli, v ložnici apod. a vy víte, že pak už to tak nebude, začněte odnaučovat hned. Pokud byste začali až poté, co si miminko přinesete domů, mohl by si tyto negativní změny pes spojovat s příchodem novorozence.

1. Nechte chlupáče očichat věci pro dítě

Zvykejte psa na postýlku, vajíčko, kočárek a další, pro něj, nové věci, které jsou určené pro miminko. Nechte ho, ať si vše očichá, ale rozhodně by neměl v sedačce nebo v postýlce spát. Hned od začátku musí vědět, že tyto věci má na používání zakázané.

2. Psa neposílejte pryč

Psa nikdy nedávejte pryč na pár dní, když se dítě narodí. Mohl by ho později brát jako „vetřelce“ ve svém teritoriu a vnikala by zbytečně nežádoucí žárlivost nebo dokonce agrese. Proto je seznamte raději hned a pomozte psovi pochopit, že dítě je ve vaší „smečce“ výš než on.

Přejete si holčičku nebo chlapečka? Dá se při početí ovlivnit pohlaví?

3. Dbejte alespoň na základní výcvik

Pes musí znát základní povely – sedni, lehni, zůstaň, k noze a ne. Použijte pamlsky, jako nejlepší stimul k upevnění těchto příkazů. Pes by je měl vykonávat jako podmíněný reflex.

4. I pes potřebuje své místo

Naučte psa, že má své místo. Tam mu dávejte hračky a pamlsky, stejně tak i pelíšek. Tam pro něj choďte vždy, když si s ním chcete hrát, jdete na procházku apod. Zároveň to ale nesmí být místo, kde ho trestáte nebo napomínáte.

5. Zvykněte ho na pach dítěte

Až se miminko narodí, je dobré vzít z porodnice nějakou věc, kterou mělo u sebe. Pes si může vše očichat a poznat jeho pach.

6. Psa a miminko náležitě seznamte

Až přijdete s porodnice, pořádně se s pejskem přivítejte. Tatínek ať donese domů miminko ve vajíčku nebo položí na zem na deku. Vy si vedle něj sedněte a dejte se do seznamování. Pes by měl mít možnost dítě očichat. Chvalte ho, povzbuzujte a pak odměňte pamlskem. Nechte klidně olíznout ručičku nebo nožičku dítěte. Samozřejmě buďte ve střehu a nenechávejte psa s dítětem o samotě.

Oplození vajíčka. Lze pozitivně ovlivnit cestu spermií k vajíčku?

7. Dbejte na dobrý zdravotní stav svého pejska

Pes vaše dítě určitě ještě několikrát olízne a později se může stát, že nějaká hračka skončí v ústech čiperného dítka. Je to vlastně velmi pravděpodobné. I z těchto důvodů dbejte na dobrý zdravotní stav psa, pravidelně jej nechávejte očkovat, odčervovat a udržujte jeho srst bez parazitů.

Pes se může s novým členem rodiny sžít v podstatě bez problémů. Stačí jen, když se na tuto chvíli náležitě připravíte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

7 tipů, jak připravit pejska na příchod miminka