Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Přejete si holčičku nebo chlapečka? Dá se při početí ovlivnit pohlaví?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 8. 2019

Existuje mnoho různých metod, postupu, přísad nebo prostředků, jak ovlivnit pohlaví dítěte, které kolují mezi lidmi snad od nepaměti. Většina těchto návodů ale nevychází a slibují maximálně zvýšenou šanci na početí syna nebo dcery. S jistým výsledkem ale určitě počítat nemůžete. O pohlaví svého dítěte nerozhodujete totiž vy, ale stále příroda.

Do značné míry je pohlaví dítěte jen náhodou, protože to, zda se vám narodí holčička nebo chlapeček je dáno tím, která spermie oplodní vajíčko. Když se s ním spojí spermie nesoucí chromozom Y, narodí se kluk, když ta s chromozomem X, bude to holka. A přirozenou cestou tuto skutečnost moc neovlivníte.

Pomůže vám čínský kalendář?

Ve starověké čínské královské hrobce byl nalezen lunární kalendář plodnosti, který prý dokáže předpovědět pohlaví. Některým rodičům to vychází a některým zase ne. A stejně tak platí i u metod, které mají ovlivnit pohlaví při početí. Dříve se třeba uvádělo, že soulož před ovulací nebo po ní dává větší naději, že se narodí holčička. Když dva a více dní po ovulaci, narodí se chlapeček. Žádné výzkumy ale toto tvrzení nepotvrdily.

Ženské zárodky jsou odolnější

Evoluce jednoznačně fandí ženám, což dokazuje i fakt, že ženské zárodky vydrží více než mužské. Když existují nepříznivé podmínky, narodí se ženě spíše holčička než chlapeček. V časech blahobytu se dá předpokládat, že ženský organismus porodí spíše kluka.

Co muži opravdu musí udělat, než se pokusí o dítě?

Ejakulace a jejich počet

Něco může ovlivnit i muž. Pokud dojde k oplození během druhé či třetí mužské ejakulace v jednom dni, máte větší šanci, že se narodí syn. Když dojde k otěhotnění během první ejakulace, měla by se prý narodit dcera.

Sexuální polohy

Kolují řeči i o tom, že správný výběr sexuálních poloh dokáže ovlivnit pohlaví dítěte. Existuje mnoho různých druhů, které si ale často protiřečí. Když je například žena na zádech a muž nad ní, existuje větší pravděpodobnost, že se narodí dívka. Pokud praktikujete opačnou polohu, měl by se narodit chlapec.

Jídlo jako pomocník

Na univerzitách v Oxfordu nebo Exeteru prováděly studie, podle kterých je jídelníček žen, které chtějí otěhotnět, velmi důležitý. Ty s vyšším obsahem kalorií ve stravě mají větší pravděpodobnost, že porodí chlapečka. Nižší hladina sacharidů a glukózy stačí na holčičky. Podle vědců je kalorická hranice pro syny 2413 kalorií denně a pro dcery 2283 kalorií denně.

V průzkumu bylo dále zmíněno, že téměř 60 % žen, které každý den jedly obiloviny, porodilo chlapce a podobné to bylo i u žen, které měly v době otěhotnění stravu bohatou na draslík, vápník a vitamíny.

Toto hledisko souvisí opět s evolucí. Nedostatek glukózy, který je hlavním zdrojem energie pro každý organismus, může tělo varovat, že přichází bída, a proto produkuje samičky, Je to pro přírodu jako příkaz, že je nutné zachovat rod. Přesto, že by to v některých případech fungovat mohlo, je něco takového velký nerozum. Nesnažte se jíst cukry ve velkém, abyste měly chlapce a stejně tak zapomeňte i na cílenou podvýživu.

Jste těhotná? Nenechte si utéct příspěvky zdravotních pojišťoven

A co klima?

Z některých průzkumů vyplývá, že na pohlaví dítěte má vliv i klima. Čím více se dostáváte na jih k rovníku, tím více roste pravděpodobnost, že na svět přijde holčička. Prý se na tom podílí velké teploty i delší dny.

Ve světovém průměru se rodí 106 chlapců na každých sto dívek. Směrem k rovníku se počet chlapců postupně snižuje. Je zajímavé, že fenomén zeměpisné šířky funguje i přesto, že vnější teplota prostředí nikterak neovlivňuje vnitřní teplotu těla, kde dochází k oplodnění.

Mějte na paměti, že ve většině případů se jedna jen o babské pověry, které vlastně nic neovlivní, a když se vám vysněné pohlaví doopravdy podaří, byla to s největší pravděpodobností opravdu jen náhoda. Máte tedy stále dvě takřka rovnocenné možnosti, zda se vám narodí holka nebo kluk.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přejete si holčičku nebo chlapečka? Dá se při početí ovlivnit pohlaví?