Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Co muži opravdu musí udělat, než se pokusí o dítě?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

22. 8. 2019

Když žena poměrně rychle otěhotní, nepovažuje se mužská plodnost za problém. A často i v situacích, kdy se miminko stále nedaří, se nejdříve nechá vyšetřit žena namísto muže, i když by to bylo mnohem rychlejší naopak. Stejně tak se většinou něžnější pohlaví více snaží o změnu životního stylu. Budoucí maminky chtějí zkrátka udělat vše proto, aby bez problémů otěhotněly a měly zdravé miminko. To samé by ale měli udělat i muži. Jejich dítě nese polovinu genetických informací od nich. Jak na to?

Mnoho odborníků se přiklání k tomu, že problém s plodností je stejný u mužů jako u žen. Než se tedy s partnerkou domluví a začnou se snažit o dítě, měli by se nejdříve postarat sami o sebe. Protože je to důležité nejen pro plodnost, ale pro celkové zdraví.

Není špatný nápad vydat se nejdříve k lékaři a nechat se vyšetřit. Spermie se obnovují po celý život a jejich obnova trvá kolem dvou měsíců. Když se o sebe muž příliš nestará, vystavuje matku i dítě riziku zdravotních potíží. Obezita, špatně kontrolovaná cukrovka, kouření apod. Existuje poměrně dost důkazů, že počít dítě v době, kdy je na tom váš zdravotní stav takto, může mít vliv i na budoucího potomka. Spousta takových dětí pak vyrůstá třeba s cukrovkou nebo jinými zdravotními problémy.

Myslete na svou hmotnost

Mnoho mužů je překvapeno, že jejich hmotnost může mít vliv na schopnost partnerky otěhotnět. Nadváha dokáže snížit pohyb spermií i jejich počet. To znamená, že otěhotnění může trvat mnohem déle. Také testosteron se u mužů s nadváhou snižuje, což ovlivňuje zase erekci. Obezita jako taková dokáže ovlivnit i dítě, protože geny nesené v tátově spermii nemusí fungovat úplně správně.

Muži by neměli odkládat rodinu. I jim tikají biologické hodiny

Jaký je váš životní styl?

Kouří váš partner? A víte, že i kouření ovlivňuje geny? Vidět kouřit těhotnou ženu se nevidí tak často, protože většina nastávajících maminek přestane úplně nebo to radikálně omezí. Ovšem muž s cigaretou v ruce je vidět celkem často a většinou ho ani nenapadne, že by měl přestat, protože by tak mohl ohrozit jednou své dítě. Kouření má zároveň i velký vliv na plodnost, riziko je větší dokonce dvojnásobně než u nekuřáků. Také pravděpodobnost rakoviny je vyšší u dětí mužů, kteří kouří než naopak. Může trvat i jeden rok, než se zvrátí účinky kouření na plodnost. Všichni víme, že kouření je velice škodlivé. Neubližujte sobě a ani svým dětem. Přestaňte kouřit ještě předtím, než se se vůbec o dítě začnete snažit, oba.

Jak ve skutečnosti škodí pití alkoholu kvalitě spermií?

Věk není jen číslo

Kvalita a množství spermií se také snižují u otců starších 45 let. To znamená, že oplodnění může trvat déle a zvyšuje se riziko potratu nebo genetických vad. Problém pramení od muže, ale zasažena je žena. Často ani nikoho nenapadne, že by problém mohl vznikat na straně muže. Ten by se neměl nikdy zdráhat jít k lékaři na vyšetření, svěřit se mu se všemi problémy a popřípadě zahájit vhodnou léčbu.

Každý si je vědom toho, že ženy mají biologické hodiny. Ale ani muži nejsou z tohoto problému úplně vyjmuti. I když u nich nedochází k přechodu, snižuje se s věkem počet spermií, jejich rychlost i kvalita. Pokud už se vám i partnerovi blíží čtyřicítka či jste dokonce lehce přes ní, děti ještě nemáte, ale chcete, možná je načase zvážit, zda neodložíte svůj dlouhodobou cestu na Bali a raději začnete myslet na rodinu. Některé věci prostě navždy odkládat nelze, protože nepočkají. A každý se chce vyhnout pozdějším problémům, řešit neplodnost, IVF apod.

Každý by měl pamatovat na zranitelnost člověka a na to, jak moc sami ovlivňujeme své zdraví. Výše zmíněné rady v podstatě nejsou nic nového a převratného, přesto si to stále mnoho lidí neuvědomuje, neřeší budoucnost a pak se nestačí divit, když miminko nepřichází. A to jak ženy, tak i muži.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co muži opravdu musí udělat, než se pokusí o dítě?