Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Jak ve skutečnosti škodí pití alkoholu kvalitě spermií?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 8. 2019

V těhotenství se alkohol pít nemá, to každý ví. Dokonce se mu často ženy vyhýbají i ve chvíli, kdy se otěhotnět pouze snaží. To, že by si ho ale měli v této době odpustit oba z páru, to už ví jen málokdo. Jak mohou, především ostřejší drinky, působit na plodnost muže?

To, že se na večírku opijete a následně máte s partnerkou nechráněný sex, nikterak kvalitu vašich spermií nepoškodí. Alkohol genetickou informaci neovlivňuje a tvorba spermií je snížena až u těžkých alkoholiků. Spermie se vyvíjí asi tři měsíce, takže cokoliv, co se odehraje v den, kdy dojde k ejakulaci, jim nijak neuškodí.

Narušení tvorby pohlavního hormonu

Konzumuje-li muž alkohol ve středním nebo velkém množství, narušuje si tvorbu pohlavních hormonů. V krvi ubývá množství testosteronu (mužského pohlavního hormonu) a stoupá hladina ženských estrogenů. U takového muže můžete postupně pozorovat ztrátu sexuální touhy, může být dokonce impotentní a neplodný. Najednou vedle sebe začněte čím dál více vidět ženu, protože muži se začnou zvětšovat prsa a boky, mizí ochlupení. Zkuste se podívat na nějakého chronického alkoholika, pokud se u vás v okolí vyskytuje. Přesvědčíte se na vlastní oči.

Těhotenství po čtyřicítce. Znáte všechna rizika?

Alkohol jako jed

Alkohol může působit jako jed pro řadu buněk v těle a výjimkou netvoří ani vznikající spermie nebo buňky, ze kterých se tvoří. U muže holdujícího alkoholu může postupem času docházet k úbytku pohlavních buněk. Mimo snížení počtu spermií se mění i jejich tvar a schopnost pohybu. Objevují se takové, které vůbec nemají bičík, takže se nedopraví k vajíčku. Varlata se postupně smršťují a muž se stává neplodným.

Může se alkohol dostat přes spermie až k ženě?

I na to se občas ženy ptají. Měl by muž použít prezervativ, protože by sperma mohlo obsahovat alkohol a ten se následně vstřebat do krevního oběhu ženy? Odpověď je jednoduchá. Koncentrace alkoholu ve spermatu může mít maximálně stejné hodnoty, jako v krvi. Při průměrném ejakulátu 3,7 ml a 3 promile alkoholu v krvi předal ženě asi 8 mg alkoholu. Kolik to je? Zhruba 10 kapek piva.

Co obsahuje sperma?

Sperma je směsí pevných částic a látek rozpuštěných ve vodě. K pevným částicím patří spermie, bílé a červené krvinky, buňky z pohlavních a močových cest. Rozpuštěné látky jsou malé množství iontů sodíku, vápníku, zinku, draslíku, bikarbonátu, chloridů, kyseliny citronové. Najde se tam i glukóza, fruktóza, aminy a prostaglandiny. Funkci spermií, srážení a opětné ztekucení spermatu zajišťují bílkoviny. Když muž onemocní nějakou infekcí pohlavních či močových cest, HIV nebo žloutenkou, najdou se v jeho spermatu i choroboplodné zárodky.

Inositol jako podpora těhotenství. Když miminko nepřichází, zkuste vitamíny

Ovlivňuje alkohol kvalitu právě uvolněného vajíčka?

Genetickou informaci ve vajíčku alkohol nikterak neovlivňuje. Musela byste toho vypít opravdu hodně, aby mohlo být poškozeno nebo zaniklo. Vzhledem k tomu, že už by to ale byla otrava alkoholem, nejspíš by vám to v tu chvíli bylo úplně jedno. Mnohem horší je alkohol v těhotenství, zejména pravidelná konzumace většího množství může vyvolat postižení miminka (fetální alkoholový syndrom).

Pár, který má potíže s početím, si může nechat vyšetřit hladinu hormonů i kvalitu spermií u odborníků. Samozřejmě se nedá s jistotou říci, že právě za vaše potíže může alkohol, pokud jste se ale v poslední době účastnili mnoha bujarých večírků, raději se jim vyhněte. Svému tělu tím určitě prospějete.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak ve skutečnosti škodí pití alkoholu kvalitě spermií?