Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

10 úžasných faktů o placentě. Znáte všechny její funkce?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 2. 2020

Každá nastávající maminka určitě ví, jak nesmírně důležitou úlohu placenta má. Ne všichni už ale mají představu o tom, kolik nezbytných funkcí zastává. Podívejte se na 10 nejúžasnějších.

Vzhledem k tomu, že je to ten nejlepší přítel vyvíjejícího se dítěte, měla byste vědět, co všechno vlastně umí. Je to záchranné lano pro vaše dítě. Poskytuje výživu, kyslík a tekutiny. Vaše krev teče do placenty a díky tomu se v ní vyměňují živiny a kyslík. Nemíchají se, protože oba máte svůj vlastní oběhový systém. Živiny z placenty jdou pupeční šňůrou přímo do krevního oběhu miminka. A to není rozhodně všechno.

1. Funguje jako žláza

Přemýšlely jste někdy o tom, jak se můžete cítit, tak neuvěřitelně jinak, i když má vaše dítě pouze velikost máku? Jak může ten malý tvoreček ovlivnit to, jak se cítíte? Protože placenta působí jako žláza k vylučování všech důležitých hormonů, které jsou nezbytné k růstu vašeho dítěte, a také k přípravě na kojení. Vylučuje hormon hCG, estrogen, progesteron.

2. Zajišťuje výživu dítěte

Jídlo, které jíte, nejde přímo k vašemu dítěti. Když si něco dáte, vaše tělo potravu rozloží a proteiny vstupují do vašeho krevního řečiště. Během těhotenství je výživa ve vašem krevním řečišti přenášena placenou a pupeční šňůrou do krevního oběhu miminka. Proto je velmi důležité, aby měla matka vyváženou stravu. Z hromady misek zmrzliny dítě žádný prospěch nezíská.

Plodová voda: víte o ní všechno?

3. Placenta tvrdě pracuje

Během každé minuty těhotenství je do dělohy odesláno téměř 500 ml krve, aby se prostřednictvím placenty mohly vyměňovat živiny. I když vy odpočíváte, ona stále tvrdě pracuje. Možná to vysvětluje, proč jste někdy tak hrozně unavená.

4. „Dýchá“ pro vaše dítě

Přestože se plíce vašeho dítěte vyvíjejí a před narozením jsou už hotové, fungovat začnou až po porodu. Placenta poskytuje 100 % kyslíkové potřeby dítěte. Stejně jako vaše tělo dodává kyslík do všech orgánů a tkání prostřednictvím krevního oběhu, vaše tělo posílá kyslík i miminku. Takže když dýcháte vy, dýcháte také pro vaše dítě. Je to zase jeden důchod navíc k příjemnému, hlubokému nadechnutí. Placenta předává potřebný kyslík do pupeční šňůry dítěte, který se má přenést do jeho krevního oběhu.

5. Placenta je část máma a část táta

Když spermie oplodní vajíčko, buňky se okamžitě začnou množit a rychle. Vejce a spermie se stávají blastocystou a ta později placentou a dítětem. Je velmi snadné myslet na placentu jako na mateřský orgán, ale ve skutečnosti je vytvořena z obou rodičů. Těhotenství je úžasná věc. Jedna spermie, jedno vajíčko a hned máte všechno potřebné pro růst a výživu malého človíčka.

6. Poskytuje určitou imunitu a ochranu před infekcí

V některých situacích chrání placenta dítě před infekcí již v děloze. Například dokáže ochránit před bakteriální infekcí. Není ale všespásná a existují závažné virové infekce, před kterými ochranu neposkytuje. Proto je tak důležitá kvalitní prenatální péče, zdravé návyky a hygiena, které udrží v bezpečí vás i vaše dítě. Přes placentu dostává miminko protilátky, které mu po porodu poskytnou ochranu na prvních šest měsíců. Když dále kojíte, získává miminko protilátky z mateřského mléko.

Plodové obaly dítěte. Co když se při porodu neprotrhnou?

7. Placenta funguje sama o sobě

Je úžasné, že placenta, která se vyvinula pouze ze spermie a vajíčka, funguje i bez přímé kontroly nervového systému. Neobsahuje žádné nervové buňky, takže ji mozek ani mícha nemohou kontrolovat. Placenta se vyvíjí a funguje, aniž by potřebovala spojení s vaším nervovým ústrojím.

8. Jediný orgán na jedno použití

Samozřejmě máme orgány, bez kterých se dá žít, ale placenta je jediná, která byla stvořena jako jednorázová. Vyvíjí se s dítětem a je navržena tak, aby se přirozeně vyloučila po narození dítěte. Když poslouží svému účelu, není ji už potřeba. Každé zdravé těhotenství se vyvíjí s novou placentou, která patří k novému miminku.

9. Když placenta odejde, spouští se mléko

I když to není přímo samotná placenta, která vytváří mateřské mléko po porodu, má svou roli. Jakmile se oddělí, spouští se produkce prolaktinu, který je zodpovědný za produkci mléka.

Vitamín D v těhotenství: 5 nejčastějších otázek a odpovědí

10. Může se stát doplňkem i po porodu

Placenta v posledních letech nachází využití i po porodu. Často se konzumuje, například v tradiční čínské medicíně je její použití velmi časté. Neexistují rozsáhlé studie prokazující výhody, ale existuje mnoho zdrojů tvrdící, že pojídání placenty má mnoho plus (zvýšení hladiny energie, doplnění železa, rychlejší produkce mléka a více celkové spokojenosti po porodu).

Těhotenství je úžasný proces plný zázračných detailů a placenta patří k nedílným součástem. Poskytuje vše, co dítě potřebuje. Proto bychom si měly vážit toho, co tento, často podceňovaný orgán, dělá.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

10 úžasných faktů o placentě. Znáte všechny její funkce?