Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Plodové obaly dítěte. Co když se při porodu neprotrhnou?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 7. 2019

Přemýšleli jste někdy, jak by to vypadalo, kdyby se dítě narodilo v plodovém vaku, ve kterém se devět měsíců vyvíjelo a rostlo? Zda by bylo v nebezpečí či je to naopak naprosto v pořádku? Máme pro vás odpověď i video.

Během porodu dítěte obvykle dojde k samovolnému protržení plodových obalů, vyteče plodová voda a miminko se narodí už bez nich. Někdy k jejich narušení přistoupí i porodníci, aby porod urychlili, pokud dlouho nepostupuje. Miminko ale může přijít na svět i bez jejich protržení nebo k němu dojde až úplně v závěru druhé doby porodní.

Podle lékařů dochází k narození dítěte spolu s částí plodových obalů asi v jednom případě z osmdesáti tisíc. Část vaku se obvykle zachytí na hlavičce nebo tělíčku. Lékaři ji pak opatrně odstraní. Nesmí spěchat, protože by mohlo dojít k poranění kůže novorozeného miminka. Zdravotníci jsou ale na takové situace připraveni a ví, že musí být opatrní.

Znáte šťastnou čepičku?

Část vaku, která se také nazývá amnion, se nejčastěji zachytí na hlavičce novorozence, takže to vypadá, jak když má miminko na hlavě čepičku nebo trochu pohádkověji korunku. K tomu se váží i četné pověry o významu čepičky. Říká sejí také čepec štěstí a miminkům děti štěstěny. V zahraničí se pak také nazývá různé, ale vždy nosí štěstí. V romské kultuře se třeba věřilo, že děti takto narozené mají zvláštní schopnosti a dokáží předvídat budoucnost nebo číst osud z ruky. Jen v Rumunsku čepička nic dobrého nevěštila. Dítě prý čekala budoucnost upíra.

A protože naši předkové byli pověrčiví opravdu hodně, měl svůj význam i kousek plodových obalů na těle miminka. Tehdy ho porodní báby dávaly na kousek papíru či látky a všichni si malého kousíčku velice cenili. Věřilo se, že chrání jeho majitele před utopením. Dal se tak prodat za velké peníze například námořníkům. Ve starém Římě věřili právníci, že získají štěstí při soudních procesech.

Poloha koncem pánevním: Lze rodit přirozeně?

Na svět v plodovém obalu

Když se dítě narodí v úplně neporušeném plodovém obalu, je to opravdu vzácný úkaz. Někdy se plodové obaly dokonce neprotrhnou ani při druhé době porodní, ale chviličku po narození a stává se i to, že tomu musí napomoci lékaři. Tato varianta je reálnější u předčasně narozených miminek, která mají menší porodní váhu nebo při císařském řezu. Je to opravdu výjimečná situace. Podívat se na ní můžete i ve videu, kde se takový porod odehrál a byl zveřejněn na YouTube.

Máte opravdu štěstí, protože je to video neuvěřitelného momentu a shlédlo ho několik milionů lidí. Je to krásné, i když pro někoho možná trochu zvláštní, přesto fascinující. Vak je průhledný, a tak můžete vidět pupeční šňůru, dýchání a pohyby miminka. A zjevně v žádném nebezpečí není v tom malém uzavřeném prostoru, protože k němu stále proudí kyslík přes pupečník a tekutina ve vaku slouží jako polštář.

Zázrak porodu nikdy nepřestane udivovat. A vždy bude na co se dívat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Plodové obaly dítěte. Co když se při porodu neprotrhnou?