Menu
JenProTěhotné.cz

Znáte biochemické těhotenství? Pozitivní těhotenský test ještě těhotenství nepotvrzuje!

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 12. 2019

Udělala jste si pozitivní test a k vaší radosti se na něm objevily dvě čárky. Šťastně vše oznamíte svému partnerovi a začínáte se těšit na miminko. Jenže ouha. Za pár dní se dostaví menstruace a vaše naděje berou za své. Nejste jediná, kdo něco takové prožil či prožívá. Tzv. biochemické těhotenství si prožije velké množství žen a většina o tom ani neví.

Biochemické těhotenství je stav, kdy má žena pozitivní těhotenský test, ale těhotenství skončí dříve, než je potvrzeno na ultrazvuku. Mnoho žen ani nemá tušení, že vůbec byly těhotné. Pouze pozorují opožděnou a možná o něco silnější menstruaci než obvykle. Pokud je těhotenský test pozitivní a na ultrazvuku není nic vidět, je tu ještě možnost dalšího problému – mimoděložní těhotenství. To už může být velmi rizikové, a proto je potřeba hlídat hladinu HCG hormonu v krvi. U biochemického jsou hodnoty nízké a klesají.

Biochemické těhotenství je velmi časný potrat

Vajíčko bylo oplozeno, zahnízdilo se v děloze, ale velmi brzy se přestalo vyvíjet a bylo vyloučeno tělem ženy.

  • Údajně představuje biochemické těhotenství 50-75 % všech potratů.
  • Dochází k němu během jednoho nebo dvou týdnů od uhnízdění embrya.
  • Pokud žena těhotenství právě neplánuje, vůbec ani nemusí vědět, že u ní k něčemu takovému došlo.
  • Dříve tak časná diagnostika nebyla, proto se to jeví tak, že počet žen s biochemickým těhotenstvím zvyšuje, ale není tomu tak.
  • Průzkumy říkají, že potratem končí až 70 % všech těhotenství.

Vymizení příznaků těhotenství. Jak poznat potrat?

Proč dochází k biochemickému těhotenství?

Přesné důvody známé nejsou, ale většina odborníků se přiklání k přirozené selekci a obranné reakci našeho těla. Rostoucí embryo se přestane vyvíjet z důvodů vrozených genetických vad (chyba ve vývoji vajíčka nebo spermie, abnormální buněčné dělení či poškození jinými vlivy).

K potratu může dojít i z dalších důvodů:

  • závažné infekční onemocnění (toxoplazmóza, chlamydie atd.),
  • vrozené nebo získané abnormality na děloze,
  • špatná hladina hormonů,
  • nízká děložní sliznice,
  • choroby ženy, které mohou ovlivnit embryo.

Jak poznat biochemické těhotenství?

Obvykle se neobjeví žádné výraznější známky toho, že právě dochází k ranému potratu. Někdy může žena zaznamenat lehké bolesti v podbřišku nebo špinění několik dní před menstruací, ale tomu často nepřikládá žádnou velkou váhu. Nejsou obvykle klasické těhotenské příznaky. Kdyby vám vzali krev, může vykázat nízké hladiny hormonu HCG. Silnější pak bývá následující menstruace.

Potrat v 5. měsíci. Jaké může mít příčiny a jak ho poznáme

Je nutné navštívit lékaře?

Pokud víte, že u vás pravděpodobně k biochemickému těhotenství došlo, je rozumné raději navštívit lékaře, který vyloučí mimoděložní těhotenství. Většinou kontrola probíhá na základě kontroly hladiny HCG. Ta by měla klesnout na nulu. Pokud se množství hormonu zvyšuje a v děloze není nic vidět, může se jednat o mimoděložní těhotenství. Dalším problém nastává v situaci, kdy hladina hormonu klesá a z dělohy neodejde odumřelé embryo. Pak lékař ženu odesílá na revizi dutiny děložní.

Po prodělaném biochemickém těhotenství je vhodné vyčkat jeden cyklus a nechat tělo odpočinout a nabrat nové síly na další pokus. Obvykle ženy nemají žádné problémy s dalším otěhotněním a porodem zdravého dítěte. Pokud se vám to nedaří, nebojte se navštívit svého lékaře a začít hledat příčinu problému.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Znáte biochemické těhotenství? Pozitivní těhotenský test ještě těhotenství nepotvrzuje!