Menu
JenProTěhotné.cz
Výživa v těhotenství

Zinek v těhotenství. Proč je důležitý?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 10. 2019

Zinek patří k velmi důležitým stopovým prvkům, který potřebuje mít ve svém těle každý. Je nenahraditelný pro tělesný růst a vývoj, obranyschopnost, reprodukci a velký význam má i zinek v těhotenství.

Tento prvek nepotřebuje náš organismus v nějakých velkých dávkách, ale přesto se najde mnoho lidí, kteří trpí jeho nedostatkem. Nastávající maminky jsou na jeho malé množství ještě citlivější. Mohlo by totiž dojít k narušení správného vývoje miminka. Hlavně u chlapců je velmi důležitý pro správný vývoj varlat. Dokonce existují teorie, že nedostatek zinku může stát za různými geneticky podmíněnými nemocemi, které se dědí z generace na generaci.

Zinek v těhotenství

Zinek v těhotenství výrazně ovlivňuje hodně při vývinu člověka. Můžeme zmínit tvorbu spermií, plodnost, schopnost ženy donosit miminko až do konce, ale třeba i mateřský instinkt. Podle odborníků z organizace Foresight, jakmile má nastávající maminka v těle málo zinku, bývá porod dítěte mnohem zdlouhavější, těžší a náročnější.

Těhotná žena by měla přijímat 10 až 12 mg/den a kojící 12 až 13 mg/den.

Jak podpořit mozek dítěte ještě v těhotenství? Jezte ořechy!

Kde najdete zinek

Zdrojů zinku je poměrně hodně. Najdete jej v libovém mase, kuřecím mase, v ústřicích, tresce, tuňáku, vaječném žloutku, celozrnné pšenici, žitu, ovsu, čočce, květáku, zelí, špenátu, loupaném hrášku. Také v koření jako je skořice, černé koření, červená paprika, chilli a zázvorový kořen.

Jak se projevuje nedostatek zinku?

Těhotné ženy, kojící a děti patří k ohroženým skupinám z hlediska nedostatku zinku. Také osoby s ulcerózní kolitidou, Crohnovou chorobou, céliakií a také vegetariáni. Těžkého nedostatku zinku se u nás asi bát nemusíte, ale málo zinku v těhotenství může vést k vyššímu výskytu vrozených vývojových vad, spontánním potratům, zpomalení růstu plodu, nízké porodní váze a dalším problémům.

Nedostatek zinku se projevuje také vypadáváním vlasů, zvýšeným sklonem k průjmům. Nedostatek zinku vyvolává nechutenství nebo oslabení imunity.

Některé látky dokážou zinek v těle negativně ovlivnit. Mezi ně patří i železo, které těhotné ženy často musí brát pro jeho nedostatek. Více něž 60 mg za den už vstřebávání zinku znesnadňuje. Proto se někdy doporučuje brát zinek v těhotenství i se železem. Podávání zinku také může snižovat účinnost antibiotik, hlavně tetracyklinové a fluorochinolonové řady.

Těhotenství s Crohnovou chorobou. Je to vůbec možné?

Kojení a možná poporodní deprese

Maminky, které mají potíže se zinkem, mohou mít problémy s kojením, a dokonce někdy hůře navazují vztah se svým miminkem. Někdy je příčinou poporodní deprese nebo k ní alespoň přispívá. Právě proto se doporučuje při poporodní depresi podávat zinek a vitamíny B.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zinek v těhotenství. Proč je důležitý?