Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 30. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

7. 7. 2017

Ve 30. týdnu těhotenství miminko dále roste a přibírá na váze ukládáním podkožního tuku. V tuto chvíli jeho tělíčko zaplňuje většinu objemu dělohy a zmenšuje se množství plodové vody. Zhruba 80% plodů v této fázi zaujímá polohu hlavičkou dolů.

Jak vypadá miminko v 30. týdnu těhotenství

Kostra plodu se stále zpevňuje, svůj finální vývoj prodělává páteř. Dále roste mozek, rozvíjí se plíce a zesilují svaly. Krvetvorbu do své režie plně převzala kostní dřeň. Z kůže miminka se vytrácí prvotní ochlupení, tzv. lanugo. Postupuje také růst nehtů, které už na ručičkách dosahují k okraji prstu. Na nožičkách je jejich vývoj mírně opožděn.

Velikost plodu ve 30. týdnu těhotenství

Miminko aktuálně měří zhruba 27 cm od temene po kostrč a váží 1,5 kilogramu. Maminky přírůstek na váze je momentálně okolo 9 – 10 kilogramů.

Projevy těhotenství v 30. týdnu

Děloha tlačící na močový měchýř vás žene mnohokrát za den na záchod. Trápit vás mohou i poruchy spánku. Pokud vás sužuje nespavost, zkuste před spaním teplý mléčný nápoj nebo si jděte brzy lehnout s oblíbenou knihou, která vás ukolíbá ke spánku. A i když neusnete, vaše tělo bude odpočívat.

Cvičení pro těhotné. Fyzioterapeutka radí, jak na bolesti zad, nohou i prevenci diastázy

Stále cvičte

I když už si možná připadáte neohrabaně a nepohyblivě, určitě nezanevřete na cvičení. Posilujte pánevní svaly, navštěvujte cvičení pro těhotné, jógu i pilates, choďte na procházky, plavte, zkrátka se udržujte v kondici. Samozřejmě jen, co vám váš požehnaný stav dovolí. Při skupinových lekcích je ideální cvičitelku informovat o délce vašeho těhotenství, přizpůsobí vám cviky.

Jak na dýchání

Pro zklidnění a snížení stresu zkuste relaxační a dechová cvičení. Správné dýchání se vám bude hodit i při porodu, kdy napomůže hladšímu průběhu. Různé techniky dýchání vás naučí také na předporodních kurzech. Více si můžete přečíst v našem článku  Jak dýchat u porodu.

Trápení s kůží na bříšku

Je možné, že se vám objevuje velké množství strií anebo vás svědí kůže na bříšku. Obojí je normální součást těhotenství, od které si ulevíte, pokud si kůži pořádně promastíte. Vsaďte na kvalitní hydratační nebo hypoalergenní přípravky, které kůži uleví. Při promazávání si zároveň dopřejete příjemnou masáž.

Co vás čeká

V příštích dvou týdnech na vás bude čekat pozvánka na třetí ultrazvukový screening plodu a komplexní vyšetření krve. Z krevních odběrů vám udělají krevní obraz, stanovení protilátek u Rh-negativních žen, krevní srážlivost a vyšetření protilátek proti syfilis.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 30. týden těhotenství