Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 22. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

28. 6. 2017

Ve 22. týdnu můžete pozorovat další přibírání, váš přírůstek na váze za celé těhotenství je momentálně zhruba 4 kg. Lidé si všímají vašeho bříška a mohou na něj sahat. Pokud vám to není příjemné, upozorněte je na to.

Jak vypadá miminko v 22. týdnu těhotenství

Na jazyku se miminku vytvářejí chuťové pohárky. Plod méně spí a začíná již také reagovat na hlasitý zvuk nebo hudbu. Vyvíjejí se mu potní žlázky, stále rostou nehty a oční víčka má osázené řasami, stejně jako se nad nimi klene patrné obočí. Kůže miminka je červená a vrásčitá a stále pokrytá jemným chmýřím – lanugem.

Další vývoj plodu

Oční víčka jsou stále zavřená, ale pod nimi probíhá zabarvování duhovky, kdy oči děťátka získávají svou barvu. Celý obličej miminka je již vytvořen a vypadá tak, jak bude vypadat i po porodu, jen je menší. Orgány plodu už postupně fungují, jejich funkce se ale před narozením mohou lišit od toho, jak je známe my.

Velikost miminka ve 22. týdnu těhotenství

Vaše miminko neúnavně pokračuje v růstu. V tomto týdnu od temene ke kostrči měří okolo 19 cm a váží 400 až 500 gramů.

Projevy těhotenství v 22. týdnu

Je možné, že s blížícím se koncem druhého trimestru se začínáte cítit přecitlivělá a hodně emocionální. V těle vám řádí množství hormonů a je to naprosto normální, tak se za slzy a náladovost nestyďte. Pozorujete také postupné přibírání na váze, kdy je váš přírůstek zhruba půl kila za měsíc.

Namasírujte se…

Pokud jste měla dlouhý den, můžete si ulevit automasáží. Pohodlně se usaďte na příjemné místo, kde vás nikdo nebude rušit. Nejprve si 2 – 3 minuty masírujte celou hlavu od čela až k temeni, jemným poklepáváním prsty. Na dlaň si naneste olej a promasírujte celou oblast od ramen až po konečky prstů a vyměňte ruce. Závěrem si prohněťte boční stranu krku až po horní část ruky a opakujte na druhé straně.

Čtěte také: Masáže pro těhotné, nechte se rozmazlovat!

…nebo se nechte namasírovat

O masáž můžete požádat i partnera. Důležité je, že byste u ní měla sedět na pohodlné židli. Zároveň se dají najít i speciální těhotenské masáže, kde už si s vámi poradí a krásně vás uvolní. Určitě je vyzkoušejte, zrelaxujete se a zklidníte se. Navíc si to rozmazlování zasloužíte, nosíte v sobě nový život!

Preeklampsie

Náhle otoky tváře či rukou, bolest hlavy a rozmazané vidění mohou být příznakem preeklampsie nebo zvýšeného krevního tlaku. Nepodceňujte ani velké bolesti zad a břicha, které mohou být vyvolané kontrakcemi nebo předčasným rozšířením děložního hrdla. To samé platí, pokud máte více než 6 kontrakcí za hodinu nebo dojde k úniku tekutiny z dělohy, kdy se může jednat o plodovou vodu (Ale také nemusí!).

Co s těhotenskými riziky

Ve všech případech informujte svého lékaře, který už zjistí, jaká je situace a zda se jedná o předčasný porod nebo preeklampsii. Obecně platí, že při jakýchkoli neobvyklých nebo znepokojujících příznacích je lepší se vydat za lékařem. I kdyby to nic nebylo, je lepší nechat se zkontrolovat a nebýt ve stresu a obavách.

Krvácení v 22. týdnu těhotenství

Je možné, že po pohlavním styku, vaginálním vyšetření či vnitřním ultrazvuku se u vás objeví špinění či krvácení. Pokud se však tyto projevy objeví bez návaznosti na vyšetření nebo sexuální aktivity, bezodkladně informujte lékaře. Mohlo by se jednat o infekci, předčasné rozšíření děložního hrdla nebo problémy s placentou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 22. týden těhotenství