Menu
JenProTěhotné.cz
Zdravotní péče v těhotenství

Masáže pro těhotné – nechte se rozmazlovat

Martina Mádlová

Martina Mádlová

19. 5. 2017

Masáže pro těhotné pozitivně působí na psychický i fyzický stav ženy. Pomůže vám lépe se vyrovnat se změnami, které ve vašem těle probíhají, zmírňují napětí a únavu. Masáže nejsou nebezpečné, jak si mnozí myslí, jen je potřeba je provádět správně. Jedná se o skvělou přípravu na porod a ve spojení s aromaterapií dokáží pomoci i při samotném porodu.

Masáže by měl provádět jen zkušený člověk. V těhotenství se provádějí masáže, které jsou velmi šetrné. Vynechávají se určité oblasti. Jestliže trpíte bolestmi zad, otékají vám nohy i prsty na rukou, neváhejte a zajděte si na těhotenskou masáž.

Jak vypadá těhotenská masáž?

Speciální masáže pro těhotné by se měly skládat z klasické masáže zad a šíje, z reflexní masáže chodidel a lymfodrenáže. Uvidíte, jak se vám krásně uvolní svaly a vaše miminko získá pocit, že má najednou víc místa a bude mnohem akčnější. Při proceduře si krásně odpočinete, uvolní se vám záda a svaly, zlepší se funkčnost jater, žlučníku i slinivky. Pokud ji budete absolvovat pravidelně, zlepší se i pružnost pokožky.

Masáže v těhotenství doporučují i lékaři. Vyhýbejte se jí pouze do třetího měsíce nebo v případě, že máte v těhotenství nějaké komplikace.

Jakmile máte za sebou klasickou masáž, kde si uvolníte záda a šíji, je ten správný čas na reflexní masáž chodidel, kdy se tlakem na konkrétní body stimulují jednotlivé orgány v těle.

Úžasná je i lymfatická masáž, která pročišťuje proudění lymfy, odstraní z těla zbytečné tekutiny a zmenšuje tlak v cévách. Mírným tlakem a krouživými pohyby vám masérka nebo masér budou masírovat místa, kde se lymfatické uzliny nejvíce vyskytují.

Zásady, které je důležité při masáži dodržovat:

  • vyhledejte takového odborníka, který má zkušenosti s masáží těhotných
  • vyberte si vhodný druh masáže nebo si nechte poradit – budoucí maminky potřebují jemnější techniky, patří mezi ně většina relaxačních masáží, reflexní terapie chodidel, shiatsu, aromaterapie
  • nepřikrášlujte svůj zdravotní stav a popravdě sdělte, zda máte nějaké obtíže, jde o zdraví vaše i vašeho dítěte
  • v den masáže a po ní dostatečně odpočívejte a nezapomeňte na pitný režim
  • rozhodně se v těhotenství vyhýbejte razantním masážním postupům i všem detoxikačním druhům masáží (ve vašem těle by se mohlo uvolnit velké množství toxických látek a ty se dostat přes placentu k miminku)
  • masáže se provádí na masážním stole, pohodlné židli, měkkém gymnastickém míči či sedacím vaku. Je důležité, abyste se cítila pohodlně a příjemně

Aromaterapie

V těhotenství se dá využít i aromaterapie. I tuto proceduru svěřte raději odborníkovi, protože ne všechny silice jsou v tomto stavu vhodné. U těhotenských masáží se používá slabší koncentrace.

Těhotenství je ve vašem životě krásným obdobím. Těšíte se na své miminko a radost z něj. Jsou s ním však spojené i různé obtíže jako jsou bolesti zad, nohou, kloubů apod. A právě k jejich odstranění nebo zmírnění může pomoci těhotenská masáž.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Masáže pro těhotné – nechte se rozmazlovat