Menu
JenProTěhotné.cz
Mateřská

Rodičovský příspěvek 2020 – jaké změny vás čekají?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 12. 2019

Ač už mnohé maminky ani nedoufaly, rodičovský příspěvek se příští rok dočká poměrně výrazné změny – bude zvýšen na 300 000 Kč a pro vícerčata na 450 000 Kč. Koho se změny dotknou? Změní se ještě něco?

Od 1.1. 2020 se zvyšuje rodičovský příspěvek o 80 tisíc, tedy z 220 000 Kč na 300 000 Kč. Pro rodiče vícerčat se pak příspěvek navýší na 450 000 Kč ze současných 330 000 Kč. Ve většině případů pobírá rodičovský příspěvek matka po době, kdy pobírala peněžitou pomoc v mateřství (28 týdnů nebo u vícerčat po 37 týdnech). Ženy, které nárok nemají (podnikatelky neplatící si dobrovolné nemocenské pojištění, studentky bez potřebné doby pojištění či nezaměstnané), pobírají rodičovský příspěvek hned po narození dítěte.

Kdo má na vyšší rodičovský příspěvek nárok?

Na vyšší částku mají nárok rodiče, kteří budou v lednu aktivně pobírat rodičovský příspěvek. Tedy i když vám zbývá v lednu poslední platba, bude se vás zvýšení týkat a můžete pokračovat ve výběru dalších 80 tisíc korun, pokud dítě nedosáhne dříve čtyř let věku. Jakmile jsou dítěti 4 roky, už příspěvek čerpat nemůžete. Dále se zvýšení samozřejmě týká všech nově narozených miminek.

Naopak mají smůlu ti rodiče, kteří už si celou částku vybrali předčasně, i když ještě čtyři roky dítě neoslavilo. Jakmile jste „rodičák“ dobrali, nemůžete začít znovu čerpat.

Peníze na mateřské. Víte, na co máte nárok a jaké peníze dostanete?

Jak požádat o vyšší rodičovský příspěvek?

Rodičovský příspěvek se navýší automaticky. Nemusíte tedy nikam chodit, žádat po úřadech a nic vyřizovat. Tedy pokud jde jen o navýšení celkové částky. Všichni, kterých se tato úprava dotkne, budou o změně informováni dopisem od úřadu práce. Pokud však chcete navýšit měsíční částku, kterou pobíráte, o tu samozřejmě požádat musíte. Lze to jednou za tři měsíce.

Rodičovský příspěvek 2020 a další změny

  • Rodiny, které nemohou doložit příjem, budou mít od nového roku nárok na vyšší částku měsíčního čerpání. Nyní je to maximálně 7 600 Kč. Od ledna už 10 000 Kč.
  • Zvýší se také limit pro umístění dětí do 2 let v předškolní péči. Nově můžete mít v nějaké zařízení dítě až 92 hodin měsíčně a nepřijdete o rodičovský příspěvek. Docházka staršího dítěte se nesleduje.
  • V případě úmrtí jednoho nebo více dětí z vícerčat budou mít děti nově větší zastání. Ministryně práce a sociálních věcí získá pravomoc rozhodnout o tom, že v případě takto tragické události nemusí rodina nutně přijít o původní rodičovský příspěvek určených pro vícerčata. Vše by se mělo řešit individuálně s ohledem na situaci v rodině.
  • Maximální výše rodičovského příspěvku se zvyšuje na 42 720 Kč. Na takovou částku dosáhnou jen rodiče s vysokým příjmem.

Rodičovský příspěvek v roce 2021. Kdy na něj máte nárok a kolik můžete získat?

Kde zažádat o rodičovský příspěvek?

O rodičovský příspěvek můžete zažádat osobně – s vyplněným formulářem musíte dojít na pobočku úřadu práce, která přísluší vašemu bydlišti. Využít můžete i elektronickou formu či poštu.

K vyřízení žádosti potřebujete:

  • občanský průkaz,
  • rodné listy všech dětí (zejména do 4 let věku),
  • doklady o pobírání peněžitého příspěvku v mateřství,
  • potřebné podklady pro stanovení denního vyměřovacího základu (potvrzení příjmů pro účely nemocenských dávek od zaměstnavatele apod.),
  • měli byste mít rozmyšleno, kolik chcete měsíčně pobírat a jak dlouho máte v plánu zůstat doma nebo třeba mít další miminko.

Rychlé a zdravé recepty na smoothie oceníte nejen v těhotenství

Co vás čeká?

Nemusíte se bát. Nečeká vás hned v novém roce žádné běhání a složité papírování. Celková částka se rodinám, které mají nárok, zvýší automaticky. I po přijetí novely bude rodičovský příspěvek 2020 vyplácen ve stejné měsíční výši, jaká rodiči náležela v prosinci 2019, pokud si nezažádá o úpravu. Žádost lze podat osobně na formuláři – Žádost o rodičovský příspěvek, ale také elektronickým formulářem či poslat poštou.

Pokud si přesto nejste jistí, můžete se obrátit na kontaktní pracoviště úřadu práce, kde vám rádi poskytnou jakékoliv informace. Měli by být přítomni informátoři, kteří rodiče nasměrují na příslušnou kancelář, která se specializuje na oblast rodičovského příspěvku. Své dotazy také můžete směřovat na e-mailovou adresu rodicak@uradprace.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rodičovský příspěvek 2020 – jaké změny vás čekají?