Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Proč se ženy po porodu často znovu vrací ke kouření?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 11. 2019

Mnoho žen přestane kouřit hned poté, co objeví na těhotenském testu dvě čárky. Několik týdnů nebo měsíců po porodu se ale opět k této neřesti vrací. Ze studie týmu na University of East Anglia ve Velké Británii vyplynulo, že motivace k „trvalému ukončení kouření“ není obecně dostatečně silná, aby zabránila ženám znovu začít do jednoho roku po narození dítěte.

Tým vědců, který vedla doktorka Caitlin Notleyová, přezkoumal 16 studií, aby zjistili, proč se 75 % žen, které během těhotenství přestaly kouřit, k tomu návyku přibližně do 6 měsíců po narození dítěte vrací a celkem 80–90 % pak do roka. Výsledky studie byly publikovány v časopise Addiction.

Na vině je často stres

Celkově až 45 % žen přestává kouřit během těhotenství proto, že se bojí o zdraví svého dítěte, mají najednou odpor k cigaretovému kouři, nedělá jim problém přestat nebo se bojí odsouzení okolí. Vědci zjistili, že ženy kouří často kvůli faktorům, které souvisí s motivací, fyziologickými skutečnostmi, sociálními vlivy i jejich samotnou identitou. Stres patří v tomto případě k hlavním důvodům recidivy. Větší tendenci k opětovnému kouření mají i ženy z nižších socioekonomických skupin.

  • Motivace: mnoho žen věří, že kouření po porodu už pro dítě není škodlivé. Některé z žen, které se studie účastnily, uvedly, že se chtěly své neřesti vzdát skutečně jen po dobu těhotenství. Některé ženy také přestaly brzy kojit, aby mohly znovu kouřit.
  • Fyziologické faktory: jedná se například o obnovenou chuť na cigaretu, která byla přirozeně potlačena tělesnými změnami během těhotenství. Po porodu se chuť znovu postupně vrátila.

Jste připravená na těhotenství a roli maminky?

Získání pocitu identity

Na ženy výrazně působí také sociální aspekty života. Mnohé zjistily, že setkání s přáteli po narození dítěte znamená, že se podle nich bude chovat zase tak jako předtím. Vlivem okolností brzy najely zase na svůj původní vzorec.

Kouření hodně ovlivňují i partneři. Ve studii jasně vyšlo, že pro ženy, kde partner kouří, je mnohem těžší nekouřit. Jedna žena také zmínila, že byla sice šťastná, že kvůli miminku přestala, ale chtěla se sama za sebe rozhodnout, kdy přestat definitivně a nepodat se žádnému společenskému tlaku jen proto, že se to po ní očekává.

Jak může pasivní kouření uškodit dětem?

  • Děti vystavené pasivnímu kouři jsou náchylnější k pneumonii (zápal plic).
  • Jejich plíce se nemusí správně vyvíjet.
  • Vzniká u nich mnohem větší riziko vzniku syndromu náhlého úmrtí novorozence (SIDS).

Pitný režim v těhotenství. Jaké tekutiny vybírat?

Jak přestat kouřit?

V případě maminek po porodu hodně do hry vstupuje individuální identita, zejména pro dlouhodobé kuřačky, které kouření považují za součást sebe sama. Po porodu mají ženy právě se svou identitou často problémy. Najednou se nemohou srovnat s novou rolí matky a přizpůsobit se jí. Často je návrat ke kouření jediná možnost, jak zjistí, kdo jsou, ve vztahu k tomu „kým byly“.

Jako hlavní faktor se ale celkově jeví stres. K jeho vzniku přispívá hormonální bouře, kterou každá novopečená maminka zažívá, péče o miminko, bezesné noci, občas i hádky s partnerem nebo pocit osamělosti.

Jak přestat kouřit. Abstinenční příznaky by vás neměly odradit!

Ze všech těchto informací vyplývá, že právě vnitřní motivace nejvíce pomáhá ženám natrvalo přestat kouřit. Ani zdaleka tak není rozhodující to, zda ostatní k dlouhodobému odvykání pomáhají a podporují takové rozhodnutí či nikoliv.

Je ale velmi pravděpodobné, že kouření po narození miminka má vážný dopad na dlouhodobé zdraví maminek (to je vlastně celkem jisté) a na zdraví jejich dětí. Nejen, že je pasivní kouření pro dítě nebezpečné, ale vzniká mnohem větší pravděpodobnost, že v budoucnu začnou kouřit stejně jako jejich rodiče.

Odborníci se shodují na jednom. Je potřeba, aby se ženy cítily motivovány k tomu, aby přestaly kouřit úplně, cítily se pohodlněji po narození dítěte a netrápily se částečnou změnou své intimity, protože je to součástí mateřství. Zároveň je podle nich velmi důležitá i podpora lékařů a zdravotnických pracovníků.

A co vy? Přestaly jste v těhotenství kouřit? Vydrželo vám to natrvalo nebo jste se k tomu zase vrátily?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Proč se ženy po porodu často znovu vrací ke kouření?