Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Poslední měsíc těhotenství. Co vás čeká a nemine?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 10. 2019

Co vás čeká v posledním měsíci těhotenství? Na jeho konci samozřejmě porod. Jak se ale mezitím vypořádat s obřím bříškem, oteklými kotníky i často nepříjemnou náladou, která doprovází čekání na to, kdy už konečně miminko vykoukne na svět?

Poslední týdny těhotenství bývají opravdu náročné. Každý pohyb je nepříjemný, objevují se bolesti zad a někdy i bříška. Někdy už přemýšlíte, jestli to náhodou není už porod, ale vždy to ještě přejde. O špatném spánku a pálení žáhy ani nemluvíte. Jak zvládnout devátý měsíc v co největší pohodě?

Co vás čeká za vyšetření?

K lékaři teď nejspíš chodíte každý týden na ozvy a krátké vyšetření, zda už se náhodou nechystá vaše tělo k porodu. Ne všichni lékaři mají v ordinacích potřebné vybavení, takže možná jezdíte dokonce už do své porodnice. Pokud jste ještě neabsolvovala vyšetření na streptokoka, teď je nejvyšší čas na stěr z pochvy. Pokud budete přenášet, s největší pravděpodobností vás lékař pošle už na vyšetření do porodnice, kde vás budou sledovat až do porodu.

Co vás může potrápit?

Do porodu už nejspíš příliš nepřiberete, přesto se u doktora stále vážíte a také vám měří tlak. To je velmi důležité, protože vysoký tlak znamená velké riziko. Co dalšího vás může trápit?

  • Jak dítě tlačí na močový měchýř, často vás to nutí chodit na záchod. Třeba i desetkrát za noc.
  • Objevuje se hodně pálení žáhy, někdy i nevolnosti. Pohyby dokážou být dosti bolestivé.
  • Častější jsou výtoky z pochvy.
  • Krátké a nepravidelné kontrakce neboli poslíčci předznamenávají blížící se porod.

Pálení žáhy v těhotenství není nic vzácného. Jak se potíží zbavit?

Nastupujete na mateřskou

Na mateřskou nastupujete šest až osm týdnů před termínem porodu. Klid doma si náležitě užívejte. Nesnažte se během posledních týdnů rychle vyklidit celý barák, vymalovat každou zeď, umýt všechna okna a prostě vyčistit každý kout vašeho domova. I když máte možná najednou takové cukání, protože chcete pro své miminko mít všechno tip top, raději své choutky potlačte. Není příliš bezpečné uklízet tak, že děláte krouživé pohyby (například umývání oken) a navíc po porodu mít už takový prostor k odpočinku nějakou dobu nebudete. Proto si teď užijte každou chviličku. A jestliže vážně máte potřebu všechno uklidnit, poproste kamarádky, maminku, tchyni, partnera. Vy čerpejte síly na porod.

Co ale určitě musíte mít, je připravená taška do porodnice pro vás i pro miminko. Tu si zabalte už na začátku devátého měsíce, protože nikdy nevíte, jak náhle budete muset jet. Připravte si porodní plán, vypilujte techniky dýchání i umění relaxace a uvolnění. Připravte si vše potřebné pro miminko a přečtěte pár knížek o mateřství, které vás něčím zaujmou.

Rovnováha v těhotenství aneb proč jsme tak nemotorné?

Užívejte si

Devátý měsíc je znamením, že se blížíte do finále a brzy vás bude o jednoho víc. Na nějakou dobu nebudete mít tolik času věnovat se partnerovi nebo svým přátelům a aktivitám. Proto se nestraňte svých přátel a rodiny. Pokud se cítíte dobře a nemáte žádné zdravotní problémy, pozvěte kamarádku na kávu, vyrazte do restaurace, věnujte čas sama sobě a také svému partnerovi. Určitě si to oba zasloužíte. Ponořte se do horké vany, teď už to určitě nevadí. Dejte si dobré pití, zapalte svíčky a udělejte si romantický večer. Zajděte si ke kadeřnici, na kosmetiku apod. Mluvte o miminku a na miminko. Brzy vás čeká jeho příchod a velká změna. Nevztekejte se, že třeba minul termín porodu a stále se nic neděje. Miminko přijde, až bude ten správný čas.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Poslední měsíc těhotenství. Co vás čeká a nemine?