Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Myomy v těhotenství: mohou vás ohrozit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 10. 2019

Myomy, známé také pod názvem fibroidy, jsou abnormální výrůstky, které se mohou objevit v ženské děloze nebo na ní. V některých případech dosahují větších velikostí a způsobují těžkou bolest břicha i těžký průběh menstruace. Příčina vzniku není úplně známá. Jak vás mohou myomy v těhotenství ohrozit?

Objevuje se čím dál více žen, které jsou těhotné a zároveň mají děložní myom. Nastávající maminka má pak rizikové těhotenství a musí být více sledována. Zvyšuje se riziko potratu, předčasného porodu nebo krvácení z rodidel.

Co je myom v těhotenství?

Oznámil vám váš lékař, že máte v děloze myom? A víte, co to je? Jedná se o hmotu zhutněné svalové a vláknité tkáně, která roste na stěně (nebo někdy na vnější straně) dělohy. Může být malý jako hrášek nebo velký jako grapefruit.

Možné příznaky:

  • těžké vaginální krvácení,
  • pánevní tlak,
  • bolest břicha,
  • zácpa,
  • časté močení.

Pokud se u vás nějaké příznaky objeví, informujte o problémech svého lékaře.

Dubová kůra v gelu v těhotenství. Zbavte se hemeroidů

Které ženy nejvíce ohrožují fibroidy:

  • těhotné,
  • obézní,
  • jsou starší 30 let,
  • mají myomy v rodinné anamnéze.

Komplikace způsobené myomy

Myomy se obvykle vyvíjejí již před těhotenstvím, ale většina žen o nich nemá ani tušení. Problém objeví až lékař při kontrole na ultrazvuku. Pokud víte už před těhotenstvím, že máte myomy, zeptejte se svého lékaře, zda jejich velikost nebo poloha může způsobit nějaké problémy a co je potřeba sledovat za možné komplikace.

Většina žen, které mají jeden nebo více výrůstků, nemá kvůli nim žádné těhotenské komplikace. U 10 až 30 % těhotných žen s myomy, u kterých se nakonec vyskytnou komplikace, se projeví jako bolesti břicha doprovázené lehkým vaginálním krvácením. Pokud není krvácení výraznější, je miminko ohroženo jen zřídka.

I když se u vás vyskytnou příznaky, s největší pravděpodobností žádné větší potíže nehrozí. Mírně se zvyšuje riziko potratu a předčasného porodu. Příležitostně mohou způsobit to, že se dítě neotočí správně pro porod nebo komplikují samotný jeho průběh. Všechno jsou to ale vzácné komplikace.

Nedostatek železa v těhotenství: jaké jsou příznaky a jak ho doplnit?

Myomy v těhotenství a léčba

V těhotenství je léčba myomů velmi omezená. Obvykle se přistupuje jen ke klidu na lůžku, studeným zábalům a v případě potřeby i k lékům. Váš lékař vám doporučí tu nejbezpečnější léčbu. Obvykle se během pár dnů stav zlepší. Někdy fibroidy rostou během těhotenství, částečně i kvůli těhotenským hormonům. Z důvodů, které nejsou dobře známy, se během těhotenství může fibroidní tkáň i zmenšit. Pravděpodobně vás čeká více ultrazvukových vyšetření, aby lékař mohl sledovat, zda útvar roste nebo se zmenšuje.

Případná operace by u těhotné byla velmi riziková, proto se k ní přistupuje jen velmi výjimečně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Myomy v těhotenství: mohou vás ohrozit?