Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Mimoděložní těhotenství. Lze jej poznat podle bolesti?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 11. 2019

Bolení břicha může občas vyděsit každou nastávající maminku. Obvykle neznamená nic zvláštního, ale někdy signalizuje větší problém. Když přichází hned za začátku prvního trimestru, mohla by být příznakem mimoděložního těhotenství.

Mimoděložní těhotenství je takové, které se vyskytuje kdekoli mimo dělohu. Nejobvyklejším místem je vejcovod, ale někdy může být i na jiných místech, např. na vaječníku nebo na děložním hrdle. Pokud se neléčí, může mít za následek prasknutí vejcovodů, vnitřní krvácení, a dokonce i smrt ženy. Proto je důležité rozpoznat příznaky a symptomy. Přečtěte si vše, co potřebujete vědět o bolesti, která může doprovázet právě tento problém.

Kdy začíná bolest u mimoděložního těhotenství?

Mimoděložní těhotenství zpočátku vypadá jako to normální a má i podobné příznaky: citlivost prsů, nevolnost, absence menstruace. Ale po několika týdnech se u mnoha žen rozvine vaginální krvácení a bolest břicha. Asi polovina ovšem nemá příznaky vůbec žádné.

Lékaři obvykle diagnostikují mimoděložní těhotenství po 6 až 8 týdnech. Existují ovšem i výjimky. Pokud k němu dojde někde mimo vejcovody (například u jizvy po císařském řezu), mohou se příznaky objevit později.

Myomy v těhotenství: mohou vás ohrozit?

Druhy bolesti

Bolest břicha

Mezi nejčastější příznaky patří krvácení nebo špinění během prvního trimestru a bolest břicha. Bolest se obvykle objevuje ve spodní části břicha nebo v pánevní oblasti – často jen na jedné straně těla. Může být tupá, kontinuální nebo rozptýlená a zhoršuje se pohybem. Jak mimoděložní těhotenství postupuje, bolest břicha začíná být těžká a ostrá. K tomu se občas přidává nevolnost, průjem a bolest střev.

Bolesti ramene

V pozdějších fázích mimoděložního těhotenství může vejcovod prasknout a krev z vnitřního krvácení shromažďovat pod bránicí, což vede k podráždění nervů. To často způsobuje bolest v rameni a v krku. Pokud máte podezření, že u vás k něčemu takovému dochází, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Další typy bolesti

Progresivní mimoděložní těhotenství jsou také spojováno se slabostí a mdlobami. Pokud vás takové příznaky trápí, opět se raději vydejte k lékaři.

Kdy si poprvé udělat těhotenský test?

Co dělat v případě podezření na mimoděložní těhotenství?

Bolest mimoděložního těhotenství se může lišit žena od ženy, proto je vždy lepší navštívit lékaře, pokud vás během prvního trimestru potkají jakékoliv křeče v břiše nebo krvácení. Lehké krvácení, špinění a křeče mohou signalizovat také zdravé časné těhotenství, takže takové příznaky neznamenají automaticky, že se plod vyvíjí mimo dělohu. Přesto je vždy lepší mít jistotu než čelit pozdějším problémům.

Váš lékař spoléhá na celou řadu diagnostických metod, včetně ultrazvukového a kvantitativního vyšetření hCG z krve, aby měl jistotu, že se těhotenství vyvíjí normálně. Pokud zjistí, že se skutečně jedná o mimoděložní těhotenství, lékaři obvykle spoléhají na lék zvaný methotrexát. Když už je takové těhotenství příliš velké, pokročilé nebo dokonce praskne, přistupuje se k laparoskopické operaci. Při řádném ošetření má žena velkou naději na to, že bude naprosto v pořádku a v budoucnosti existuje i velká šance na nové a zdravé těhotenství.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Mimoděložní těhotenství. Lze jej poznat podle bolesti?