Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

Masáž hráze v těhotenství pomůže jako prevence nástřihu

Nástřih nebo natržení hráze bývá postrachem mnoha nastávajících maminek. Naštěstí existují metody, díky kterým lze snížit pravděpodobnost této porodní komplikace. Jednou z metod je masáže hráze.

Proč masáž hráze provádět?

Masáž hráze pomáhá uvolnit a zlepšit elasticitu oblasti, která je při porodu nejvíce namáhána. Zejména prvorodičky ji obvykle mají velmi pevnou a málo pružnou. Masáž hráze sice není 100% zárukou hladkého porodu, ale podle dlouholetých zkušeností rodiček, porodních asistentek i lékařů může pomoci. Pravidelná masáž prováděná 4 – 6 týdnů před termínem porodu zvyšuje pružnost a poddajnost poševního vchodu a okolní tkáně. Díky pravidelným masážím už po pár dnech ucítíte, jak je poševní tkáň více poddajná a uvolněná.

K masáži je vhodný olej i lubrikant

Na masáž hráze je dobré pořídit si bylinný olej, který seženete v lékárně nebo drogerii. Výborný je olej na masáž hráze značky Saloos, který je čistě přírodní a navíc krásně voní. Možné je použít na masáž hráze kokosový olej, slunečnicový olej nebo běžný lubrikant. Záleží na tom, co je vám příjemnější a sympatičtější. Pokud použijete na masáž hráze olej, vystačíte si s pár kapkami. Před masáží si pečlivě umyjte ruce a ujistěte se, že nemáte na ruce mozoly, záděry nebo zhrublou kůži. V opačném případě si můžete vzít na pomoc jednorázové lékařské rukavice, se kterými bude masáž podstatně příjemnější.

Nástřih hráze. Jak mu předcházet a jak dlouho se hojí?

Postup masáže hráze krok za krokem

  1. Uvolněte se, zaujměte polohu polosedu, pohodlně se opřete, nohy pokrčte a dejte je mírně od sebe.
  2. Na prsty naneste malé množství olejíčku nebo lubrikantu a následně se dotkněte hráze a spodní části pochvy.
  3. Hráz masírujte tak, aby se vám dařilo postupně snižovat poševní vchod.
  4. Po chvíli vložte ukazováček a prostředníček do pochvy asi 3 – 4 centimetry hluboko a přejíždějte prsty po spodní části pochvy, která se nachází těsně pod hrází. Stěnu pochvy přitom jemně stlačujte směrem dopředu a dolů.
  5. Poté do pochvy vložte oba palce a v této masáži pokračujte. Pomocí palců jemně pochvu natahujte co nejvíce do stran a ukazováčky zároveň masírujte pokožku na hrázi.
  6. Tlak, který proti sobě vyvíjí palce a ukazováčky, postupně zvyšujte. Myslete ale na to, že masáž by vás v žádném případě neměla bolet. Pokud u vás vyvolává masáž hráze bolest, zvolněte a snažte se co nejvíce uvolnit. Poté můžete tlak opět postupně zesilovat. Pro lepší pocit je dobré, když se do masáže pustíte po sprchování, kdy je kůže a zejména hráz u ženy prohřátá, uvolněná a poddajnější. Jestliže je i přes všechnu snahu stále masáž hráze bolestivá, zajděte za svým ošetřujícím lékařem a s problémem se mu svěřte.
  7. Masáž hráze včas ukončete, nikdy by totiž neměla trvat déle, než 10 minut. Zároveň byste ale měla dodržet určitou pravidelnost a masáž provádět každý den až do porodu.
  8. Pro lepší představu vyhledejte na internetu pro masáž hráze obrázky nebo videa, která vás lépe navedou.

Kdy je lepší se masáži vyhnout?

  • Bojujete s vaginálním výtokem.
  • Objevil se vám herpes.
  • Trápí vás jiný vaginální problém.

Masáže pro těhotné – nechte se rozmazlovat

Masáž hráze po porodu

Provádění masáže hráze po porodu je důležité hlavně tehdy, kdy se vám hráz při porodu roztrhla, nebo vám lékaři provedli nástřih. Toto místo můžete masírovat až ve chvíli, kdy je tkáň srostlá a objeví se jizva. K masáži je skvělý kokosový, třezalkový nebo šípkový olej. Opět zaujměte polohu v polosedě a položte si na jizvu dlaň tak, abyste cítila příjemné teplo. Poté jizvu začněte hladit a poklepávat na ni všemi prsty. Nejprve hráz masírujte zvenčí a po pár minutách vložte do pochvy ukazováček a postupujte podobně jako při předporodní masáži hráze. Střídejte lehký tlak, kroužení a vibrování. Vyhněte se však přílišnému tlaku, masáž by vás rozhodně neměla bolet. Na závěr můžete na hráz přiložit studený obklad, který místo zchladí a zklidní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Masáž hráze v těhotenství pomůže jako prevence nástřihu