Menu
JenProTěhotné.cz

Nástřih hráze. Jak mu předcházet a jak dlouho se hojí?

Redakce

Redakce

12. 4. 2018

Čím více se blíží vaše těhotenství ke svému konci, tím větší můžete mít strach z porodu. Budoucí maminky se obávají mimo jiné také nástřihu hráze. Nástřih hráze se u nás provádí mnohdy preventivně, aby nedošlo k jejímu natržení. Jak připravit hráz na porod? Mají smysl masáže nebo různé pomůcky? Jak pečovat o ránu, pokud k nástřihu hráze přeci jen dojde?

Preventivní nástřih hráze

Nástřih hráze (epiziotomie) se do porodnické praxe zavedl až ve 20. století, kdy došlo ke zvýšení počtu porodů v nemocnicích, namísto domácích porodů. Epiziotomie se provádí v přesně vymezeném místě jako prevence roztržení hráze při průchodu plodu rodidly. Podle umístění řezu se rozlišuje nástřih středem hráze, po straně anebo šikmo. Poslední dobou se porodníci snaží nástřih hráze v konkrétních případech více rozmýšlet a pokud možno mu předcházet či alespoň neprovádět ve větším rozsahu, než je nezbytně nutné.

Jak nástřihu hráze předcházet?

Již v předporodních kurzech bývají maminky instruovány, jak přibližně měsíc před porodem začít hráz připravovat na blížící se porod. V prvé řadě by měly začít s pravidelnou masáží, jejíž cílem je de facto roztahovat vchod do pochvy, aby byla kůže co nejelastičtější a umožnila průchod hlavičky miminka.

Masáž hráze

S masáží hráze se doporučuje začít asi ve 34., nejpozději ve 36. týdnu těhotenství. K masáži se prodává v lékárně či drogerii speciální masážní olejíček. Vzhledem k tomu, že v pokročilém stádiu těhotenství není pro nastávající maminku komfortní provádět si masáž sama, pokuste se zapojit partnera. Váš partner by měl určitě shlédnout několik videí. Hodit se vám budou jednorázové rukavice, aby vás partner během masáže neporanil nehtem či nezanesl do pochvy infekci. Připravte se na to, že masáž nebude příliš příjemná, přeci jen se snažíte kůži roztáhnout.

Pomůcky na roztahování hráze

Stejný cíl jako masáž hráze mají také nejrůznější nafukovací balonky, které se prodávají právě za účelem přípravy hráze k porodu tak, aby se předešlo zbytečnému nástřihu. Díky těmto pomůckám se stane tkáň v pochvě pružnější. Předporodní nafukovací balonky (např. Epi-no, Aniball) si maminky chválí. Podobný názor mají nyní už i lékaři. Správný čas pro jejich použití nastává zhruba ve 36. týdnu. Před samotným cvičením si musíte najít pohodlnou polohu, uvolnit se, připravit k ruce vhodný lubrikant a také kondom. Pořizovací cena takového balonku se pohybuje mezi 1200 – 2700 Kč, přičemž jej používáte jen měsíc. Maminky s těmito pomůckami na internetu proto čile obchodují a pokud použijete kondom, nepředstavuje to zdravotní riziko.

Na co si dát pozor?

Epi-no i Aniball je potřeba zavádět jen na okraj pochvy, nesmí jít do hloubky. Jejich úkolem je zpracovat pružnost hráze a její měkké tkáně. Když je balonek na místě, pomocí ruční pumpičky postupně balonek zvětšujete. Pokud byste měla balonek zavedený příliš uvnitř pochvy, mohla byste vyvolat i předčasný porod, což ovšem např. v 37. týdnu či později nepředstavuje pro miminko větší riziko.

Čtěte také: Poloha koncem pánevním. Jaký zvolit porod a jak zacházet s novorozencem?

Jak často trénovat?

Před porodem se pravidelným tréninkem (stačí 10 minut denně) můžete dostat až na obvod balonku okolo 30 cm, který odpovídá obvodu hlavičky novorozeného miminka. Jak masáž hráze, tak balonky vám kromě pružnější kůže mohou pomoci zmenšit strach z porodu. Kromě roztahování tkání se na balónku navíc trénuje také vytlačování miminka. Balonek dokonale simuluje tlak, který vyvíjí hlavička miminka na hráz. Cvičení má tedy i vliv na délku druhé doby porodní. Žena si dopředu natrénuje, jakým způsobem správně zatlačit.

Porod a nástřih hráze

Ukázalo se, že pokud se epiziotomie provádí rutinně, bez individuálního posouzení aktuálního stavu, může být spíše škodlivým než prospěšným zákrokem. Zatímco některé prameny tvrdí, že čistý přímý řez provedený odborníkem se bude hojit lépe než nekontrolovatelné roztržení, jiné zdroje upřednostňují přirozené natržení, které si prý spíše vybere cestu nejmenšího odporu, a proto se většinou vyhne velkým cévám, nervům nebo svalu. Pokud jste hráz masírovala nebo cvičila, upozorněte na to porodníka během porodu.

Čtěte také: Domácí porod. Jaké jsou výhody a kdy na něj rovnou zapomeňte?

Nástřih hráze – šití

I když jste cvičila a masírovala hráz, v některých případech k nástřihu lékař stejně přistoupí, aby se předešlo prasknutí. Většinou však jen v omezené formě (několik málo stehů). Velkou roli hraje především zkušenost porodníka – ten musí podle průběhu porodu odhadnout, zda hráz tlak plodu vydrží, či ne. Kromě nástřihu hráze budete možná šití potřebovat i při ruptuře, tedy prasknutí hráze nebo pochvy, ruptuře konečníku, ruptuře děložního čípku anebo trhlinách děložního hrdla. Maminky většinou na konci porodu již samotný nástřih či rupturu nevnímají – porod samotný je totiž velice intenzivní. Pokud budete nastřižena nebo vám některá z částí rodidel popraská, šití se nevyhnete. Někdy se provádí šití bez umrtvení, většinou ale lékař použije lokální anestezii a nekomplikované ranky se šijí jen několik minut. Většinou se používají stehy, které po zhojení rány samy vypadnou.

Nástřih hráze – jak dlouho se hojí?

Sešitá rána většinou několik dnů pobolívá. Vhodné je časté měnění vložek a úzkostlivá hygiena genitálu. Podobně jako po císařském řezu lékař doporučí alespoň 5x denně ránu osprchovat teplou tekoucí vodou bez mýdla. Snažte se ránu udržovat v co nejsušším stavu a co nejvíce ji nechte větrat na vzduchu. Pokud vás rána hodně bolí, přiložte si na ni na chvíli ledový obklad. K sezení se doporučuje nafukovací plavací kruh, který si umístíte na židli (vezměte si jej s sebou již předem do porodnice). Zkuste omezit na minimum pohyb vestoje, a tím snížit tlak na rodidla. Někdy se hráz nezahojí ani za několik týdnů a v ojedinělých případech si mohou maminky stěžovat na bolest nebo nepříjemné pnutí v místě nástřihu i několik měsíců po porodu. Není neobvyklé, že je kvůli nástřihu hráze bolestivý pohlavní styk.

Čtěte také: Těhotenství týden po týdnu: 38. – 40. týden těhotenství

Epiziotomie – co když se rána nehojí?

Jestliže by byla jizva velmi bolestivá, začervenalá, měla byste horečku, jizva by byla oteklá nebo z ní vytékal hnis, je nutné okamžitě kontaktovat lékaře. V prvních dnech je ale bolest jizvy normální. Pokud vás rána bolí, lékař vám ještě před odchodem z porodnice doporučí užívat např. algifen či jiná analgetika (někdy jsou i v podobě čípků).

Perineální ambulance

Pokud vás trápí potíže spojené s nástřihem hráze, můžete navštívit specializované pracoviště, tzv. perineální ambulanci v ÚPMD. Specializují se tam na korekce poškozené hráze. Po předchozím objednání sem může přijít žena z kterékoli části republiky. Péče je hrazena ze zdravotního pojištění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nástřih hráze. Jak mu předcházet a jak dlouho se hojí?