Menu
JenProTěhotné.cz
Příprava na miminko

Jak vybrat kočárek a co všechno musí mít?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

23. 2. 2020

Kočárků je na trhu tolik, že vybrat ten správný trvá kolikrát několik měsíců a stejně si ještě nejste jistá, zda je to opravdu ten pravý. Vždyť existuje tolik variant a provedení, cenových relací. Jak vybrat ten, který bude pohodlný, bezpečný, krásný a nezruinuje váš rozpočet? Co všechno by měl dobrý kočárek umět?

Nákup kočárku je pořádný zásah do rodinného rozpočtu, a to zejména tehdy, když si chcete vybrat skutečně podle svého vkusu a zároveň trváte na novém modelu. Proto si dopředu rozmyslete, co by měl splňovat ten váš, jaké vlastnosti považujete za důležité a jaký máte finanční limit.

Dostatek prostoru v hluboké korbě

Častým problémem kočárků je poměrně malý prostor v hluboké korbě. Děťátku je sotva pár měsíců a už se tam nemůže vejít. A ještě méně ve chvíli, kdy tam potřebujete dát fusak a deku. Proto myslete především na její velikost. Další důležitý prvek je měkké polstrování, odvětrávání, sluneční clona a stříška s UV ochranou. Některé kočárky mají vnitřní část vyndavací jako tašku, takže pak jednoduše přenesete miminko, kam potřebujete. Všechny potahy a další textilní části musí být snadno udržovatelné a pratelné. Neměly by obsahovat chemické látky a nikde nesmí nic čouhat nebo přečnívat.

Kvalitní kola

Odpružená kola, ideálně gumová. Tlumí otřesy na nerovném povrchu, jezdí krásně tiše a jsou v podstatě bezúdržbová. Nafukovací musíte pravidelně dofukovat, ale v náročném terénu je jistě oceníte. Menší kola se hodí hlavně na rovné a hladké povrchy.

Aretace kol

Aretace kol umožní lepší manipulaci a pohodlnější jízdu v některých terénech. Je určitě dobré ji mít. Můžete totiž kola zablokovat a ona se vám nebudou otáčet kolem své osy. Dopředu to samozřejmě pojede.

Co s sebou do porodnice. Praktický průvodce co si zabalit

Podvozek

Budete jezdit na vesnici po poli? Nebo se chystáte často do lesa? Či jezdíte hlavně po rovné cestě? Podle toho musíte vybírat i podvozek. Do horšího terénu potřebujete logicky stabilnější a odolnou konstrukci. V městském provozu, když jezdíte často MHD, oceníte jistě lehčí a skladnější kočárek.

Vždy ale dbejte na kvalitu celé konstrukce. Aby nebyla během pár používání zničená, nešla třeba skládat a rozkládat, povrch se hned odřel apod. Vyzkoušejte si manipulaci už na prodejně a zeptejte se na rozměry ve složeném stavu. Myslete přitom i na jeho váhu. Do čtvrtého patra se těžký kočárek vynáší velice těžko.

Polohovatelnost

Části kočárku by se měly dát dobře polohovat, aby se přizpůsobily výšce a věku dítěte. Sportovní verze, která je vhodná pro sedící děti, se musí dát polohovat v sedací části a u zádové opěrky. Ta by měla být nastavitelná do úplného lehu. U některých kočárků je možné polohovat i hlubokou korbu. Ale malá miminka by stejně měla ležet rovně. Starší děti potřebují polohovatelnou a výškově nastavitelnou opěrku nohou.

Těhotenský polštář. Potřebujete ho?

Pořádné brzdy

Brzdy jsou velmi důležité, proto se o ně zajímejte. Nejdůležitější je funkčnost brzd na zadních kolech. Zkontrolujte, zda se opravdu kočárek ani nehne, a to i při stání v kopci. Ocenit můžete také ruční brzdu. Hodí se, když jedete z kopce, aby vám kočárek neujížděl nebo pro aktivní maminky, které třeba jezdí na kolečkových bruslích.

Desing kočárku

Samozřejmě by se vám kočárek měl líbit. Jeho vzhled je důležitý, ale neměl by přehlušit funkčnost. Protože i když budete mít nádherný model, moc radosti vám neudělá, když nedokáže přejet žádný hrbol, dělá velký rámus a vůbec nepéruje.

Některé modely koupíte jako celý set a jiné si můžete sami složit. Vyberete si zvlášť podvozek, korbu, sedátko a další části z různých typů a vzhledů. Tato možnost vyjde obvykle mnohem dráž, ale máte skutečně svůj kočárek snů, který je postavená vám na míru.

Ke kočárku se dají dokoupit nejrůznější doplňky a vybavení, jako jsou pláštěnka, nánožník, slunečník, adaptér na autosedačku, pokud nekupujete rovnou v kombinaci u tu. Pořiďte si celou výbavu rovnou, často můžete získat nějakou slevu.

Nezapomeňte zjistit, zda se vám kočárek pohodlně vejde do auta ve složeném stavu, zda se dobře skládá a přenáší. Myslete také na to, kde ho budete doma skladovat a jestli je pro vás lepší pořídit nejdříve korbičku a pak sportovní verzi nebo rovnou vše najednou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat kočárek a co všechno musí mít?