Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Těhotenský polštář. Potřebujete ho?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

21. 11. 2019

Mnoho nastávajících maminek, ale i těch po porodu, se bez něho neobejde. Na kojící nebo těhotenský polštář nedá mnoho maminek dopustit. Proč se vám hodí? Je mezi nimi nějaký rozdíl?

V těhotenství vás mohou potrápit klasické neduhy jako špatná kvalita spánku, bolest zad nebo kyčlí. Právě pro takové případy jsou ideální těhotenské polštáře, které s takovými problémy pomáhají. Správný typ můžete používat i po porodu jako kojící, který vám zase umožní pohodlněji položit miminko a nakojit jej.

Proč se vám kojící polštář hodí?

Těhotenský polštář používají ženy v jiném stavu hlavně proto, že s rostoucím bříškem je spaní trochu složitější a nepohodlné. Každá těhotná to zná. Jde si lehnout, ale všude to bříško překáží. Takže se celou noc převaluje a pořádně se nevyspí. Když se pak ještě přidá bolest zad nebo kyčlí, loučí se se spánkem definitivně. Pohodlný polštář umožní pohodlné podepření a lepší spánek nebo i denní odpočinek.

Pověry s kočárkem. Které další pověry a mýty o těhotenství jsou rozšířené?

Těhotenský nebo kojící polštář?

Ne každá žena ví, že je mezi těhotenským a kojícím polštářem rozdíl.

  • Těhotenský polštář: je delší kolem 150–220 cm. Hlavním účelem je pohodlný odpočinek ženy. Může si podepřít hlavu, bříško nebo kolena. Nejčastěji vypadá jako dlouhý, štíhlý válec, který lze tvarovat podle potřeby.
  • Kojící polštář: jeho délka je 120-155 cm a připomíná písmeno C, U nebo V. Při kojení si jej žena položí kolem pasu, na něj miminko, které pak pohodlně nakojí. V těhotenství vám příliš službu neudělá, protože není pohodlný na spaní.

Pořiďte multifunkční polštář

Protože maminky mají často v těhotenství omezený rozpočet a dva polštáře by pro ně byla příliš velká investice, můžete pořídit multifunkční variantu. Dobře si promyslete, jak chcete polštář využívat a podle toho vybírejte.

Co s sebou do porodnice. Praktický průvodce co si zabalit

Výběr ovlivňuje více parametrů

Až budete vybírat těhotenský polštář, rozmyslete si nejen jeho délku a tvar, ale také výplň a materiál, ze kterého je ušitý. Možností je hned několik s různými klady a zápory.

  • Duté vlákno: antialergenní, drží tvar a časem neztrácí na objemu. Dobře se udržuje, nepřehřívá se a nikterak nešustí jako polystyrenové kuličky. Je dobrou oporou. Patří k oblíbeným výplním, ale trošku dražším.
  • Polystyrenové kuličky (EPS kuličky): lehký materiál, který umožňuje snadnou manipulaci. Kuličky se mohou různě přesypávat a polštář si vytvarujete tak, jak potřebujete. Může rušit při spánku, protože hodně šustí. Časem se kuličky rozpadají a polštář ztrácí na objemu. Lze je ale dosypat.
  • Kusový molitan: těhotenské polštáře se prodávají i s výplní z klasického kusového molitanu. Tento typ polštáře je levnější, ale není příliš tvárný.
  • Pohanka: velmi ekologická varianta. Výplň je ovšem hodně těžká a s polštářem se hůře manipuluje. Nemusí to být pohankové slupky, ale i jiné přírodniny. Hodně šustí a neabsorbují vlhkost.

Pamatujte na to, že těhotenský polštář budete pravidelně využívat, možná každý den, po dobu několika měsíců. Je také nutné ho často prát, proto kupujte takový, kterému lze sundat potah a dát ho do pračky. Někteří výrobci nabízí k polštáři více potahů, které můžete pravidelně měnit. To oceníte hlavně ve chvíli, kdy koupíte multifunkční polštář. Při kojení se stane hodně často, že se zašpiní.

Výběr by neměla ovlivňovat jen cena nebo to, zda vám potah ladí s výbavičkou. Myslete spíš na praktickou stránku věci. Tedy jestli lze polštář snadno čistit, dá se doplnit náplň apod.

Zkažené zuby v těhotenství. Jaký vliv mohou mít na vaše dítě?

Potřebujete těhotenský polštář?

V dnešní době už pro své pohodlí v těhotenství i po porodu seženete prakticky všechno. Tak proč toho nevyužít a nezpříjemnit si celé období. Nabízí se otázka, zda těhotenský polštář vůbec potřebujete a není zbytečně ho kupovat. Nejsou to vyhozené peníze, když můžete použít klasický polštář, který máte doma? Nebojte se. Určitě nejsou a navíc se dají koupit za velmi příznivé ceny z druhé ruky. Klasický polštář neposkytuje tak dobrou podporu a pokud koupíte  multifunkční, využijete jej opravdu dlouho. Většina maminek, které si jej pořídily, na něj nedají dopustit a je to pro ně ta nejlepší investice.

Do kterého tábora patříte vy? Považujete těhotenský polštář za zbytečnost nebo byl pro vás nepostradatelným společníkem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenský polštář. Potřebujete ho?