Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Jak určit termín porodu? Existují 4 způsoby

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 3. 2020

Jakmile zjistíte těhotenství, nejspíš vás bude hned zajímat termín porodu. To je totiž cíl, na který se těšíte. Až pochováte své miminko, uvidíte, jak vypadá a začnete si naplno užívat mateřství. Jakými způsoby lze určit magické datum? Možností máte hned několik.

Termín porodu nezajímá jen vás a vaše blízké, je důležité také z pohledu zdravotníků a třeba i při vyřizování mateřské dovolené. Lékaři jej potřebují znát proto, aby mohli posoudit, že miminko roste úměrně svému stáří. Z hlediska mateřské dovolené je zase termín podstatný kvůli nástupu na ní.

Určení termínu porodu podle menstruace

Základním ukazatelem pro výpočet termínu porodu je datum poslední menstruace. Znáte-li první den vaší poslední proběhlé menstruace, připočtěte k tomuto dny 280 dní. Udělat to můžete také tak, že k tomu datu přičtete rok, odečtete tři měsíce a přičtete sedm dní. Tato možnost je vhodná jen tehdy, pokud máte pravidelný cyklus.

Termín podle ovulace

Ženy, které sledovaly termíny ovulace a vedly si ovulační kalendář (mohly měřit bazální teplotu a další příznaky ovulace nebo používat testy z lékárny), připočtou 266 dní k termínu poslední ovulace.

Pohyby dítěte

Dříve se určoval termín porodu hlavně podle prvních pohybů děťátka. Je to metoda hodně nepřesná, protože každá žena je může začít vnímat jinak dlouho. Uvádí se, že obvykle je to kolem dvacátého týdne těhotenství u prvorodiček. U maminek, které už rodily, pak asi o dva týdny dřív.

Co s sebou do porodnice. Praktický průvodce co si zabalit

Ultrazvukové vyšetření

Určení termínu porodu za pomocí ultrazvuku provádí lékař. Metoda je považována za velmi přesnou. Ještě spolehlivější má být výpočet termínu porodu pomocí dvou metod: začátek poslední menstruace a ultrazvukové vyšetření kolem 13. týdne těhotenství. Samozřejmě i tak se může termín porodu nakonec lišit, protože miminko se může rozhodnout přijít na svět v úplně jinou dobu, než máte v těhotenské průkazce.

Vyhodnocení vychází z hodnoty CRL, délky od temene plodu ke kostrči. Pokud je rozdíl mezi termínem poslední menstruace a termínem podle ultrazvukového vyšetření menší než 7 dní, platí datum poslední menstruace. Když je rozdíl větší než 7 dní, použije se datum určené ultrazvukovým měřením.

Termín porodu je ovšem pouze vodítkem. Jen asi 5 % dětí se narodí na toto datum. Jako narozené v termínu se berou všechny děti, které přijdou na svět od 38. týdne do 42. týdne těhotenství.

Růst dítěte

V některých případech se gestační věk špatně určuje, protože dítě je neobvykle velké či malé. Také může být někdy velikost dělohy v časném těhotenství nebo výška dělohy v pozdějším těhotenstvím neobvyklá.

Narodily se vaše děti na termín porodu nebo jej naprosto ignorovaly a vybraly si své datum?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak určit termín porodu? Existují 4 způsoby