Menu
JenProTěhotné.cz
Plánování rodičovství

Výpočet termínu porodu. Která metoda je nejlepší?

Redakce

Redakce

10. 10. 2018

Ráda byste znala přesný termín porodu, ale v těhotenské průkazce máte uvedeny termíny dva? A co když přesně víte, kdy jste otěhotněla? Jak si vypočítat termín porodu? A proč je to tak důležité vědět to přesně? Jak je to s registrací do porodnice?

Jak se určuje termín porodu?

Předpokládaný termín porodu lze vypočítat více způsoby, přičemž jednotlivé metody se liší svou přesností a spolehlivostí. Nejčastější je určení termínu porodu na základě termínu početí, ultrazvuku nebo data prvního dne poslední menstruace. Někdy je také možné určit fázi těhotenství, a tedy i termín porodu, podle pohybů dítěte. Podívejme se na jednotlivé metody určení termínu porodu podrobněji.

Termín porodu – výpočet podle početí

Pokud víte, kdy došlo k oplodnění a jste si tímto datem opravdu jistá (např. byl to jediný nechráněný pohlavní styk za uplynulou dobu), je možné termín porodu vypočítat podle termínu oplodňujícího pohlavního styku. Těhotenství trvá průměrně 267 dní. Pokud je nám známo přesné datum početí, přičteme k němu tedy 267 dní.

Co je gestační stáří? Vypočítejte si stáří vašeho miminka

Výpočet termínu porodu podle poslední menstruace

Taková situace ovšem nastává málokdy, že byste si byla naprosto jistá termínem početí. V praxi se proto osvědčila kombinace dvou dalších základních metod pro výpočet termínu porodu. Zejména v počátku těhotenství se termín porodu stanoví předběžně na základě výpočtu podle prvního dne poslední menstruace. K termínu prvního dne vaší menstruace přičtěte 280 dní, což je průměrná doba (k datu poslední menstruace přičteme rok, odečteme tři měsíce a přičteme sedm dní). Správnost tohoto výpočtu se ověřuje při ultrazvukovém vyšetření ve 13. týdnu těhotenství. Kombinací těchto dvou metod lze zachytit případnou odchylku způsobenou například nepravidelností v menstruačním cyklu ženy. Nicméně ani biometrické měření prostřednictvím ultrazvuku nemusí být vždy zcela přesné.

Který termín porodu platí?

Je tedy možné, že budete mít v těhotenské průkazce zaznamenány dva různé termíny porodu, což může být pro nastávající maminku značně matoucí. Neví pak, kdy se objednat na screening, kdy na test těhotenské cukrovky a především, kdy si rezervovat místo v porodnici. Do většiny porodnic se totiž registruje již právě ve 14. týdnu těhotenství, tedy hned po screeningu ve 13. týdnu, během kterého se měří biometrie plodu (resp. embrya) a tedy i přesnější termín porodu. V porodnicích dají právě zejména na termín porodu určený podle ultrazvuku.

Přenášení plodu. Proč si dítě dává načas a co s tím?

Na co si dát velký pozor?

Je tedy klidně možné, že jste celou dobu žila v tom, že máte termín porodu o týden později (na základě poslední menstruace) a během ultrazvuku zjistíte, že jste již v půlce 15. týdnu (tedy budete rodit dříve), a díky tomu budou již obsazené všechny termíny v porodnici. Zkuste se proto vždy domluvit s gynekologem, aby vám napsal do těhotenské kartičky takový termín porodu, který vám umožní registraci ve 14. týdnu těhotenství. Další důležitá věc je, abyste se na screening objednala co nejdříve a počítala s týdenní rezervou (běžný rozdíl mezi termínem porodu dle menstruace a dle utz), tedy raději ve 12. týdnu, abyste měla jistotu, že nebudete muset rodit v porodnici, ve které nechcete, ale ve které jediné bude volno. Screening se ideálně provádí mezi 11.-13. týdnem, takže časové rozpětí je široké, nicméně trvejte spíše na termínu dříve.

Termín porodu podle pohybů dítěte

Další metodou pro určení termínu porodu je sledování (zachycení) prvních pohybů budoucího dítěte. Prvorodička obvykle cítí pohyby svého miminka ve 20. týdnu těhotenství, vícerodička většinou o 2 týdny dříve. Tato metoda určení termínu porodu je však výrazně ovlivněna subjektivním vnímáním nastávající maminky, proto je dosti nespolehlivá. Používala se dříve, než byla dostupná kvalitní lékařská péče a v současné době se již z pochopitelných důvodů příliš nepoužívá.

Těhotenství a antikoncepce. Co když otěhotníte? Jak dlouho po vysazení se máte snažit?

Který termín porodu je přesnější

Jak již bylo řečeno, za nejpřesnější stanovení termínu porodu je považováno určení termínu na základě ultrazvukového měření. Nejpřesněji lze pomocí ultrazvuku určit termín porodu ve třetím lunárním měsíci, tzn. mezi 9.-12. týdnem. Proto je možné, pokud má ošetřující gynekolog v ordinaci ultrazvuk, že takto stanoví druhý termín porodu ještě před prvotrimestrálním screeningem.

Termín porodu podle ultrazvuku

Všechna další ultrazvuková vyšetření, která proběhnou po 3. měsíci těhotenství, jsou co do stanovení termínu porodu, již pouze orientační. Nemělo by se k nim přihlížet, protože v následujících měsících se už každý plod vyvíjí různě rychle. Velikost plodu je dána kromě gestačního stáří také osobními predispozicemi, vlivy výživy matky, případnými vývojovými či trisomálními vadami.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výpočet termínu porodu. Která metoda je nejlepší?