Menu
JenProTěhotné.cz
Jak zvládnout těhotenství

Jak snížit riziko potratu? Podle jedné studie spaním na správné straně

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 1. 2020

Na Novém Zélandu přišli tamní odborníci se studií, která potvrzuje větší riziko úmrtí nenarozeného plodu jako důsledek  spánku na zádech v těhotenství v posledním trimestru. Jak by podle ní měly těhotné ženy spát?

Mezinárodní studie vedená na Novém Zélandu poskytuje zajímavé informace o tom, že ženy mohou snížit zmíněné riziko na polovinu tehdy, když poslední tři měsíce těhotenství budou spát na boku a ne na zádech. Riziko spojené se spánkem na zádech se má vztahovat na všechny těhotné ženy v posledním trimestru.

Rizikové faktory

Odhaduje se, že každý rok zemře ještě před narozením celosvětově 2,64 milionu dětí. Ve zmíněné studií analyzovali všechna dostupná data z celého světa z pěti předchozích, včetně poslední novozélandské studie Auckland Stillbirth Study z roku 2011, která nejprve identifikovala souvislost mezi spací pozicí matek a rizikem narození mrtvých plodů.

Hlavním zjištěním této studie byla skutečnost, že spánek na zádech od 28. týdne těhotenství zvyšuje riziko mrtvě narozených 2,6krát. Zahrnovala informace od 851 žen, které o dítě přišly a 2 257 žen, u kterých těhotenství dospělo do zdárného konce. Riziko je však aditivní, což znamená, že nejen samotný spánek na zádech znamená problém, ale přispívají k tomu i další faktory při narození dítěte, například špatný vývoj apod.

Těhotenství po čtyřicítce. Znáte všechna rizika?

Faktory ovlivňující průběh těhotenství a porod

Mezi stávající rizikové faktory v tomto ohledu pak patří vyšší věk rodičky, obezita, kouření a špatný vývoj miminka v děloze, pokud to není lékaři odhaleno. Riziko se také mírně zvyšuje u žen prvorodiček nebo u těch, které již mají tři a více dětí. Ženy tichomořského a jihoasijského etnika jsou na tom také v tomto ohledu o něco hůře než evropské ženy.

Pokud lze identifikovat modifikovatelné rizikové faktory, existuje možnost, že by některé ze špatných konců mohly dopadnout jinak. Podstatné je, že nová velká studie prokazuje, že pokud žena spí raději na boku než na zádech od 28. týdne těhotenství, je možné zabránit asi šesti procentům úmrtí plodů, což znamená asi 153 000 dětí ročně po celém světě.

Jaké nebezpečí se skrývá v nadměrném přírůstku na váze v těhotenství?

Snížený průtok krve

Pozice na zádech v pozdním těhotenství je často spojována se sníženým průtokem krve do dělohy. Proto jsou ženy při porodu a ženy při císařském řezu často nakláněny na stranu, aby se zlepšilo zásobování dítěte krví (v našich porodnicích je bohužel stále preferovaná poloha na zádech).

Nedávný výzkum prováděný na University of Auckland poskytl sofistikované důkazy o tom, jak pozice matek průtok krve ovlivňuje. Výsledky lékaři získali pomocí zobrazování magnetickou rezonancí. Z nich vyplývá, že hlavní cévní dutina matky a spodní dutá vena je stlačena dělohou, když leží žena na zádech. Tím se snižuje průtok o 80 %.

I když oběh ženy reaguje zvýšením průtoku jinými žílami, není to úplná kompenzace. Aorta matky, hlavní tepna, která ze srdce nese okysličenou krev, je také částečně stlačena v pozici na zádech a děti, které jsou nějak nemocné nebo více zranitelné, se s tímto nemusí vyrovnat.

Co dělat?

Řešení je vlastně docela jednoduché. Stačí změnit svou polohu během spánku. Další průzkum, který byl v této souvislosti jasně ukázal, že těhotné ženy nemají problém naučit se spát jinak, pokud je to to nejlepší pro jejich dítě.

Autoři stude doporučují nastávajícím maminkám, aby po 28. týdnu těhotenství spaly raději na boku, a ne na zádech. Nezáleží, na jaké straně. Je běžné, že se probudíte na zádech, ale poté se zase jednoduše otočte na bok.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak snížit riziko potratu? Podle jedné studie spaním na správné straně