Menu
JenProTěhotné.cz
Příprava na miminko

Jak bude miminko vypadat a co bude umět. Dá se to odhadnout?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 2. 2019

Jak bude vypadat mé miminko? Jakou získá barvu očí? Vlasů? Bude vysoké po tátovi nebo spíš mrňous po mamince? Nejen tyto otázky proletí hlavou asi každé nastávající mamince. Ono to vlastně ani není tak důležité, protože až ho po porodu poprvé spatříte, budete ho milovat bez ohledu na barvu jeho očí. Je ale hezké nad tím chvíli přemýšlet a třeba se po tom i trochu pídit. A právě s tím vám může pomoci tento článek.

Barva očí

Myslíte si, že když máte vy i manžel hnědé oči, že modrooké dítě vás mine? Vůbec to tak být nemusí. Ve skutečnosti totiž může nastat i úplně opačná situace a dva modroocí rodiče mají dítě s hnědýma očima. K tomu ovšem dochází méně často. Hnědé oči jsou dominancí, ale barvu určuje několik genů. Není to tak, že jsou geny dominantní a recesivní, ale mají silnější a slabší účinky.

Barva vlasů

Dědičnost barvy vlasů je komplikovaná záležitost. Je to dáno hlavně tím, že se na barvě vlasů a dědičnosti podílí osm různých genů. Nebo spíš jich tolik bylo zatím objeveno. Protože však není ještě známá funkce všech lidských genů, nemusí být toto číslo ještě konečné. Za samotnou barvu odpovídají dva pigmenty: eumelanin odpovídající za tmavou barvu (jeho velké množství způsobuje hnědou a černou barvu) a pheomelanin, což je červeno-žluté barvivo (způsobuje zrzavou barvu). Výsledná barva vlasů tak závisí na poměru těchto dvou pigmentů, jejich koncentraci i rozložení ve vlasovém vláknu. Takže i rodiče s hnědými vlasy mohou mít dítě s černými, světle hnědými nebo dokonce blond vlasy, i když to třeba není tak časté.

Jak zjistit datum narození miminka? Máte hned několik možností výpočtu

Výška

Když je jeden rodič vysoký a druhý malý, bude dítě někde uprostřed? V podstatě ano. Není překvapením, že dva vysocí rodiče mají často vysoké děti a naopak. Ale protože každá výjimka potvrzuje pravidlo, i tady se najdou odchylky. Výšku ovlivňuje několik genu i environmentální faktory, jako je špatná výživa apod., což může zabránit tomu, aby dítě dosáhlo své potenciální výšky. V obou směrech se dají nalézt děti, které jsou mimo klasický vzorec.

Hmotnost

Genetika a hmotnost. Tato dvě slova se také poměrně často skloňují. Je také faktem, že často lze vidět obézní děti tam, kde jsou obézní i rodiče. Jde ale o to, zda za to skutečně můžete rodinná dispozice nebo jen špatný životný styl. Podle některých odborníků je pravda na obou stranách. Je dokázáno, že alespoň jeden konkrétní gen způsobuje větší hmotnost. Pokud tento gen zdědí dítě od každého rodiče, bude v průměru o několik kilogramů těžší než člověk, který si s sebou tyto dvě genetické kopie nenese. To samozřejmě ale neznamená, že takový člověk je předurčen k tomu, aby byl po celý život tlustý. Obezitu ovlivňuje faktorů mnohem víc a rozhodující je především životní styl. Zdravá strava, cvičení a dobrá nálada před tloušťkou spolehlivě ochrání. Možná to bude v některých případech bitva o něco obtížnější, ale rozhodně se dá vyhrát.

Jak komunikovat s miminkem v břiše

Zvláštní schopnosti

Zdá se, že inteligentní lidé mají chytré děti a sportovci vychovají sportovce. Je to opravdu tak? Podle Thomase Spencera, Ph.D., profesora psychologie na státní univerzitě v San Francisku, částečně ano. U rodičů s vysokým IQ je velmi pravděpodobné, že i jejich dítě bude hodně inteligentní. Zároveň ale dodává, že tito rodiče často děti i více podporují a pěstují v nich lásku k učení. Hodně dětem čtou, mluví s nimi, pomáhají rozvíjet pozitivní postoj ke knihám a k získávání vědomostí. Toto vše je ale něco, co může poskytnout úplně každý rodič. K tomu nepotřebuje peníze a ani vysokou školu.

Také hudební nadání se dětí. Vědci ovšem tvrdí, že je potřeba ho brzy začít rozvíjet, ideálně před dosažením sedmi let a pracovat na sobě. Tak se vytvoří potřebné spojení v mozku včas a dojde k rozvíjení přirozeného talentu. Samozřejmě lekce hudby nejsou ztraceným časem ani pro děti, které hudební nadání nezdědily.

Podobné je to i u sportu a atletických schopností, dalšího zděděného rysu: přirozený sportovec se nestane mistrem světa jen proto, že možná získal nějaký talent po svých rodičích. Když na sobě nebude pracovat už od dětství, může ho klidně porazit někdo, kdo k velkým výkonům žádné dědičné předpoklady neměl. Neexistuje žádný sportovní gen, spíše jednotlivé faktory předurčují, jak na tom dítě bude.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak bude miminko vypadat a co bude umět. Dá se to odhadnout?