Menu
JenProTěhotné.cz
Příprava na miminko

Jak komunikovat s miminkem v břiše

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 5. 2017

Miminko v bříšku vnímá tlukot vašeho srdce, váš hlas i emoce. Je mnoho dobrých důvodů, proč na dítě mluvit ještě dříve, než se narodí. Víte, jak komunikovat s miminkem v břiše?

Vlastně to není ani tak zvláštní, každé miminko s maminkou komunikuje. Na emoce matky reaguje dítě velmi brzy. Ať se jedná o ty příjemné i o ty více stresující. Každé miminko je jedinečnou bytostí a vyrovnává se s těmito impulsy různým způsobem.

Kdy začínáte své dítě více vnímat?

Okolo 20. týdne těhotenství začne většina maminek cítit první pohyby svého miminka. V té stejné chvíli začne dítě vnímat i její hlazení přes břišní stěnu. Dítě už má také rozvinutý čich, i když není úplně jisté, zda je něco v matčině těle k čichání. Hned po narození má ale pro dítě velmi důležitou roli, protože zpočátku si svou matku zapamatovává výhradně podle její vůně.

Jak komunikovat s miminkem v břiše

  • Mluvte na své nenarozené děťátko – miminko dokáže rozeznat váš hlas a ví, že mluvíte na něj. Protože plave v plodové vodě, musíte mluvit dostatečně nahlas, aby vás slyšelo. Slova nejsou až tak důležitá, důležitější je tón hlasu. Mluvte klidně, něžně, láskyplně. Jestliže už znáte pohlaví a víte jméno, používejte ho.
  • Vyprávějte mu pohádky a pouštějte hudbu – je vědecky prokázáno, že miminkům se líbí některé druhy hudby, zejména v případě, že dělá matce dobře a uklidňuje ji. Když se cítí uvolněná a relaxuje, je i dítě v klidu. Navíc si po narození děti hudbu, kterou jim matka pouštěla ještě v děloze, i pamatují a dokáže je uklidnit.
  • Hlaďte své bříško – miminko cítí, že ho hladíte přes bříško. Nemusíte se ani bát, že byste mu mohla nějak ublížit. Když se nebudete bříška dotýkat příliš silně, tlačit na něj, apod., nic se nestane. Jemně břicho hlaďte a ukažte vašemu dítěti, jak ho máte ráda.
  • Zapojte ostatní členy rodiny – do této komunikace můžete zapojit i ostatní členy rodiny, tatínka či sourozence. Mohou se také bříška dotýkat a mluvit na ně. Miminko reaguje i na hlas tatínka. Při měření na kardiotokografickém přístroji bylo jasně prokázáno, že přístroj zaznamenal změnu křivky ve chvíli, kdy začal mluvit otec. Miminko tedy už v bříško dokáže rozeznat hlasy.

Komunikovat s miminkem v břiše můžete tak, jak vás napadne. Hlaďte ho, vyprávějte mu, pouštějte písničky. Dělejte to, co se vám líbí a baví vás to. Ukážete mu tak, že vám na něm záleží, milujete ho a nemůžete se dočkat, až bude s vámi.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak komunikovat s miminkem v břiše