Menu
JenProTěhotné.cz
Příprava na miminko

Jak zjistit datum narození miminka? Máte hned několik možností výpočtu

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 2. 2019

Co každou nastávající maminku začne zajímat ve chvíli, kdy se na těhotenském těstu objeví dvě čárky? Rozhodně termín porodu. Je to pro ni velmi významná informace, protože v tuto dobu bude moci očekávat příchod svého vytouženého drobečka. Víte, jak zjistit datum narození miminka?

Termín porodu je poměrně důležitá informace i pro lékaře, protože špatné určení může i negativně ovlivnit další průběh těhotenství při posuzování růstu dítěte v děloze i načasování porodu. Výpočet data narození je možné několika způsoby, i když naprosto přesně to určit nelze, protože přesný údaj o tom, kdy spermie vznikla do zárodečného vajíčka, určitě nevíte. Vypočítává se tedy pravděpodobný den porodu a my vám poradíme jak na to.

Jak zjistit datum narození miminka?

Možností, jak zjistit termín porodu, existuje hned několik. Liší se způsobem výpočtu i svou spolehlivostí.

  • Můžete zvolit výpočet termínu porodu podle data poslední menstruace. Zaznamenejte si první den vašich posledních měsíčků a přičtěte k němu 280 dní. Ještě jednodušší způsob je takový, kdy k datu poslední menstruace přičtete rok, odečtete tři měsíce a připočítáte sedm dní.
  • Dříve se datum porodu určovalo podle prvních pohybů děťátka. I to je možné, ovšem velmi nepřesné. Prvorodičky cítí většinou pohyby až kolem dvacátého týdne těhotenství, vícerodičky o nějakou dobu dříve. U žen, které rodí poprvé, se připočítává ještě 20 týdnů ke dni, kdy poprvé ucítila pohyby dítěte. Tak jako tak se jedná pouze o vjem, který může každá nastávající maminka cítit úplně jinak, proto se podle tohoto způsobu nelze příliš řídit.
  • Znáte-li datum početí, přičtěte k němu ještě dvě stě šedesát sedm dní a máte i termín porodu.
  • Nejvíce přesná metoda, jak zjistit datum narození miminka, je v současné době měření pomocí ultrazvuku ve třináctém týdnu těhotenství. Ultrazvukem stanovená délka těhotenství se může lišit od data, které je vypočítané podle data poslední menstruace o více než týden, měl by se termín porodu upravit podle ultrazvukového vyšetření. To neplatí o všech dalších vyšetřeních ultrazvukem, která budou následovat.
  • Poslední možností je těhotenská kalkulačka. Na internetu jich najdete hned několik. Jednoduše zadáte datum poslední menstruace a kalkulačka vám sama vypočte termín porodu, přesný týden, ve kterém se právě nacházíte a často má ještě i spoustu dalších funkcí a možností. Na některých stránkách se dočtete o tom, jak velké už vaše miminko je, co všechno už má vyvinuté a můžete si ho prohlédnout na obrázcích.

Jak poznám začátek porodu? Příznaky, které můžete očekávat

V termín porodu rodí jen malé procento žen

Podle mnohých výzkumů je zřejmé, že délka těhotenství se může lišit až o pět týdnů. Pouze 4 % žen porodí v den vypočítaného termínu a asi 70 % žen porodí do 10 dnů od předpokládaného data porodu. S vyvoláváním porodu se obvykle začíná kolem 41 týdne. Někteří lékaři k němu přistupují dříve a jiní déle. Záleží samozřejmě i na zdraví maminky a jejího dítěte a na tom, zda s vyvoláváním souhlasí.

Ať už porodíte pár dní před stanoveným termínem nebo až po něm, je to vlastně jedno. Hlavní je, aby vaše miminko bylo zdravé a vy jste si ho mohla užívat plnými doušky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak zjistit datum narození miminka? Máte hned několik možností výpočtu