Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Hypotrofie plodu. Co dělat a jaké jsou příčiny, pokud je plod menší než má

Redakce

Redakce

6. 9. 2018

Jaké jsou nejčastější příčiny hypotrofie plodu? Jak je možné předcházet tomu, aby dítě v děloze rostlo příliš pomalu? Jaká jsou rizika hypotrofie? Jak je možné správnou výživou zdraví děťátka ovlivnit? Na co si dát pozor?

Hypotrofie plodu – příčiny

Hypotrofie, tedy nedostatečný růst, se většinou týká celého nitroděložního vývoje plodu. Příčiny není jednoduché identifikovat. Primárně se příčiny hypotrofie plodu hledají u matky. Pokud během ultrazvukového vyšetření v prvním trimestru lékař dle růstu plodu stanoví diagnózu hypotrofie plodu, zkoumá se především, zda nemá nějaké zdravotní problémy matka.

Nejčastěji se příčiny hypotrofie plodu hledají u matky

Nejčastější příčinou je totiž vysoký tlak nebo jiné chorobné projevy provázející těhotenství, srdečně-plicní onemocnění, postižení ledvin, anémie či podvýživa. Z pochopitelných důvodů hraje důležitou roli celková životospráva matky, kouření a konzumace alkoholu nebo drog, a to nejen v průběhu těhotenství, ale i v době před otěhotněním. Další rizikovou oblastí je matčina děloha, kde mohou být anatomické či funkční vady, infekce. Svou roli hraje i stav placenty, její anomálie, funkční nedostatečnost atd. Problém může být však i na straně plodu, například vrozená vývojová vada, chromozomové mutace, infekce, samozřejmě rizikovým faktorem je i vícečetné těhotenství.

Cukrovka v těhotenství se týká stále více žen

Další příčiny hypotrofie plodu

Čím dál tím častějším problémem je také rostoucí věk, kdy ženy otěhotní. Hypotrofie plodu totiž souvisí mimo jiné i s věkem rodičů. Ale pozor, nikoli jen s vyšším věkem matky (nad 32 let), ale podle posledních výzkumů je riziko hypotrofie plodu dáváno do souvislosti také s vyšším věkem otců. Pokud je nastávajícímu tatínkovi přes 40 let, riziko hypotrofie plodu výrazně roste.

Vývoj miminka podle ultrazvuku v I. trimestru

Ačkoli je fyzický vývoj embrya do jisté míry individuální, mají lékaři k dispozici tzv. růstové grafy, se kterými porovnávají výsledky ultrazvukových měření. Na základě zkušeností jsou odborníky stanoveny růstové normy, mírné růstové odchylky a nakonec odchylky alarmující. Pokud je dítě na základě měření příliš malé (ale i příliš velké), lékaři začnou s přísnějšími kontrolami vývoje plodu. Pokud vše ostatní během těhotenství probíhá v pořádku, genetické testy dopadnou dobře a dítě v děloze prospívá až na to, že je malé, nechávají lékaři většinou miminko donosit v termínu a rodit přirozeně.

Vícečetné těhotenství. Na co si dát pozor, když čekáte dvojčata?

Hypotrofický novorozenec

Hypotrofie u novorozenců je definována hranicí 2500 gramů u váhy. Porodní délka hypotrofických miminek se pohybuje mezi 30 až 50 cm. Kromě váhy a velikosti se hypotrofické děti poznají také podle vzhledu. Mají málo podkožního tuku a jejich kůže je nápadně vrásčitá. Obranyschopnost takových dětí je velice oslabená. Také péče o takové miminko je o něco náročnější. Sleduje se glykémie (koncentrace glukózy v krvi), krevní obraz, tolerance stravy atd.

Hypertrofický novorozenec

Ačkoli je nízká porodní váha větší problém, ani příliš velké děti (tzv. hypertrofické děti) se neobejdou bez starostí. Největším problémem může být u těchto obrovských dětí hlavně porod. Přirozený porod nebývá snadný a hypertrofie plodu bývá indikací k císařskému řezu. Velké děti se mohou narodit i drobným matkám, ale pochopitelně, že genetická predispozice zde hraje roli nejčastěji. Kromě genetiky je také potřeba dávat velký pozor na přílišnou konzumaci vitamínů pro těhotné, zejména vitamínu B, po kterém nepřirozeně roste nejen dítě, ale často i nastávající maminka (do šířky).

Přibírání na váze v těhotenství. Kolik kilogramů navíc je zdravé?

Jak předcházet hypotrofii plodu?

Podle vědců lze hypotrofii, tedy nedostatečnému růstu plodu, předcházet správným přísunem vitaminu D. Vitamin D je obsažený v tučných rybách (sardinky, losos atd.), v mléčných produktech, vejcích a játrech. Kromě toho se v době těhotenství podává jako doplněk. Podávání vitaminu D má největší smysl zejména po 20. týdnu těhotenství. Velmi také záleží na tom, v jakém ročním období je žena těhotná a k jakému patří etniku. To vše totiž hraje roli ve stanovení optimálního přísunu tohoto vitaminu, neboť syntéze vitamínu D závisí na slunečních paprscích. Světlejší typy by měly dbát na zvýšenou konzumaci, a to zejména v zimním období.

Vitamín B

Jak již bylo řečeno v souvislosti s příliš velkými dětmi, pokud vám lékař stanoví diagnózu hypotrofie plodu, měla byste zvýšit příjem vitamínů skupiny B, zejména vitamín B12, který pozitivně ovlivňuje růst děťátka. Vše vždy ovšem konzultujte s lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Hypotrofie plodu. Co dělat a jaké jsou příčiny, pokud je plod menší než má