Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Horečka před porodem. Je nutné se jí bát?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 3. 2019

Červený nos od rýmy, bolest v krku, zimnice, únava a horečka. Nejraději byste si vzala pořádný prášek a zachumlala se do peřin. Pokud jste ale těhotná, není to tak úplně jednoduché. Je potřeba si dát pozor i na to, co na první pohled vypadá jako banalita. Jak se chovat, když vás skolí horečka před porodem?

Teplota a horečka nejsou samy o sobě nemoci. Signalizují, že se organismus nějakému onemocnění brání. Horečka ukazuje na zvýšenou aktivitu imunitního systému v okamžiku, kdy je tělo napadeno bakteriemi nebo viry.

Teplota v těhotenství nad 38 stupňů

Zvýšená teplota nepřesahující 38 °C nepředstavuje žádné riziko. S tím se poměrně snadno vyrovná tělo ženy i miminko. I tak je ale dobré svého gynekologa kontaktovat a probrat s ním, zda nemáte přijít na kontrolu.

Pokud se teplota přehoupne přes 38 °C, už si o řešení žádá. Zejména tehdy, když situace přetrvává přes 24 hodin nebo se ještě zhoršuje už je určitě namístě konzultace s lékařem a nasazení léků snižujících teplotu. Vysoká horečka by mohla ukazovat na nějakou infekci, která je nebezpečná pro matku i dítě.

Zvýšená teplota v prvním trimestru

Nenarozené dítě obvykle neohrožují samotné viry, ale spíše stoupající teplota vašeho těla a obranná reakce imunitního systému. V prvním trimestru, kdy se vyvíjí všechny orgány miminka, je vysoká teplota nebezpečná nejvíc. Potencionálně nebezpečná je ta nad 38 stupňů, která se nedaří snížit několik dní.

Zvýšená teplota ve druhém trimestru nebo ve třetím už tak zásadním nebezpečím není. Nejedná-li se o projev vážnějšího onemocnění, jako jsou zarděnky či toxoplazmóza. Také chřipku není radno podceňovat. Raději udělejte vše proto, abyste jí během těhotenství vůbec nepotkala. Zejména v prvních třech měsících se vyhýbejte místům, kde je velká koncentrace lidí, nechte si dovést velký nákup a v období chřipkové epidemie raději ani nejezděte MHD.

Pokud máte doma další děti, dávejte si v těhotenství pozor i na dětské nemoci, které vám další potomci mohou donést domů ze školky nebo školy. Nebezpečné jsou třeba příušnice, spalničky i zarděnky nebo neštovice. Virus příušnic by v prvním trimestr mohl vyvolat potrat a stejné je i u spalniček. Ty mohou být příčinou vzniku některých vrozených vývojových vad. Po celou dobu gravidity mohou vážně ohrozit vývoj plodu zarděnky. Kromě potratu tento virus může způsobit poškození uší, očí, srdce, vývojové vady pohlavního a močového ústrojí, poruchy centrální nervové soustavy a další potíže.

Miminko může po narození trpět tzv. opožděným zarděnkovým syndromem. Ten se projevuje průjmy, záněty srdečního svalu, záněty mozkových blan nebo zápalem plic.

Všechna tato onemocnění také často doprovázejí vysoké teploty, které samotné mohou být pro miminko nebezpečné.

Čištění těla před porodem. Co vás čeká ve finále?

Zvýšená teplota příznak těhotenství

Zvýšená teplota může být i jedním z příznaků těhotenství. Ne každá žena o tom vůbec ví, protože se nejedná o nějaké velké zvýšení, takže vás nenapadne sáhnout po teploměru. Těhotné ženy ale mají stálou teplotu kolem 37 stupňů. Pokud se snažíte o dítě a máte už několik dní teplotu vyšší než obvykle bez nějakých dalších příznaků onemocnění, možná jste těhotná.

Horečka před porodem

U některých žen se nějakou dobu před porodem (obvykle se jedná o několik dní) může objevit zvýšená teplota až horečka. Často to nemá žádnou souvislost s nemocí, ale spíše se stresem, který žena pociťuje z blížícího se porodu. Teplota může přetrvávat i během porodu a jeden až dva dny po něm zase mizí. U některých budoucích maminek se spolu s horečkou objevuje i zimnice před porodem. I tyto potíže naštěstí s narozením miminka odezní.

Jídlo před porodem. Potraviny, které dodají energii

Jaké léky jsou vhodné, když se objeví horečka?

Do 38 stupňů žádné léky brát nemusíte. Nad tuto hranici už je ale lepší si nějaký prášek vzít. Lékaři nejčastěji doporučují ty s obsahem paracetamolu (Paralen). Naopak vhodný není Ibuprofen, Ibalgin a v posledním trimestru těhotenství ani Acylpyrin. Vždy se ale při horečce raději poraďte se svým lékařem, který vás prohlédne a určí správný postup léčby nebo doporučí něco jiného.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Horečka před porodem. Je nutné se jí bát?