Jak vypadá finální etapa těhotenství? Velké břicho, oteklé prsty i kotníky, možné strie, napnutá a bolavá prsa nebo břicho velké tak, že jste už zapomněla, jak vypadají vaše prsty u nohou. S blížícím se termínem se začínají objevovat různé signály, že miminko přijde na svět. Jedním z nich je i čištění těla před porodem. Jak probíhá a co vás může čekat?
V první řadě je potřeba si uvědomit, že celý proces porodu i to, kdy k němu dojde, si řídí miminko, a ne nastávající maminka. Lékaři dokáží termín jen odhadnout. Existuje hodně žen, které do poslední chvíli nepozorují žádné změny a porodí jen pár hodin poté, ale i ženy, které bolí břicho, trpí nechutenstvím, jsou už částečně otevřené a stejně porodí až týden po termínu. Blížící se porod označuje i průjem, zvracení či nechutenství.
Měsíc před porodem
Od 36. týdne vstupujete do posledního měsíce těhotenství. Děloha v této chvíli sahá až k prsní kosti a dýchání může být v tuto dobu občas docela náročné. Často jste nucena chodit na záchod, musíte často odpočívat a pohyby miminka dokáží být někdy dost nepříjemné, protože už je opravdu veliké. Poslední týdny před porodem sestupuje miminko níže do porodních cest (tím se připravuje na svět) a vy se konečně budete moci o trochu víc nadechnout.
V tuto dobu už mějte sbalenou tašku do porodnice, protože porod může přijít kdykoliv. Do porodnice se odeberte vždy, když vám odteče plodová voda, začnete krvácet nebo jsou stahy pravidelné asi po pěti minutách.
Nechuť k jídlu před porodem
Těsně před porodem vás může přepadnout nechuť k jídlu, nevolnosti a zvracení. Ano, přesně to, co vás provázelo i na samém začátku. Mimo zvracení vás může potrápit i průjem. Tělo se tak přirozeně čistí. V malé pánvi je přece jen omezené místo a prázdná střeva usnadní cestu miminku. Řídká stolice může být také obraz toho, jak stahy dělohy masírují střeva a často je to skutečně známka rozbíhajícího se porodu.
Hubnutí před porodem
Jste strašně unavená a cítíte se úplně bez energie nebo jste dokonce něco málo zhubla? I to může být známkou blížícího se porodu. Porod je náročný psychicky i fyzicky. Poslechněte hlas těla a odpočívejte, co můžete. Ať naberete síly na porod i období po něm.
Výtok před porodem
Děložní hrdlo produkuje v podstatě po celou dobu těhotenství velké množství hlenu a ke konci je ho více a více. Souvisí to právě s přípravou na porod. Pokud hlen odejde a objeví se v něm krev, ukazuje to na vrcholící zrající pochody. Je velká pravděpodobnost, že když odejde hlenová zátka, přijde porod do několika dnů.
Zátka se může uvolnit vcelku nebo postupně během několika dní. Na konci těhotenství se děložní hrdlo postupně otevírá a roztahuje. To může zapříčinit potrhání drobných cévek, které zapříčiní, že výtok bude obsahovat malé množství krve. Tím se vůbec nemusíte znepokojovat.
Bolest kyčlí a zad
Pokud vás trápí tzv. bolest spodku před porodem, není to zrovna příjemné. Často se objevují bolesti dolní části zad a kyčlí, které jsou spojeny se zvyšující se hmotností těhotné a rozvolněním kloubních vazů, jak na ně působí hormony. Bolest ovlivňují i oslabené břišní a zádové svaly.
Proti bolestem se dá bránit pomocí cvičení zaměřeném na bederní svaly. Těhotná žena by neměla zvedat těžká břemena. Důležitý je i dobrý spánek na rovné matraci a správné držení těla.
Jak se vyčistit před porodem?
Některé ženy mají velké obavy z toho, že v porodnici při porodu nestihnou klystýr a s miminkem vyjde ven i stolice. Tyto strachy jsou samozřejmě zbytečné, protože to není nic, za co by se rodící žena měla stydět (a při porodu vám to nakonec bude i jedno. Pokud vás to ale hodně trápí, můžete si od lékaře nechat předepsat šetrný klystýr a udělat si ho doma. Některé nastávající maminky to tak praktikují.
A jak se na porod chystalo vaše tělo? Poznaly jste, že vaše chvíle se blíží nebo jste nepoznaly nic, dokud to opravdu nezačalo?