Menu
JenProTěhotné.cz
Příprava na miminko

Dárky pro miminko. Jak je zdvořile odmítnout?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 12. 2019

Čekáte miminko a kolem vás se už objevují první „nenápadné“ narážky na dárky, které se vaši blízcí chystají koupit, až se narodí. Jistě, milý dáreček potěší, ale samozřejmě ne vždy a za každé situace. Navíc, proč dostávat něco, co nikdy nevyužijete, když existuje mnoho věcí, které potřebujete spíš. Existuje nějaký zdvořilý způsob, jak odmítnou dárek pro miminko nebo si říct, co byste potřebovala?

Než se dítě narodí, těžko odhadnete, jaké plenky, krémy nebo dudlíky mu budou vyhovovat. Co budete dělat s deseti balíky plen jedné značky, když na ně vaše miminko bude alergické? A co když chcete používat hned od začátku látkové nebo chcete zkusit bezplenkovou metodu? Možná jsou vaše představy naprosto odlišné od představ ostatních. Možná z tohoto důvodu, si raději výbavu pořídíte sami s partnerem nebo alespoň její většinu.

Jenže co když se najednou objeví stížnosti rodiny a známých, že nezůstalo nic do výbavy, co by vám mohli koupit nebo že se jim nelíbí váš výběr a nechtějí kupovat věci, které jste si určili sami? Co když členové rodiny trvají na tom, že koupí věci, o kterých si myslí, že jsou třeba.

Vy určitě nechcete vypadat nevděčně a je jasné, že vážíte jejich snahy, ale vaše slovo by v tomto případě mělo být vždy tím hlavním.

Jak zdvořile odmítnout dárky pro miminko?

Určitě je super, když si stojíte za svým a nenecháte se zlomit ve svých názorech. Přesto byste měla alespoň částečně ustoupit a nechat své blízké, aby vám pro miminko mohli něco vybrat. Zkuste vytvořit seznam věcí, které by se vám líbily a hodily se a ten jim předejte. Ten pomůže omezit duplicitní dary a zároveň dává na výběr. Pamatujte ale také na to, že oni mají právo odmítnout váš výběr a koupit něco úplně jiného. Nutit je nemůžete.

Lidé často chtějí koupit věci, které jsou in a moderní. Co na tom, že je to naprosto nepraktické a nepoužitelné. Vy můžete odmítnout. Zkuste to třeba: „Jsme opravdu šokováni vaší štědrostí, ale zbývá už jen velmi málo potřeb, které opravdu potřebujeme a tohle bychom nevyužili.“ Můžete je zkusit odmítnout i slovy, že čekáte, až se dítě narodí, než dokoupíte zbytek výbavičky.

Pokud si však vaši blízcí stěžují na to, že se jim nelíbí, co jste koupi s partnerem pro své dítě vy, měli byste to okamžitě, ale citlivě, uzavřít: „Děkuji vám za to, že jste na nás mysleli, ale vy nejste povinni nám něco kupovat a my víme přesně, co chceme a potřebujeme.“

Když se začnou objevovat nechtěné dary, které nebyly na vašem seznamu, pěkně poděkujte a vraťte věc zpátky do obchodu, pokud máte i účtenku nebo ji prostě prodejte či darujte dál. Po narození miminka začnete mít najednou mnohem lepší představu o tom, co doopravdy potřebuje.

Těhotenský polštář. Potřebujete ho?

Lidé darují podle zkušeností

Věnujte pozornost tomu, kdo vám dává věci mimo váš seznam. Pokud je to někdo, kdo má malé děti, nejspíš se nesnaží potlačit a zpochybnit vaše rozhodnutí, ale chce vám prostě dát něco, co sám považuje za zásadní. Přemýšlejte o tom i tímto způsobem a nestavte se proto ke každé věci, kterou jste třeba původně nechtěli, hned negativně. Možná vás nakonec překvapí, že jste vlastně dostali skvělou a praktickou pomůcku, která by vás jinak ani nenapadla.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dárky pro miminko. Jak je zdvořile odmítnout?