Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Cerkláž děložního hrdla může pomoci donosit miminko. Jak probíhá?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

3. 11. 2019

Cerkláž děložního hrdla dnes již není tak častý operační zákrok jako dřív. V nezbytných případech jej ale stále nastávající maminky podstupují. Co to vlastně je a jak probíhá?

Při nedostatečnosti děložního čípku (hrdla) přistupují lékaři právě k cerkláži. Tato operace se prování mezi 16. až 26. týdnem těhotenství. Důvodem pro operaci je slabé děložní hrdlo, které se může tíhou rostoucího miminka začít otevírat a zkracovat příliš brzy (v těhotenské průkazce je tento údaj veden pod názvem cervix score).

Kdy je cerkláž děložního hrdla nezbytná?

Nedostatečnost děložního čípků, která způsobí předčasné otevírání a zkracování může být příčinou potratu, předčasného porodu nebo předčasného odtoku plodové vody.

  • V případě mírného nálezu doporučí lékař klid na lůžku. Zároveň se nejspíš budete muset rozloučit s pohlavním stykem. Na druhou stranu nemusíte jít na žádný zákrok. Až do konce těhotenství vás ale čeká klidový režim.
  • Když se nález zhoršuje, přistupuje se už k hospitalizaci v nemocnici, kde je nutný absolutní klid na lůžku a jsou podávány léky na utlumení děložních stahů.
  • Pokud se potíže nelepší, ale naopak zhoršují, doporučí s velkou pravděpodobností lékař cerkláž děložního hrdla, která může otevírající se hrdlo ustálit a zabránit předčasnému porodu.

Operace je indikována i u žen, které již dříve prodělaly předčasný porod nebo samovolný potrat po 12. týdnu těhotenství. V případě vícečetných těhotenství mohou lékaři doporučit cerkláž jako preventivní zákrok.

Myomy v těhotenství: mohou vás ohrozit?

Kdy nemůže k zákroku dojít?

Pokud žena krvácí nebo jí dokonce odtekla plodová voda, nemůže cerkláž podstoupit. Stejně tak to nejde v případě infekce, která zasáhla plodové obaly, placentu či samotný plod, děložní hrdlo i dělohu. Děložní kontrakce, které nelze utlumit jsou další překážkou.

Za jakých podmínek může cerkláž děložního hrdla proběhnout?

Aby žena mohla tento zákrok podstoupit, musí být plode v děloze zdravý a vitální. Případná poševní infekce se musí přeléčit. Lékaři také zjišťují, z jakého důvodu žena v minulosti potratila nebo předčasně porodila (podstoupit zákrok mohou jen ženy, kterým se něco takového přihodilo pro nedostatečnost děložního hrdla).

Na co se připravit v případě cerkláže?

Protože se jedná o operační výkon v celkové narkóze, je nutné podstoupit klasické předoperační vyšetření. Při krátkém a jednoduchém výkonu vám sešijí svaly děložního čípku. Tak se oblast děložního hrdla zpevní a nemůže se otevírat.

Samotný zákrok probíhá tak, že lékař provede pod sliznicí děložního hrdla malý steh. Tím hrdlo obkrouží a uzavře. Používá se vlákno, které není vstřebatelné, takže jej pak musí odstranit gynekolog při rutinní prohlídce. Bát se ale nemusíte. Je to snadné, rychlé a nemělo by to výrazně bolest. Občas se objeví mírné krvácení.

Steh musí být odstraněn nejpozději do 38. týdne, vždy ovšem před začátkem děložních kontrakcí, aby mohl porod proběhnout bez komplikací.

Sekundární neplodnost aneb když druhé dítě nepřichází

Jak dlouho zůstanete v nemocnici?

Po operaci musí zůstat žena asi týden v nemocnici, pokud je vše v pořádku, může jít domů. Nastávající rodička musí zpočátku dodržovat klid na lůžku a celkově až do konce těhotenství se hodně šetřit a být v klidu. Protože operace s sebou nese riziko, že vám začnou předčasné kontrakce, podávají se někdy v nemocnici léky na jejich tlumení. Až do porodu pak žena většinou bere magnezium, které zabraňuje vzniku děložních stahů nebo snižuje jejich intenzitu.

Možné komplikace

Cerkláž děložního hrdla má svá rizika jako každá jiná operace. V některých případech může dojít k následujícím komplikacím:

  • po zákroku zůstane na děložním hrdle jizva. Při porodu může být příčinou anatomické rigidity branky, což znamená, že je ztuhlá a nepoddajná. Někdy stačí branku jen lehce nastřihnout a žena zvládne porodit přirozeně. Někdy je nutné přistoupit k císařskému řezu,
  • pooperační komplikací může být vznik předčasných děložních stahů nebo odtok plodové vody.

Cerkláž děložního hrdla a porod

Po cerkláži probíhá u většiny maminek porod naprosto přirozeně. Na konci těhotenství se vyndají stehy a čeká se, až se sám rozběhne. Důležité je, aby byl steh skutečně vyndán včas.

Tento zákrok se už v dnešní době tolik neprovádí. Lékaři k němu přistupují jen ve chvílích, kdy má své opodstatnění. Cerkláž dokázala pomoci mnoha maminkám donosit jejich dítě, ale bohužel s ní souvisí i určitá rizika.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cerkláž děložního hrdla může pomoci donosit miminko. Jak probíhá?