Menu
JenProTěhotné.cz
Umělé oplodnění

Alergie na spermie trápí nejednu ženu. Jak ji poznáte?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 1. 2020

Alergií kolem nás neustále přibývá, a tak asi není žádným velkým překvapením, že existuje i alergie na spermie. Není úplně tak nová, ale zatímco dříve to byl spíše ojedinělý jev, nyní se s ní setkáváme stále častěji. S alergií na nějaké partnerovo chování se dokážete vypořádat samy, když jste ale alergická na jeho sperma, potřebujete pomoc odborníka.

Tato alergie představuje nepříjemnou součást života a zároveň je to i nepěkný zdravotní problém. Zejména ve chvíli, kdy toužíte po miminku. Rozdělit ji můžeme na dvě skupiny.

  • Histaminová alergie: po pohlavním styku bez použití ochrany pociťuje žena velmi rychle pálení v pochvě a v oblasti zevních rodidel. Kůže rudne, svědí, a dokonce se může objevit i vyrážka či puchýřky. Problémem je, že bývá často zaměňována za mykózu.
  • Porucha buněčné imunity: žena si vytváří protilátky proti spermiím partnera. V některých případech je příčinou problémů s početím.

Správná diagnóza je základ

Alergie na spermie je zákeřná v tom, že její příznaky se podobají vaginálním mykózám a infekcím, takže se poměrně těžko odhalují. Ženy často ani nejdou k lékaři a léčí se různými preparáty dostupnými v lékárně. To, zda se jedná opravdu o alergii na sperma, můžete zjistit tak, že začnete používat kondom při pohlavním styku. Když se neobjeví žádné problémy, s velkou pravděpodobností to mykóza nebude a vy se vydejte k lékaři.

Léčba se liší podle toho, jakou alergií žena trpí. V případě histaminové by měla dobře pomoci běžná antihistaminika, která doporučí alergolog. U poruch buněčné imunity je nutné navštívit imunologa, který nastaví vhodnou léčbu. V první řadě se doporučuje pohlavní styk s kondomem a kortikoidy pro ženu.

Histaminová alergie je málo častá a vyskytuje se asi u jedné ženy ze dvou set. Poruchy buněčné imunity tak výjimečné nejsou a trpí jimi až polovina párů, která má potíže s početím.

Darování vajíček. Co vše byste měli vědět?

Svěřte se do rukou odborníkům

Pokud má žena poruchu buněčné imunity, tvoří její tělo protilátky, které napadají spermie obsažené v ejakulátu. Reakce vzniká proto, že vadí nějaká látka obsažená ve spermatu. Dříve se tvrdilo, že když vyměníte partnera za jiného, problém vyřešíte. Jenže to tak úplně pravda není, tudíž tomu svému dávat košem nemusíte. Alergizující složka může být sice jedinečná, ale většinou je spíše společná pro sperma mnoha mužů.

V případě imunologické neplodnosti, kam spadá i alergie na sperma, doporučují lékaři zamezit dráždění imunitního systému. Proto je nutné nějakou dobu používat při sexu kondom. Tím se vaše tělo nedostane do kontaktu s antigeny mužského semen a váš imunitní systém zapomene, že spermie mu vadí. Zároveň je nutné brát i léky, které tlumí imunitní reakci.

V některých případech ovšem ani takový postup nepomůže a je nutné přistoupit k asistované reprodukci. Protože většinou ženiny protilátky znemožní spermiím vstup do dělohy a tím nedochází k oplodnění vajíčka, může se k překonání bariéry použít nitroděložní inseminace, kdy se spermie vpraví přímo do dělohy, takže se k protilátkám vůbec nedostanou.

Inseminace neboli IUI. Co vás všechno čeká?

Alergie na spermie není jediný imunologický problém

Existuje několik podobných problémů s imunitou, které brání otěhotnění. Léčba alergie na spermie, za kterou může taktéž imunologický problém, stejně jako ty ostatní, patří do rukou specialistů, kteří dokážou posoudit každý případ individuálně, doporučit další vyšetření a vhodnou léčbu. V dnešní době naštěstí existuje vícero řešení než dřív a šance na přirozené početí tu stále je.

Medicína pokročila a dokáže si poradit s mnoha problémy. I když se vám alergie na sperma jeví jako nesmysl nebo tomu věříte, ale je to pro vás velmi ožehavé téma, nebojte se zajít za odborníkem. Rozhodně se s vašim problémem nesetká poprvé a může vám pomoci zbavit se nepříjemných obtíží a také k vytouženému dítěti.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Alergie na spermie trápí nejednu ženu. Jak ji poznáte?