Menu
JenProTěhotné.cz
Porod

7 rolí otce u porodu aneb proč si tatínka přát v porodnici

Tereza Axmannová

Tereza Axmannová

21. 4. 2021

Porod je jako film, ve kterém hraje hlavní roli rodící matka a všechno se točí kolem jejího komfortu, dokud nepřijde dítě na svět a hlavní roli jí nepřebere. A co otec?

Během porodu se může cítit zvláštně upozaděn, odstrčen, může prožívat zoufalství či bezmoc z toho, že ženě nedokáže pomoci, ale přitom právě na něj se všichni dívají jako na toho, kdo by jí měl komfort zajistit.

Co má partner u porodu dělat? Když jsme použili přirovnání k filmu, roli muže lze shrnout jedním slovem: komparz. Jako ve filmu, hlavní hrdina by často nevytvořil tak poutavý příběh, kdyby kolem něj nekmitala řada postav, které někdy třeba jen mlčky projdou, ale vytvoří atmosféru, která zásadně přispěje k happyendu.

Slovo KOMPARZ tu není náhodou. Je v něm ukryt Komunikátor, Opora, Motivátor, Pomocník, Administrátor, Rodič a Zúčastněný pozorovatel. Od natáčení filmu se porod liší mimo jiné tím, že na všechny tyto role je muž sám.

1. Komunikátor

V porodnicích jsou červená tlačítka, kterými lze přivolat personál. Jsou na pokojích, na toaletách, ve sprše, zkrátka skoro všude. V naší zemi je ale zvykem je používat, jen když jde opravdu o život. Je dobré se neostýchat a stisknout červené tlačítko v odůvodněných případech, kdy opravdu otec nedokáže pomoci. Jeho stisknutím však personál patřičně vyděsíte. Proto je ve vašem zájmu, aby otec byl schopen pomoci v naprosté většině případů. A to od něj vyžaduje nemalou přípravu.

Kdo má komunikovat, musí vědět o čem. Připravený otec zná porodní plán či přání své ženy, dokáže s ní i s porodní asistentkou vést dialog o navrhovaných změnách a postupech, které úplně v plánu nebyly.

Ví, jak zhruba porody probíhají, protože buď absolvoval se ženou předporodní kurz, nebo si zkrátka někde přečetl, co se běžně děje v první době porodní a co ve druhé.

Dokáže pojmenovat, jaké prostředky tlumení bolesti by ženě mohly být podány, a které si ona opravdu nepřeje, i když sama už bolestí nemůže mluvit.

Pro tohle je nutná dávka empatie, v mnoha případech je vhodné jednat jinak, než jak si to žena vysnila v porodním plánu. Rozhodování může být extrémně těžké, proto je víc než kdy jindy potřeba vnímat, co si žena opravdu přeje v danou chvíli, neustále se ujišťovat a naslouchat jejím potřebám, které se mohou v závislosti na průběhu porodu radikálně měnit.

O tom, jak si žena porod představuje a zda realita odpovídá představám, je vhodné průběžně mluvit se ženou i s porodní asistentkou, případně dalším personálem.

Komunikace s personálem porodnice je samostatnou disciplínou. Otcové občas odmítají brát v potaz, že ti lidé jsou tam v práci, a přistupovat k nim s potřebným respektem.

Není zrovna vhodné, aby během porodu otec příliš komunikoval s okolním světem. Žena a dítě mají přednost! Spousta zvědavých rodinných příslušníků či kamarádů bude posílat zprávy ve stylu “Tak co, už?”, které bude rozumný muž ignorovat.

Oznámení o narození dítěte je dobré nechat na později a radši si rozmyslet, co je vhodné publikovat. Často to nebývá první fotka dítěte přímo z porodního sálu…

Víte, co si sbalit do porodnice, a co klidně můžete nechat doma?

2. Opora

Není tajemstvím, že žena při porodu ocení psychickou i fyzickou oporu. Co znamená psychická opora? Žena potřebuje vidět, že jí věříte, i když už je na pokraji sil. Potřebuje vedle sebe optimisticky naladěného člověka, který dává najevo, že plně vnímá její pocity, přijímá její tělo ve všech situacích, a který se soustředí na jen na ni.

Významně ženu podpoří hlazení a masírování, které jí pomáhá odbourat napětí z těla. Přirozený porod bude postupovat tak rychle, jak moc se bude ženě dařit být uvolněná.

Rodička ráda využije fyzickou oporu při mnoha úlevových pozicích, kdy se potřebuje zapřít o člověka, který s ní například půjde do podřepu v takové výšce, v jaké ona potřebuje, a pomůže jí držet balanc.

Častou úlevovou pozicí je předklon, při kterém se žena opírá partnerovi o ramena. Nebo jí může vyhovovat opřít si záda o partnerovy nohy v širokém dřepu. Pozice sice vypadají jednoduše, ale po několika hodinách se stávají náročnými. Je dobré počítat s tím, že vaginální porod může být fyzicky vyčerpávající i pro otce.

Při porodu císařským řezem bývá muž u ženiny hlavy, může ji vískat ve vlasech, držet ji za ruku a odvádět myšlenky na to, co se děje za plentou v jejím podbřišku, dokud na sebe miminko neupozorní pláčem.

3. Motivátor

Partner se při příchodu do sálu postará o zpříjemnění prostředí, tedy například pustí ženě hudbu, kterou si přeje, zajistí příjemné přítmí, nabízí pití. Všímá si změn jejího rozpoložení, nabízí nové polohy, sprchu, míč, napouští bazének apod.

Za žádnou cenu nedává najevo, že to trvá dlouho. Překoná vlastní nepohodlí a dopřeje ženě čas. Zároveň se jí snaží pomoci zkrátit čekání na další kontrakci.

Vhodně mluví, vyjadřuje radost z postupu porodu. Nenechá si utéct možnost, aby to byl právě on, kdo radostně zvolá: „Už vidím hlavičku! Má černé vlásky!“ Člověk by nevěřil, jak moc to ženu povzbudí, přestože jde většinou o ten nejbolestivější okamžik. Po téhle kouzelné větě jde vše najednou velmi rychle.

Cenné rady, jak vybrat nejlepší porodnici?

4. Pomocník

K porodu by si muž neměl zapomenout vzít hodinky, případně nabitý telefon se stopkami. Nejčastější otázkou bude, jak porod postupuje, tedy jak často přicházejí kontrakce. Postupně žena přestane být schopná sledovat čas a bude pro ni pohodlnější, když za ni úkol mačkat stopky převezme partner.

Muž dále pomáhá ženě se změnami pozic, převlékáním či s přesuny do koupelny a na toaletu. Nápomocný muž ví, co obsahuje porodní zavazadlo a je schopný to z tašky rychle vybalit a přinést.

Pokud ho asistentka nebo lékař požádají, dojde pro posilu, podá nebo podrží nástroje, sleduje přístroje.

Pokud otec chce, může to být on, kdo přestřihne pupeční šňůru. Zde je dobré vědět, že pro dítě je velkým benefitem, je-li možné nechat pupečník dotepat. Doporučuje se alespoň pár minut posečkat se stříháním, neboť v krvi, která proudí z placenty v prvních minutách po porodu, je obsaženo kromě kyslíku také významné množství železa a dalších cenných látek.

Opravdovým pomocníkem je v tomto případě otec, který nervózně přešlapuje s nůžkami v ruce a zdráhá se pupečník přestřihnout, když na něj lékaři naléhají, že nemají čas. Otálením přispěje ke zdraví dítěte.

5. Administrátor

Otec by neměl zatěžovat ženu stresem vyvolaným náhlou absencí v práci. Měl by zaměstnavatele předem varovat, že bude chtít využít svůj nárok na pracovní volno po dobu nezbytně nutnou k odvozu manželky nebo partnerky do porodnice. Někteří zaměstnavatelé v tomto případě přivírají oči a neřeší, jak dlouhá doba to je…

Pokud otec pečuje o starší nezletilé děti ve dnech, kdy je matka v porodnici, má nárok na ošetřovné.

Jestli se však otec chce účastnit porodu, musí si dle platných předpisů vzít buď dovolenou, anebo volno, ale to lze jen neplacené.

V průběhu šestinedělí pak má možnost čerpat sedm dní placeného volna, které se nazývá otcovská poporodní péče. Čerpání otcovské nelze přerušit. Podrobné informace a podmínky čerpání lze nalézt na stránkách České správy sociálního zabezpečení.

Otec by měl být připraven na to, že pokud jeho žena nepřijede k porodu v akutním stavu, nejspíš je v porodnici čeká nejprve papírování.

Žena v tu chvíli rozhodně nebude mít náladu řešit, který papír odevzdat do kterých dveří. Kromě různých dotazníků na zdravotní stav ženy je potřeba odevzdat vyplněný formulář na jméno dítěte, kde je zpravidla potřeba vyplnit jméno pro dívku i chlapce, a to i v případě, že víte pohlaví vašeho miminka.

Také budete potřebovat dodat místní matrice kopii oddacího listu nebo další formuláře v případě, že nejste oddáni. Je dobré si předem zjistit, kam máte tyto dokumenty doručit, ať na to v poporodní euforii či stresu nezapomenete a dítě včas dostane rodný list.

Připravený otec zná svá práva, tedy ví, že porodnice za jeho samotnou přítomnost nemá nárok chtít poplatky. Může však požadovat proplacení souvisejících nákladů, typicky jednorázového ochranného obleku a proškolení. Cena se pohybuje ve stovkách korun.

Některé porodnice to ale drze zkoušejí a poplatek i za přítomnost otce po neznalých rodičích chtějí. Nemají však možnost ho vymáhat, takže když ho otec odmítne uhradit (nebo jeho část, která přesahuje zmíněné náklady), nic na to neřeknou.

Druhá věc ale je, že mnoho spokojených tatínků po porodu rádo porodnici podpoří. Ze strany českých porodnic by však snaha získat podporu mohla vypadat lépe…

6. Rodič

Role otce u porodu

Mnoho žen před porodem zvažuje, zda by pro ně nebylo přínosnější mít u porodu raději dulu než partnera. Má to samozřejmě své výhody, ale je tu jeden nezpochybnitelný důvod pro přítomnost otce. Totiž ten, že při porodu se nerodí jen dítě, rodí se také rodiče.

Tatínci, kteří porod absolvovali, jistě potvrdí, že prožitý porod jako vstup do této nelehké životní role je nesrovnatelný s tím, když otec jen čeká doma na sms s časem narození potomka.

Zážitek porodu často pro oba rodiče znamená změnu pohledu na svět. Rodiče společně vstřebávají fakt, že se stali svědky zázraku.

Otec poprvé uplatní rodičovskou roli, když bedlivě sleduje, co se s miminkem po porodu děje (vážení, měření, mytí atd.), a opět dbá na to, aby se s ním zacházelo podle porodního plánu.

Bonding s dotekem kůže na kůži je zážitkem, který matce přebije veškerou bolest a vyčerpání. Právě tím, že je jí dítě přiloženo na hruď, dochází k uvolnění a matka pocítí  příliv štěstí. Blahodárné účinky doteků na zdraví dítěte jsou prokázány mnoha studiemi.

Bonding je v dnešní době běžně umožněn i při porodu císařským řezem. Pokud matka není ve stavu, ve kterém by mohla držet dítě (tedy je-li sekce prováděna v celkové anestezii), může být dítě přiloženo na obnaženou hruď otce. Toto přání je potřeba před porodem císařským řezem doktorům komunikovat, abyste o nejkrásnější chvíle s miminkem nebyli ochuzeni.

7. Zúčastněný pozorovatel

Zdálo by se, že jsme již vyjmenovali tolik činností, že se otec při porodu nezastaví. Nezapomeňte však, že porod může trvat dlouho. Podstatnou část porodu tedy muž jen stojí a pozoruje dění. I to je ale důležitý úkol.

Jde o to, aby pozoroval zúčastněně. Nečte si zprávy na mobilu ani nevyřizuje pracovní maily, nehledí z okna. Pozoruje ženu a tiše nasává každý okamžik. Proč? Protože porodem to nekončí.

To, že se muž na porodu aktivně podílel, dokáže ženu vždy posílit, až přijdou v budoucnu těžké chvíle. Když se například bude v šestinenělí žena zajíkat v záchvatech pláče (které jsou pro šestinedělky naprosto přirozené), tak muž, který porod pozoroval opravdu zúčastněně, určitě neřekne: „Ale prosim tě, nebreč.“

Stejně jako k dítěti, které spadlo z houpačky a poprvé v životě si odřelo kolínko, přijde, obejme ji a zašeptá: „Já vím. Já jsem to viděl.“ Tedy nejlepším možným způsobem vyjádří účast, neboť plačící šestinedělce díky sdílenému prožitku z porodu doopravdy rozumí.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

7 rolí otce u porodu aneb proč si tatínka přát v porodnici