Menu
JenProTěhotné.cz
Příprava na miminko

7 důvodů, proč velikost břicha v těhotenství nemusí být stejná jako velikost dítěte

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 2. 2020

Většina nastávajících maminek by asi souhlasila s tím, že jakmile jim začne růst bříško, často se jich lidé ptají na velikost dítěte. Všechno je super, dokud někdo nepoznamená, že máte břicho příliš malé nebo naopak velké. Pak mohou přijít obavy. Zbytečně?

Roste dítě správně? Nebylo by vhodné přestat tolik jíst? Bude v pořádku, až se narodí? Nemusíte se bát. V těhotenství mají břicha různé tvary i velikosti a existuje mnoho důvodů, proč se zdá, že maté malé nebo velké dítě. Tady je 7 z nich.

1. Vaše výška

Jste-li vysoká, má vaše dítě hodně prostoru pro růst, zároveň nebudete mít tak velké břicho. Pokud naopak vaše výška není velká, ale spíše menší, má vaše miminko spíše menší prostor pro sebe a děloha se bude tlačit ven. Takže se vaše bříško objeví dříve a bude vypadat větší.

2. První nebo několikátý porod

Prvorodičky mají tendenci mít menší bříško, protože velké břišní svaly ještě nebyly předtím nataženy, takže jsou pevné a drží břicho hezky vysoko. Díky tomu vypadá, že má menší rozměry, než byste v daném okamžiku čekali.

7 zajímavostí, které možná nevíte o těhotném břiše

3. Pozice dítěte

Děti jsou v děloze velmi aktivní. Často se pohybují, mění polohu a různě se protahují. Během posledního trimestru už obvykle upřednostňují polohu hlavou dolů, ale mohou se pohybovat zády z jedné strany na druhou, nebo se dokonce pohybovat do zadní polohy (záda dítěte proti zádům matky). Vaše břicho mění tvar a velikost v závislosti na poloze, ve které se dítě nachází.

4. Málo prostoru

Když ve vás roste dítě, které má v děloze ještě pupeční šňůru, placentu a plodovou vodu, musí vaše orgány trochu ustoupit. Jak děloha roste, tlačí střeva za sebe a vypadá jako velký balon, který se tlačí hlavně ven. Nebo se střeva pohybují po stranách dělohy, takže břicho vypadá velké spíše do stran.

5. Předchozí těhotenství

Těhotenství natahuje břišní svaly, aby bylo možné přizpůsobit se rostoucímu dítěti. Tyto svaly zůstávají po porodu pružné a neobnovují se úplně do předchozího stavu. Během dalšího těhotenství si tak můžete všimnout, že se bříško objevuje mnohem dříve a vypadá větší. To ovšem neznamená, že je větší miminko, jen už vaše tělo bylo změněné předchozím těhotenstvím.

Žena, která hodně sportuje a je v dobré kondici, nabírá znovu svalovou hmotu mezi jednotlivými těhotenstvími, nemusí mít bříško větší ani v následujícím těhotenství. Svaly jsou schopny udržet dítě docela pěkně pevně a břicho se zdá kompaktnější.

6. Množství plodové vody

Množství plodové vody kolem vašeho dítěte může kolísat. Příliš mnoho nebo málo amniotické tekutiny může poukazovat na nějaké problémy. Je ale běžné, že se hladiny každou hodinu mění.

V prvních 20 týdnech produkují většinu plodové vody vaše tělní tekutiny. Později už produkuje větší množství dítě, hlavně z plicních sekretů a vylučováním moči.

Pokožka v těhotenství není ohrožena jen striemi. Jaké změny mohou nastat?

7. Velikost dítěte

Samozřejmě i velikost hraje svou roli. Pokud jsou oba rodiče vysocí, je hodně pravděpodobné, že jejich dítě na tom bude podobně. Když mají rodiče průměrnou nebo podprůměrnou výšku, nejspíš dítě zůstane drobnější, a ne příliš dlouhé.

Děti mají tendenci mít stejné hmotností rozmezí jako jejich rodiče. Zeptejte se, kolik jste vážili, když jste se narodili.

Také pořadí narození může určitě, jak velké vaše dítě bude. Druhé a další děti bývají při narození větší než jejich starší sourozenci a obecně jsou novorození chlapci větší než dívky.

Od oka se velikost dítěte odhalit nedá

Pravda je, že posoudit velikost dítěte pouhým pohledem na břicho se příliš nedá, a dokonce to neumí ani lékař nebo porodní asistentka. Jak se vaše tělo mění v různých fázích těhotenství, nemůžete se srovnávat s ostatními ženami. Pamatujte, že každé těhotenství je jedinečné. Jestliže nemáte nějaké problémy, jako je diabetes, těžká a dlouhodobá ranní nevolnost apod., neměla by vás velikost bříška vůbec stresovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

7 důvodů, proč velikost břicha v těhotenství nemusí být stejná jako velikost dítěte