Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Toxoplazmóza v těhotenství. Jak se před ní chránit?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

22. 11. 2019

Nejlepším způsobem ochrany nenarozeného dítěte je samozřejmě prevence před toxoplazmózou. Běžně toto onemocnění není nebezpečné, horší je to v případě, kdy je dostanete poprvé ve chvíli, kdy jste těhotná.

Toxoplazmózu způsobuje mikroskopický parazit zvaný Toxoplasma gondií. Nemoc přenáší kočkovité šelmy, kterým se v tělech množí paraziti. Do půdy se pak dostávají trusem těchto zvířat a odsud do těla jiných teplokrevných živočichů. Člověk se nejčastěji nakazí tak, že pozře syrové infekční maso. Riziková je i nemytá zelenina nebo znečištěná voda. Domácí kočky nejsou ani zdaleka tak nebezpečné, jak si mnoho lidí myslí. U koček je infekční pouze jejich trus. Srst nikoliv.

Toxoplazmóza v těhotenství

U většiny lidí proběhne infekce naprosto bez příznaků nebo jsou mírné a vypadají jako klasické nachlazení s bolestmi hlavy, únavou a horečkou. Po prodělaném onemocnění už parazit zůstane v těle natrvalo. Pokud se nakazí těhotná žena toxoplazmózou, je to nebezpečné jen tehdy, pokud se nakazila poprvé. Ne vždy ovšem musí nemoc přejít nutně na miminko. V prvním trimestru je riziko asi 4 % až 15 %. Ve druhém trimestru stoupá až na 30 % a ve třetím je největší až 60 %. Překvapivě ale riziko postižení a jeho míra je největší v prvním trimestru. Na konci těhotenství už miminka výrazněji ohrožena nejsou.

Bohužel může mít toxoplazmóza v těhotenství i své následky. Neobjeví se vždy, někdy se dítě narodí úplně bez jakýchkoliv obtíží. Na druhou stranu v těch nejtěžších případech může dojít k infekci a dítě zemře ještě v děloze nebo hned po narození. Kvůli toxoplazmóze v některých případech dochází k těžkému postižení centrální nervové soustavy (opožděný psychomotorický vývoj, epilepsie apod.).

Během těhotenství se běžně testy nedělají. Pokud má žena nějaké podezření, musí to říct svému lékaři a nechat si udělat vyšetření. Provádí se krevním odběrem, který se musí alespoň dvakrát v rozmezí několika týdnů opakovat. Pokud se onemocnění potvrdí, je nastávající maminka více sledována a pravidelně kontrolována ultrazvukem. Možná přenos na plod je pak možné zjistit pomocí aminocentézy.

Proč se ženy po porodu často znovu vrací ke kouření?

Jak se před toxoplazmózou v těhotenství chránit?

  • Pokud máte kočku, nechte po dobu těhotenství raději někoho jiného čistit její záchod. Jestliže nikoho nemáte, používejte pro jistotu rukavice a uklízejte po ní každý den. Pak si dobře umyjte ruce.
  • Kdykoliv se dostanete do styku s půdou, pískem, syrovým masem nebo nemytou zeleninou, umyjte si dobře ruce.
  • Veškeré maso tepelně upravte a neochutnávejte, dokud není úplně uvařené nebo upečené.
  • Zmrazte maso několik dní před vařením. Tím výrazně snížíte riziko nákazy.
  • Po každém použití umyjte důkladně všechna prkýnka a nože.
  • Ovoce a zeleninu před konzumací omyjte nebo oloupejte.
  • Pokud byste cestovala do zemí, kde nemáte jistotu dokonale čisté vody, raději si zajistěte balenou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Toxoplazmóza v těhotenství. Jak se před ní chránit?