×
JenProTěhotné.cz

Toxoplazmóza v těhotenství. Jak se před ní chránit?

Toxoplazmoza v těhotenství

Nejlepším způsobem ochrany nenarozeného dítěte je samozřejmě prevence před toxoplazmózou. Běžně toto onemocnění není nebezpečné, horší je to v případě, kdy je dostanete poprvé ve chvíli, kdy jste těhotná.

Toxoplazmózu způsobuje mikroskopický parazit zvaný Toxoplasma gondií. Nemoc přenáší kočkovité šelmy, kterým se v tělech množí paraziti. Do půdy se pak dostávají trusem těchto zvířat a odsud do těla jiných teplokrevných živočichů. Člověk se nejčastěji nakazí tak, že pozře syrové infekční maso. Riziková je i nemytá zelenina nebo znečištěná voda. Domácí kočky nejsou ani zdaleka tak nebezpečné, jak si mnoho lidí myslí. U koček je infekční pouze jejich trus. Srst nikoliv.

Toxoplazmóza v těhotenství

U většiny lidí proběhne infekce naprosto bez příznaků nebo jsou mírné a vypadají jako klasické nachlazení s bolestmi hlavy, únavou a horečkou. Po prodělaném onemocnění už parazit zůstane v těle natrvalo. Pokud se nakazí těhotná žena toxoplazmózou, je to nebezpečné jen tehdy, pokud se nakazila poprvé. Ne vždy ovšem musí nemoc přejít nutně na miminko. V prvním trimestru je riziko asi 4 % až 15 %. Ve druhém trimestru stoupá až na 30 % a ve třetím je největší až 60 %. Překvapivě ale riziko postižení a jeho míra je největší v prvním trimestru. Na konci těhotenství už miminka výrazněji ohrožena nejsou.

Bohužel může mít toxoplazmóza v těhotenství i své následky. Neobjeví se vždy, někdy se dítě narodí úplně bez jakýchkoliv obtíží. Na druhou stranu v těch nejtěžších případech může dojít k infekci a dítě zemře ještě v děloze nebo hned po narození. Kvůli toxoplazmóze v některých případech dochází k těžkému postižení centrální nervové soustavy (opožděný psychomotorický vývoj, epilepsie apod.).

Během těhotenství se běžně testy nedělají. Pokud má žena nějaké podezření, musí to říct svému lékaři a nechat si udělat vyšetření. Provádí se krevním odběrem, který se musí alespoň dvakrát v rozmezí několika týdnů opakovat. Pokud se onemocnění potvrdí, je nastávající maminka více sledována a pravidelně kontrolována ultrazvukem. Možná přenos na plod je pak možné zjistit pomocí aminocentézy.

Proč se ženy po porodu často znovu vrací ke kouření?

Jak se před toxoplazmózou v těhotenství chránit?

  • Pokud máte kočku, nechte po dobu těhotenství raději někoho jiného čistit její záchod. Jestliže nikoho nemáte, používejte pro jistotu rukavice a uklízejte po ní každý den. Pak si dobře umyjte ruce.
  • Kdykoliv se dostanete do styku s půdou, pískem, syrovým masem nebo nemytou zeleninou, umyjte si dobře ruce.
  • Veškeré maso tepelně upravte a neochutnávejte, dokud není úplně uvařené nebo upečené.
  • Zmrazte maso několik dní před vařením. Tím výrazně snížíte riziko nákazy.
  • Po každém použití umyjte důkladně všechna prkýnka a nože.
  • Ovoce a zeleninu před konzumací omyjte nebo oloupejte.
  • Pokud byste cestovala do zemí, kde nemáte jistotu dokonale čisté vody, raději si zajistěte balenou.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*