Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu 35. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

11. 7. 2017

Ve 35. týdnu děloha dosahuje nejvýše za celou dobu těhotenství. Pokud by se miminko narodilo v tomto týdnu, má vysoké šance na přežití bez jakýchkoliv závažnějších komplikací. Do plánovaného data porodu zbývá 5 týdnů, proto je vhodné si připravit tašku do porodnice.

Jak vypadá miminko v 35. týdnu těhotenství

Plíce plodu jsou téměř zralé. Pokožka miminka je díky ukládání podkožního tuku růžová a vyhlazená. Hmotnost miminka stále roste a přibývající tuk bude pomáhat regulovat tělesnou teplotu. Lanugo, prvotní ochlupení, postupně odpadává. S rozvíjející se nervovou soustavou je miminko déle vzhůru.

Velikost plodu ve 35. týdnu těhotenství

Vaše miminko v tomto týdnu měří od temene po zadeček asi 33 cm a jeho hmotnost se pohybuje kolem 2,4 kilogramů.

Projevy těhotenství v 35. týdnu

Vysoko položený vrchol dělohy tlačí na okolní orgány, což kromě zažívacích problémů vede také k obtížím při dýchání. Někdy se při chůzi musíte zastavit, protože nestačíte s dechem. Připadáte si velká a neohrabaná, špatně se vám spí, leží i pohybuje. Příčinou všeho je stále rostoucí bříško, které vás omezuje i v normálních denních aktivitách. Neklesejte na mysli, už jen pár týdnů a přivítáte na svět vaše děťátko!

Příprava na porod

Vaše tělo se připravuje na porod a vyšší hmotnost spolu s hormonem relaxinem způsobují rozvolňování pánevních kostí, které můžete cítit jako mravenčení nebo bolest v této oblasti. Také se cítíte hodně unavená, proto je odpočinek důležitější než kdy jindy. Pronásledovat vás mohou i živé sny a obavy z porodu, které můžete zažehnat poctivou přípravou. Co se pustit do balení tašky do porodnice?

Čtěte také: Jak dýchat u porodu

Co s sebou do porodnice

  • Oblečení pro sebe (župan, noční košile atd.) i kojenecké pro miminko, přezůvky, teplé ponožky
  • Hygienické potřeby, ručník, toaletní papír, kosmetika pro miminko
  • Poporodní vložky, plenky pro novorozence, vlhčené ubrousky
  • 2 kojící podprsenky, vložky do podprsenky
  • Minimálně troje jednorázové kalhotky
  • Nezapomeňte: občanský průkaz, těhotenskou průkazku, oddací list nebo váš rodný list a prohlášení o určení otcovství (pokud nejste s partnerem sezdaní) a průkazku pojištěnce
  • Věci pro volné chvíle a spojení s rodinou (mobil, nabíječka, knížka atd.)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu 35. týden těhotenství