Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 32. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

8. 7. 2017

32. týden uzavírá 8. lunární měsíc, do předpokládaného data vašeho porodu tak zbývá 8 týdnů. Většina miminek se v této fázi uvelebuje v porodní poloze, nejčastěji hlavičkou dolů.

Jak vypadá miminko v 32. týdnu těhotenství

Miminko si nacvičuje dýchací pohyby a polyká při nich plodovou vodu, kterou zpracují ledviny a tekutina je opět vyloučena z těla skrze močový měchýř. Moč miminka je tvořena téměř jen vodou, zplodiny jsou vylučovány skrze placentu. Dýchací pohyby jsou rytmické a neustávají ani ve spánku. Kůže miminka růžoví a stále probíhá ukládání podkožního tuku.

Velikost plodu ve 32. týdnu těhotenství

Miminko v tomto týdnu měří od temene ke kostrči zhruba 29 cm, celé tělíčko pak 43 cm. Jeho hmotnost se pohybuje okolo 1,8 kilogramů.

Projevy těhotenství v 32. týdnu

S blížícím se koncem těhotenství se začínáte cítit čím dál hůř. Býváte unavená, bolavá a máte pocit slona v porcelánu. Proto nezapomeňte hodně odpočívat. Pokud jste ještě nezačala přípravy, tak právě nastává nejvyšší čas na nákup výbavičky pro vaše děťátko. Poradíme vám s výběrem kočárku. Neměla jste doteď čas na plánování dětského pokojíčku? Tak se do toho pusťte!

Váhový přírůstek maminky v těhotenství

Váš přírůstek na váze za celé těhotenství momentálně činí něco okolo 10 kg. Kilogramy, které jste doposud nabrala, nejsou jenom hmotností miminka. Spadá do nich také růst prsou a dělohy, tíha placenty a plodové vody, zvýšené množství krve a zásoby tuků, bílkovin a tekutin v těle.

Mateřská dovolená

V tomto týdnu nebo příštích dvou vám váš lékař napíše začátek mateřské dovolené. Nástup by měl být 6. – 8. týdnů před předpokládaným datem porodu. Pravděpodobně se vám odchodem uleví; budete mít více času na péči o sebe, dostatek odpočinku a možná vám odpadne i porce stresu. Samozřejmě jsou i maminky, kterým se odcházet z práce nechce 🙂

Majdalenka, Apolenka s Veronikou…

Máte už napevno vybrané jméno? Anebo si ještě s partnerem nejste jistí? Využijte volného času, který vás čeká a připravte se na porod i události po něm! Nejoblíbenějšími jmény za rok 2017 je Eliška a Jakub, následuje Jan a Tomáš a Tereza s Annou. Pokud vás láká neobvyklé jméno, můžete sáhnout po staročeských, jako je např. Barnabáš či Dalimil, nebo cizokrajných.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 32. týden těhotenství