Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 27. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

3. 7. 2017

Blížíte se ke konci druhého trimestru. Vaše miminko už sem tam otevírá oči a reaguje na světlo. Vy jste zatím za celé období těhotenství přibrala zhruba 6 – 7 kg a můžete být snadno unavitelná. Základem je dostatek odpočinku, přes den i v noci!

Jak vypadá miminko v 27. týdnu těhotenství

Miminko se s každým dnem více zakulacuje a buclatí, jak se mu ukládá podkožní tuk. Jeho chuťové pohárky na jazyku a sliznici tváří už jsou zcela vyvinuté. Mozek se stále vyvíjí a vyšší mozkové funkce jsou čím dál složitější, zároveň se tvoří mozkové závity. Dítě je v děloze velmi aktivní a pokračuje v nácviku různých dovedností, třeba sání palečku.

Velikost plodu ve 27. týdnu těhotenství

Vaše děťátko od temeni ke kostrči měří už 24 cm a váží skoro 1 kilogram – přesněji řečeno 980 gramů.

Projevy těhotenství v 27. týdnu

V tomto období už děloha dosahuje 3 až 4 prsty nad pupek a vzhledem k jejím rozměrům tlačí na různé orgány, což se pak může projevit různorodými problémy – zažívacími, pálením žáhy, křečemi, otoky končetin anebo únikem moči. Trápit vás může i bolest zad, jak se přesouvá těžiště těla, a problémy se spánkem.

Stresová inkontinence

Rozpínající se děloha začíná mimo jiné tlačit také na svaly pánevního dna. Proto může docházet k úniku malého množství moči ve chvíli, když se smějete nebo kýchnete. Jedná se o stresovou inkontinenci. Bojovat s ní můžete posilováním svalů pánevního dna, což se hodí také k porodu a následnému poporodnímu zotavování. Hlavně i přes tuto nepříjemnost dodržujte pitný režim!

Úkol pro vás: Naplánujte si porod

Některé ženy už od začátku těhotenství mají jasno v tom, kde budou rodit, jakým způsobem a co vše od porodu očekávají. Pokud to však není váš případ, nastává ten správný čas, kdy byste o tom měla začít přemýšlet. Zeptejte se svého okolí na doporučení dobré porodnice, osobní zkušenosti jsou k nezaplacení. Vybírejte, prohlížejte, informujte se u doktorů a sestřiček a udělejte si vlastní náhled na věc.

Čtěte také: Jak dýchat u porodu

Partner u porodu

Během plánování porodu vám vyvstane mnoho otázek a jednou z nich je ta, jestli s vámi u porodu bude váš partner. Společně přemýšlejte, diskutujte a zvažte všechna pro i proti. Pokud jste oba dva pro přítomnost tatínka, můžete se poohlédnout po předporodních kurzech pro nastávající rodiče, kde muž může načerpat inspiraci a připravit se podporu partnerky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 27. týden těhotenství