Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 21. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

27. 6. 2017

21. týden těhotenství je vstupem do 6. lunárního měsíce. Postupem těhotenství na sobě můžete začít pozorovat rychlejší růst vlasů a nehtů a jejich zvýšenou kvalitu. Mohou vás trápit různé těhotenské nepříjemnosti, ale také nemusí a cítíte se skvěle. Zároveň už můžete cítit pohyby vašeho děťátka.

Jak vypadá miminko v 21. týdnu těhotenství – růst vlasů

Miminku v tomto období rostou vlásky, chloupky i nehty. Jeho ledviny už pracují a filtrují část odpadních látek, zbytek ještě obstarávají ledviny maminky přes placentární oběh. Plod stále polyká množství plodové vody, cucá si palec či si hraje s pupeční šňůrou. Také se mu zlepšuje hmat.

Další vývoj miminka

Pohlavní orgány jsou v tuto chvíli již zřetelně rozlišeny, u holčičky se ve vaječnících zakládá přibližně 6 milionů vajíček a formuje se pochva. Mozek stále zvětšuje svůj objem, ale na povrchu ještě chybí typické závity. Miminko si již také vyvinulo svůj vlastní spánkový rytmus, ke spánku se ukládá v průběhu dne několikrát.

Velikost miminka v 21. týdnu těhotenství

Plod aktuálně měří od temene po kostrč 18 cm a váží mezi 360 až 400 gramy. Lékař už pravděpodobně bude vaše miminko měřit od hlavičky až k patičce, tedy délku celého těla. Ta se v tomto období pohybuje okolo 27 – 28 cm.

Projevy těhotenství v 21. týdnu

Bříško se dále útěšně zvětšuje, vrchol dělohy dosahuje nad pupek. Vzhledem k rostoucí děloze, která utlačuje pánevní žíly, můžete začít trpět na křečové žíly nebo hemoroidy, zduřelé a rozšířené žíly v oblasti konečníku. Určitě o tom informujte svého lékaře, který rozhodne další postup. Mohla by to totiž být významná komplikace při porodu.

Křečové žíly v těhotenství i další obtíže

Omezte dlouhé stání i sezení, nohám nechte odpočinout tak, že je několikrát za den zvednete nahoru. Zkuste je i chladit studenou sprchou. Prevencí hemoroidů je dostatek vlákniny, tekutin a pohybu. Pokud vás hodně trápí akné, neřešte to hned léky, ale nasaďte pečlivé a správné čištění. Pokud obtíže přetrvávají nebo se pleť ještě horší, poraďte se o dalším postupu s lékařem.

Sex v těhotenství

Sex v těhotenství rozhodně není tabu, pokud nepatříte do skupiny žen, kterým ho lékař nedoporučil kvůli rizikům a komplikacím. Využijte toho, že větší prokrvení vaší pánve vám může způsobit i větší chuť na sex a sbližujte se se svým partnerem. Dbejte však na to, aby vám to bylo příjemné a hlídejte i volené polohy.

Jak jste na tom? Už máte vybrané jméno? Anebo stále váháte?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 21. týden těhotenství