Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenství týden po týdnu

Těhotenství týden po týdnu: 13. týden těhotenství

Jana Langová

Jana Langová

14. 5. 2017

13. týden těhotenství končíte první trimestr a necháváte za sebou nejrizikovější část těhotenství. Vaše děťátko už má vyvinuty základy všech vnitřních orgánů a čím dál více se pohybuje. Plod aktuálně měří okolo 7,5 – 8 cm a váží 20 – 35 g.

Jak vypadá miminko v 13. týdnu těhotenství

Plod má stále zavřené oči, ale jejich pozice už se blíží konečné, to samé platí o uších. Chrupavčitá kostra se mění probíhající osifikací, dají se už rozeznat žebra. Miminko stále aktivně roste do délky. Jeho játra již vytváří žluč a ledviny produkují moč, která se vylučuje do plodové vody.

Jak roste břicho v těhotenství: 13. týden

Možná vás do teď trápilo, že na vás těhotenství není vidět. Bylo to kvůli tomu, že děloha stále zůstávala v malé pánvi. Nyní se ale posouvá do podbřišku a vaše tělo začíná růst ven. Samozřejmě je růst bříška u každého hodně individuální, u velmi štíhlých žen, podruhé či poněkolikáté těhotných a žen s vícečetnou graviditou se těhotenská kila objeví dříve. Na konci prvního trimestru je ideální váhový přírůstek 1-2 kg.

Pohyby miminka v 13. týdnu těhotenství

V tomto období už plod zvládá spoustu reflexů. Na podnět sevře dlaně, pohybuje rty a otvírá a zavírá ústa. Umí také stáhnout prstíčky na nohách a probouzí se u něj sací pohyby.

13. týden těhotenství a dvojčata

Pokud lékař zjistí, že čekáte dvě či více dětí, budete pečlivěji sledovaná. Častěji vám změří krevní tlak, udělají krevní testy a ultrazvuk, aby se ujistili, že je vše v pořádku. Také budete muset rodit v porodnici, kvůli možným komplikacím. Vaše dvojčata navazují kontakt už v časném stádiu těhotenství, reagují například na vzájemné dotyky.

Mizející příznaky těhotenství

Se vstupem do druhého semestru se u většiny maminek zmírňují nebo vymizí těhotenské obtíže, jako jsou nevolnosti a nekontrolovatelná únava. Máte tak mnohem volnější ruku v plánování různých aktivit, tak toho využijte. Jděte s partnerem na procházku, navštivte lekci těhotenské jógy anebo vyrazte nakupovat nové oblečení, které už pomalu budete potřebovat.

Těhotenské chutě

Pokud jste se po ustoupení nevolností těšila na vaše oblíbená jídla, možná narazíte. Další věcí, která se vám během těhotenství může změnit, jsou vaše chutě. Můžete zavrhnout některé milované pokrmy a nápoje (často káva či maso) a favorizovat jiné. Každý známe vtip o kyselých okurkách se zmrzlinou. Mezi oblíbené „těhotenské“ potraviny patří kyselá jídla, kořeněné pokrmy, sladkosti, ovoce nebo například zmrzlina.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství týden po týdnu: 13. týden těhotenství