Menu
JenProTěhotné.cz
Těhotenské komplikace

Streptokok v těhotenství může být hodně zákeřný. Co to je a jak ovlivní váš porod?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 9. 2019

Zjištění, že i vás se týká streptokok v těhotenství, který patří do skupiny B, vás možná trochu děsí. Pro novorozené dítě může být vážnou hrozbou. Když se na něj ale přijde včas, vědí lékaři, co mají udělat, aby bylo vaše dítě v bezpečí. Podívejte se na našeho průvodce potřebnými informacemi.

Pozitivní nález na streptokoka neboli GBS (Group B Streptococcus), může znít děsivě. Ale přesně vědět, co to je a jak může ovlivnit vás a vaše dítě, to vám pomůže udržet vás oba v bezpečí.

Co je streptokok v těhotenství

Streptokok skupiny B není žádná neznámá bakterie, ale úplně běžná. Často se vyskytuje v konečníku nebo vagíně zdravých žen. Uvádí se až 25 procent. Těmto ženám nijak neškodí, i když by někdy mohly stát za infekcí močových a opravdu zřídka za závažnějšími infekcemi. Mnohem větší riziko ale spočívá v tom, že žena může během porodu přenést bakterie na dítě, což může novorozence vážně ohrozit.

Objevují se vzácné komplikace, včetně pneumonie, meningitidy, systémové infekce a sepse. Jednoduše řečeno může být dojít k tomu nejhoršímu. Právě proto se doporučuje, aby byly všechny těhotné ženy před porodem na přítomnost streptokoka vyšetřené. Vyšetření se provádí na základě stěru, který lékař provede jemnou tyčinkou a výsledky zná asi do tří dnů. Výsledek pak zapíše do těhotenské průkazky, se kterou jde žena do porodnice.

Vaginální infekce v těhotenství. Které vám hrozí?

Jak žena dostane streptokoka?

Odborníci nejsou v tomto ohledu úplně jednoho názorů, proč se u některých žen streptokok B objeví a u jiných ne. Někteří jedinci jsou napadáni těmito bakteriemi častěji než jiní. Kolonizace streptokokem může být přechodná i přetrvávající. V těle nosíme mnoho bakterií a zdá se, že GBS je pro mnoho lidí jednou z nich.

Streptokok v těhotenství a příznaky

Ženy obvykle nemají vůbec žádné potíže, které by signalizovaly nějaký problém. Jestli je tedy nastávající maminka nosičem streptokoka B, nemusí to vědět až do výsledků vyšetření. V některých případech se mohou objevovat příznaky, které jsou podobné infekci močového měchýře.

Proč se testy provádí až na konci těhotenství?

Protože streptokok v těhotenství se může objevit a zase zmizet. Proto je optimální provádět screening až v posledních týdnech, kdy výsledky s velkou pravděpodobností odrážejí stav v době porodu. Nebylo nikterak prokázáno, že by nějak dřívější léčba pomohla snížit riziko výskytu streptokoka a přenosu na miminko. Naopak by podávání antibiotik zbytečně brzy mohlo vést k vývoji rezistence na ně v průběhu času. Jinými slovy, protože streptokok se může vrátit zpět do těla velmi rychle, mohou léky pomoci, když jsou podávána až během porodu.

Streptokok v těhotenství a porod

V současnosti je léčba tak daleko, že si dokáže s tímto typem streptokoka velmi dobře poradit a sice nitrožilním podáváním antibiotik alespoň tři až čtyři hodin před porodem do krve matky. Podávají se jen do samotného vypuzení dítěte. Pokud by se porod protáhl nebo se jedná o předčasný porod, mohou lékaři dát antibiotika opakovaně. Léky se z krve matky přenesou do placenty a následně do krve dítěte. To je pak proti nákaze chráněno.

Kapačky s léky se podávají pouze ženám rodícím vaginálně. V případě císařského řezu, kdy nedošlo k porušení vaku blan, dítě se rodí v termínu a žena je bez kontrakcí, není nutné je podávat.

Antibiotika v těhotenství jsou někdy nezbytná. Máme se jich bát?

Co se stane po podání antibiotik?

Pokud žena, která má pozitivní testy na streptokoka B, dostane během porodu antibiotika, je pouze šance 1:4000 že se na dítě bakterie přenese (ve srovnání s šancí 1:200 bez léčby). Antibiotika během porodu tedy zabrání drtivé většině GBS. Lékaři samozřejmě ještě miminko prohlédnout, a pokud by vykazovalo jakékoli příznaky infekce, jako je respirační úzkost, apnoe, potíže s krmení, horečka, abnormální srdeční rytmus apod., naordinují okamžitě léčbu.

Prevence v těhotenství:

  • pečlivá hygiena,
  • posilování imunity,
  • preventivní stěry z poševní sliznice,
  • probiotika,
  • v případě problémů či příznaků ihned informovat lékaře.

Závěr

Je jasné, že žádná nastávající maminka nechce žádné takové zprávy slyšet. Těhotnou ženu však jistě může utěšit, že zmíněný léčebný postup je velmi úspěšný a jen málo případech dochází k nějakým komplikacím. Možná vám to změní nějaké plány, které jste v souvislosti s porodem měla, ale nejdůležitější je, aby se vaše dítě narodilo zdravé.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Streptokok v těhotenství může být hodně zákeřný. Co to je a jak ovlivní váš porod?