Bylo prokázáno, že některá jídla umí pozitivně ovlivnit paměť a schopnost dítěte se učit a jiná zase dokážou předcházet různým chorobám. V jednom z minulých článků jsme vás informovali o tom, že ořechy prokazatelně působí. Samozřejmě nemůžete být živa jen na nich, tak přinášíme návod, jak ovlivnit vývoj mozku a nervové soustavy prostřednictvím dalších potravin.
Omega-3 mastné kyseliny
Možná je to tak trochu opakování, ale je potřeba si to připomenout. Omega-3 mastné kyseliny dobře působí na mozek vašeho dítěte a rozhodně neuškodí ani vám. Ze studií na Harvardské lékařské fakultě vyplynulo, že čím více ryb těhotná žena sní během druhého trimestru, tím lepšího skóre dosáhlo dítě při testu mentálního vývoje ve věku 6 měsíců. Omega-3 se nachází v membránách mozkových buněk, takže existuje mnoho způsobů, jak mohou ovlivnit funkci mozku. Pokud však ryby na vašem jídelníčku rozhodně nehrají velkou roli nebo dokonce žádnou, můžete zkusit nějaký doplněk stravy.
Tuňák v těhotenství. Může být škodlivý nebo se ho vzdávat nemusíte?
Pozor na rtuť
Ryby jsou pro mozek dítěte prokazatelně skvělé, ale je nutné myslet i na riziko s nimi spojené. Některé ryby jsou totiž ve větším množství kontaminované rtutí, a právě na to musíte být opatrní. Těhotné ženy by se tak měly vyhýbat žralokům, menším mořským živočichům, kranasům, mečounům, makrele královské. Naopak losos, sumec, pollack, tilapie a krevety by měli být v pořádku. Tuňák raději z konzervy, která se nevyrábí z tuňáka křídlatého.
Ovoce a zelenina
Ovoce a zelenina obsahují antioxidanty, které chrání mozkovou tkáň dítěte před poškozením. Vybírejte pestrobarevné druhy: zelené listy, borůvky, jahody, maliny, jablka, švestky, avokádo, brokolice, růžičková kapusta, špenát, červená řepa, batáty, paprika, česnek, cibule, rajčata apod. Ty vám zajistí dokonalý antioxidační koktejl. Nezapomeňte vše důkladně mýt a vybírejte raději plody od farmářů v nejvyšší kvalitě a nejlépe i lokální.
Vitamíny
Pokud nedoplníte všechny potřebné látky stravou, je někdy potřeba sáhnout po pomoci z lékárny. Nejčastěji je to právě kyselina listová a vitamín B12, které maminky zobou. Důležitý je i vitamín C pro produkci kolagenu, vitamín D pro tvorbu kostí a zinek pro vývoj mozku. Přirozená forma je ale vždy to nejlepší.
Zvyšte přísun bílkovin
V těhotenství vaše tělo potřebuje více bílkovin, aby se mohly správně tvořit buňky a hormony pro vaše rostoucí dít. Vás příjem by se měl zvýšit asi o 10 gramů denně. Stačí vám k tomu jogurtový koktejl k snídani, fazolová polévka na oběd a arašídové máslo ke svačině. Samozřejmě dobrým zdrojem je i kvalitní maso, opět ideální z Bio produkce.
Napumpujte železo
V těhotenství se u mnoha žen objeví problém s železem. Je to tím, že už ho předtím třeba neměly tolik, a hlavně z toho důvodu, že ho najednou potřebujete dvojnásobné množství. Železo pomáhá vašemu dítěti dodávat kyslík, který potřebuje k životu. Pokud by ho mělo dítě nedostatek, zvyšuje se riziko menšího růstů a také by se v pozdějším věku mohlo projevit nižší IQ. Proto se ujistěte, že vaše strava zahrnuje potraviny bohaté na železo, jako je libové hovězí maso, kuře, luštěniny a různé cereálie, špenát, brokolice, černé fazole, čočka apod.
Jak podpořit mozek dítěte ještě v těhotenství? Jezte ořechy!
Vyhýbejte se alkoholu
Přestože fetální alkoholový syndrom je spojen hlavně s velkým pitím v těhotenství, upozorňují někteří odborníci na to, že i malé množství piva, vína či likéru dokáží poškodit mozek dítěte. Lehké až střední pití by mohlo vést k potížím s učením, pozorností, pamětí a sociálními dovednostmi. Zkrátka a dobře, je lepší si tu skleničku odpustit než zbytečně riskovat.
Hlídejte si váhu
Teď nemyslíme diety, ale střídmé a rozumné stravování. Nejezte v těhotenství dvě porce i za své dítě. Když totiž přiberete příliš mnoho, roste riziko předčasného porodu. Takové dětí pak mohou mít potíže s učením, protože právě příliš brzké narození je jedním z největších rizikových faktorů. Existuje silná souvislost mezi porodní hmotností, skóre IQ a úspěšnosti ve škole. Je to proto, že děti, které se nenarodí donošené, přijdou o jedinečnou výživu, kterou jim placenta poskytuje a jsou mnohem dříve vystaveny podnětům zvenčí, kterých jsou za normálních okolností uchráněny v děloze. Také se zvyšuje riziko infekce.